Blokada nerwów potylicznych niezwykłe oręże w walce z bólem

with 6 komentarzy

Kiedy wykonać zabieg blokady nerwów potylicznych?

Blokadę nerwów potylicznych można zastosować w leczeniu wielu schorzeń, w których dominującym objawem są bóle głowy.

  • Przewlekłych uciążliwych bólów głowy:
    • migren
    • klasterowych bólów głowy (jako leczenie wspomagające)
    • w celu zmniejszenia stosowanych doraźnie leków przeciwbólowych. Szczególnie u pacjentów z bólem głowy spowodowanym nadużywaniem leków
    • u kobiet z uporczywą migreną w czasie ciąży.
    • popunkcyjnych bólów głowy
    • szyjnopochodnych bólów głowy (30% wszystkich bólów głowy)
  • Neuralgii nerwu potylicznego czyli bardzo silnego bólu w tylnej części głowy. Ma on zwykle charakter piekący, palący lub kłujący.

Bóle generowane przez nerw potyliczny mają swój początek zwykle u podstawy czaszki. Często pojawiają się tylko z jednej strony głowy. Promieniują w kierunku czubka głowy, skroni lub czoła. Ból może być również odczuwany w pobliżu oka z uwagi na połączenia między neuronami z tych dwóch okolic.

Jak wykonywana jest blokada nerwów potylicznych?

Blokada nerwów potylicznych wykonywana jest podczas wizyty lekarskiej, w gabinecie zabiegowym.

W bezpośrednią okolicę nerwu potylicznego (tylna okolica głowy) wstrzykuję wcześniej przygotowaną porcję sterydu i leku znieczulenia miejscowego. Zabieg wykonuję pod bezpośrednią kontrolą USG. Dzięki temu mogę bezpośrednio monitorować gdzie podaję lek oraz zwiększyć bezpieczeństwo zabiegu.

Kiedy odczuję pierwsze efekty zabiegu?

Bezpośrednio po wykonaniu iniekcji odczujesz zdrętwienie skóry głowy.

Pierwsze efekty działania pojawią się już w ciągu 15 minut od podania leku. Z czasem, skutki działania leku znieczulającego będą maleć. Działania leku znieczulenia miejscowego utrzyma się jedynie kilka godzin. Dlatego możesz odnieść wrażenie, że po tym czasie działanie blokady ustąpiło, a ból powrócił. Zwróć jednak uwagę, że w tym czasie rozpoczyna się powoli działanie podanego sterydu. Jego pełny efekt odczuwalny będzie dopiero po 3 do 5 dniach od zabiegu. Ma on jednak charakter długotrwały. Może utrzymać się przez tygodnie a nawet miesiące.

Jak skuteczna jest blokada nerwów potylicznych?

Należy zwrócić uwagę, że jeśli bóle głowy pojawiły się niedawno szybciej zareagują one na zastosowane leczenie. W przypadku pacjentów z długotrwałym bólem głowy efekty mogą nie być tak szybkie. Jeśli pierwszy zabieg nie złagodzi całkowicie bólu, w ciągu kilku tygodni prawdopodobnie będziesz musiał go powtórzyć.

Zabieg ten ma charakter diagnostyczno-terapeutyczny. Jeśli przyczyną bólu głowy jest nerw potyliczny skuteczność zabiegu jest bardzo wysoka. Całkowity brak skuteczności zabiegu oznacza, że nerwy potyliczne nie są źródłem bólu. Zabieg ma wtedy charakter diagnostyczny. Pozwala na ustalenie lub wykluczenie przyczyny bólu głowy.

Jakie są możliwe działania niepożądane?

Przejściowo będziesz odczuwać drętwienie skóry głowy występujące w regionach zaopatrywanych przez nerwy. Podczas zabiegu istnieje ryzyko krwawienia (szczególnie jeśli zażywasz leki rozrzedzające krew). Pojawienia się siniaków, zakażenia w miejscu wkłucia lub uszkodzenia nerwów.

Dlatego zabieg nie jest zalecany dla osób:

  • uczulonych na leki miejscowo znieczulające,
  • z zaburzeniami krzepliwości krwi,
  • zakażeniem ogólnoustrojowym lub w miejscu wkłucia
  • z niekontrolowaną cukrzycą lub chorobami serca
  • po przebytych zabiegach w obrębie tylnej jamy czaszki

Dla zwiększenia bezpieczeństwa zabiegu, wykonuje go zawsze pod kontrolą USG.

Blokada może ponadto wywołać efekty niepożądane, takie jak miejscowe łysienie, przemijające zawroty głowy lub nasilenie bólu głowy.

