Blokada na ból krzyża to potoczna nazwa blokady nadoponowej wykonywanej przez rozwór kości krzyżowej. To jedna z najprostszych metod podania sterydów do przestrzeni zewnątrzoponowej kręgosłupa. Większość pacjentów odczuwa zmniejszenie bólu w ciągu kilku dni od wykonania blokady.
Blokada na ból krzyża może pomóc złagodzić lub zdiagnozować ból. Jest mniej inwazyjna i stanowi mniejsze ryzyko od zabiegu operacyjnego. Wykonuję ją ambulatoryjnie, więc nie wymaga pobytu w szpitalu.
Jakie są wskazania do blokady nadtwardówkowej w odcinku krzyżowym?
Najczęstszymi wskazaniami do blokady przeciwbólowej krzyża są:
- Bóle w okolicy kości miednicy i stawów biodrowych.
- Ostry lub przewlekły zespół korzeniowy spowodowany dyskopatią.
- Stenoza kanału kręgowego w odcinku krzyżowym.
- Choroby w obrębie kręgosłupa: np. złamania patologiczne kręgów, nacieki okołokręgowe w chorobach nowotworowych.
Jakie efekty daje blokada nadoponowa na poziomie krzyżowym?
Wykonanie blokady przeciwbólowej nadtwardówkowej przez rozwór krzyżowy pozwala wyraźnie zmniejszyć dolegliwości bólowe oraz uzyskać poprawę w zakresie ruchomości kończyn dolnych u ok. 50-65% pacjentów.
Czy blokada na ból krzyża to rodzaj blokady nadtwradówkowej?
Tak, jest to rodzaj blokady zewnątrzoponowej czyli (nadtwardówkowej) często zwanej również nadoponową, ale wykonywanej w odcinku krzyżowym kręgosłupa. Nazwa jej bierze się od przestrzeni, w której deponowane są leki.
Czy krzyżowa blokada kręgosłupa jest bezpieczna?
Powikłania blokady krzyżowej nie występują często. Nie różnią się zbytnio od powikłań blokad zewnątrzoponowych w innych odcinkach kręgosłupa. O tych najczęściej występujących poinformuję cię podczas wizyty kwalifikacyjnej.
Czy blokada na bóle krzyża jest bolesna?
Nie jest to zabieg bardzo bolesny, ponieważ wykonuję go w znieczuleniu. Na początku poczujesz zimno- to środek mrożący, który znieczuli skórę przed wykonaniem pierwszego ukłucia i podania znieczulenia.
Po chwili, gdy znieczulenie zacznie działać, przystąpię do wykonywania właściwej blokady przeciwbólowej. Dalsze moje działania nie powinny sprawić ci już większego bólu. Jeśli jednak poczułbyś dyskomfort, daj mi znać, mogę dołożyć większą dawkę znieczulenia.
Jak wykonuje się blokadę na bóle krzyża?
Jeśli chcesz dobrze przygotować się do blokady, postępuj według zaleceń, które otrzymasz ode mnie na wizycie kwalifikacyjnej.
Przed wykonaniem blokady, poproszę cię o wybranie pozycji, w której będzie ci najwygodniej. Możesz położyć się na brzuchu (tą pozycję rekomenduję) lub na boku z kolanami przygiętymi do brzucha. Choć blokada trwa zwykle do 20 minut, to postaraj się wybrać taką pozycję, aby było ci wygodnie.
Zabieg przeprowadzam w warunkach jałowych pod kontrolą USG. Co pozwala uniknąć szkodliwego promieniowania rentgenowskiego i uczulającego środka kontrastowego.
Po wykonaniu blokady przeciwbólowej kręgosłupa miejsce ukłucia zaopatrzę jałowym opatrunkiem. Dostaniesz również na piśmie zalecenia pozabiegowe.
WAŻNA INFORMACJA
Umawianie terminu blokady odbywa się na wizycie kwalifikacyjnej. W przypadku blokad nadtwardówkowych nie ma możliwości wykonania blokady i wizyty kwalifikacyjnej tego samego dnia.
Jak długo utrzymuje się efekt blokady nadoponowej przez rozwór krzyżowy?
Efekty blokady są indywidualne i zależą od przyczyny dolegliwości bólowych oraz wielu innych dodatkowych czynników. Według badań najlepsze wyniki uzyskuje się, kiedy wykonujemy blokadę w zespole bólowym, który trwa krócej niż 3 miesiące. Wówczas u ok. 90% pacjentów widoczne są pozytywne rezultaty blokady nadoponowej. Wraz z trwaniem bólu, efekty maleją. Po roku od początku objawów pozytywne efekty blokady obserwujemy już jedynie u 50% pacjentów.
Czy blokadę krzyżową można wykorzystać do leczenia bóli lędźwiowych?
Tak, istnieje taka możliwość. Zastrzyki nadtwardówkowe krzyżowe są niekiedy traktowane jako metoda zastępcza, kiedy nie można wykonać blokady nadtwardówkowej w odcinku lędźwiowym.
W takich sytuacjach mogę zastosować specjalny długi cewnik, który wsuwam przez rozwór krzyżowy. Taka metoda ma jednak swoje ograniczenia. Pierwszą z nich jest mniejsza precyzja podania leku. Drugą z nich fakt, że przestrzeń nadoponowa krzyżowa nie zawsze łączy się bezpośrednio z przestrzenią nadoponową lędźwiową.
Kiedy blokada bywa mało skuteczna?
Niższą skuteczność blokady obserwujemy u osób powyżej 60 roku życia, palących papierosy, jak również pracujących stale w obciążeniu. Jeśli nie zostaniesz zakwalifikowany do blokady lub okazałaby się ona niewystarczająca, z pewnością zaproponuję inne rozwiązanie twojego problemu bólowego.
Jeśli odczuwasz silne bóle zapoznaj się z pełną ofertą świadczeń medycznych jakich udzielam.
Tutaj znajdziesz zakres blokad przeciwbólowych jakie wykonuję oraz ich cennik.
4 Odpowiedzi
Kamil
Dzień dobry mam następujące pytanie od ponad dwóch lat zmagam się z bólem pleców w odcinku lędźwiowym promieniującym do lewej nogi a teraz nawet do prawej miałem już robione dwie blokady oraz termolezję jak i również microdystektomia na odcinku L4 L5 bez rezultatów. Dodam jeszcze że po zabiegu mikrodystektomii pojawiła mi się torbiel synowialna która wzmożyła jeszcze uczucie bólu. Parę dni temu lekarz postanowił zrobić mi epidurolizę czyli chyba Innymi słowy po prostu zwykłą blokadę Mam pytanie czy lekarz słusznie postąpił robi Robiąc mi trzecią blokadę wiedząc o tym że poprzednie dwie nie dały mi ulgi w bólu pisze pani że blokada powinna być zrobiona najlepiej w przypadku bólu nie trwającego dłużej niż 3 miesiące dlatego też zastanawiam się czy lekarz ten postąpił słusznie.
Lek. Anna Kociszewska-Bald
Dzień dobry, nie znam dokładnie Pana historii medycznej ani bólowej i nigdy Pana nie badałam. Dlatego nie jestem w stanie ani wydać zaleceń medycznych, ani ocenić zaleceń wydanych przez leczącego Pana lekarza. To on miał okazję Pana badać, zna Pana historię medyczną, więc wszelkie wątpliwości dotyczące zaproponowanego postępowania medycznego powinien Pan konsultować z nim.
Michal
Witam.
Chcialem dowiedziec sie dokladnie na czym polega i jak wyglada epiduroliza cewnikiem?
Lekarz zaproponowal mi taki zabieg ale osobiscie nigdy sie z czyms takim nie spotkalem.
Lek. Anna Kociszewska-Bald
Głównym celem epidurolizy jest uwolnienie lub rozpuszczenie zrostów lub blizn, które mogą tworzyć się w przestrzeni nadtwardówkowej w wyniku wcześniejszych urazów, operacji kręgosłupa lub innych schorzeń. Zrosty te mogą uciskać nerwy rdzeniowe i powodować przewlekły ból.Podczas epidurolizy do przestrzeni zewnątrzoponowej, czyli przestrzeni otaczającej rdzeń kręgowy i korzenie nerwowe, wprowadza się cewnik. Lekarz, który przeprowadzał będzie zabieg zobowiązany jest przepisami prawa szczegółowo zaznajomić Pana z proponowaną procedurą, jej przebiegiem, możliwymi powikłaniami i możliwymi do uzyskania efektami. Dlatego najlepiej, aby porozmawiał Pan o tym ze swoim lekarzem.
Pozdrawiam