Pomimo iż zabieg wykonywany jest na głowie, możesz czuć się bezpieczny/a gdyż jest zabiegiem powierzchownym. Igła nie przechodzi przez czaszkę. Nie istnieje wiec ryzyko uszkodzenia mózgu lub rdzenia kręgowego, wycieku płynu mózgowo-rdzeniowego czy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

W przeciwieństwie do zabiegów botoksu stosowanych w leczeniu migreny, nie ma również ryzyka wystąpienia słabości mięśni lub zmiany mimiki twarzy.

Jak długo utrzyma się efekt?

Zmniejszenie bólu może być odczuwalne już po kilkunastu minutach od iniekcji. Działanie przeciwbólowe utrzymuje się długo, zwykle kilka tygodni. Zabiegi muszą być powtarzane, aby utrzymać trwały efekt przeciwbólowy. O częstości powtórzeń decyduje czas utrzymywania się efektu przeciwbólowego. W razie potrzeby możemy powtarzać je co 3 miesiące.

Z jakich innych metod leczenia możesz skorzystać?

⭐⭐⭐⭐⭐

W poradni leczenia bólu prowadzę leczenie bólów głowy w oparciu o następujące metody:

Przeczytaj więcej jak leczę bóle głowy

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o poszukiwaniu przyczyn bólu głowy przeczytaj o “33 najbardziej niezwykłych przyczynach bólu głowy”

Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie inne zespoły bólowe leczę w poradni leczenia bólu, wróć na stronę główną.

Podziel się z innymi
Podąrzaj Lek. Anna Kociszewska-Bald:

Lekarz specjalista Anestezjologii i Intensywnej Terapii

⭐⭐⭐⭐⭐ Zajmuję się leczeniem bardzo silnego bólu farmakologicznie i zabiegowo. Materiały na tym blogu mają przybliżyć pacjentom zagadnienia związane z leczeniem bólu. Staram się, aby były napisane w atrakcyjny i przystępny sposób. Jeśli nie możesz sobie poradzić z silnym bólem napisz do mnie, postaram się pomóc.

6 Odpowiedzi

  1. Dorota Gracka
    | Odpowiedz

    Dziendobry od roku zyje z bolem potylicznym i niestety mieszkam w niemczech. Odbijam sie od lekaza do lekaza od 2 miesiecy postawiono mi diagnose zzsk i Biore leki przeciwzapalne . Uczeszczam na fizjoterapie ale bol jak byl tak jest i nieprzechodzi tylko jest jakby wiekszy co jeszcze moge zrobic zeby pozbyc sie bolu

    • Lek. Anna Kociszewska-Bald
      | Odpowiedz

      Dzień dobry Pani Doroto, proponuję poszukać w miejscu Pani zamieszkania poradni leczenia bólu. Najlepiej, aby przyjmowali w niej anestezjolodzy. Ponieważ mogą zaproponować bardzo szeroki wachlarz postępowania, nie tylko farmakologicznego. W poradni takiej uzyska Pani kompleksową pomoc przeciwbólową z zakresu wielu specjalności lekarskich.
      W razie dodatkowych pytań zachęcam do umówienia terminu zdalnej konsultacji, może uda mi się podpowiedzieć coś więcej.
      Pozdrawiam

  2. Joanna
    | Odpowiedz

    Witam. Czy po takim zabiegu mogę prowadzić auto i pracować?

    • Dzień dobry w zdecydowanej większości przypadków jest to możliwe. Jednak z uwagi, iż indywidualna reakcja pacjenta może być różna, zalec się, aby bezpośrednio po wykonaniu blokady nie prowadzić auta.

  3. Iwona
    | Odpowiedz

    Dzień dobry!
    Od kilka lat zmagam się z zapaleniem nerwów potylicznych. Ostatnimi czasy ból bardzo się nasilił. Miałam robione trzy blokady, które przyniosły poprawie jedynie na parę dni po podanej blokadzie. Leki przeciwdepresyjne mi nie pomagają. Nie wiem co mam dalej robić, gdzie się udać.
    Pozdrawiam.

    • Dzień dobry, nie znając dokładnie szczegółów dotyczących Pani sytuacji ciężko mi podpowiedzieć dalsze rozwiązania. Mogę zaproponować konsultację zdalną, aby móc dokładniej zapoznać się z Pani problemem i zebrać dokładny wywiad bólowy. Dopiero wtedy będę w stanie podpowiedzieć jakie rozwiązanie byłoby dla Pani najodpowiedniejsze.
      Pozdrawiam

Zostaw Komentarz

Polityka prywatności
Wyrażenie powyższej zgody jest dobrowolne oraz jest warunkiem umieszczenia komentarza.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.