Blokada nerwu biodrowo-pachwinowego czyli sposób na ból w pachwinie po operacji.

with 2 komentarze

Blokada nerwu biodrowo-pachwinowego to zabieg służący diagnozowaniu bólu w pachwinie i przedniej części krocza. Służy do odróżniania neuropatii obwodowej (uszkodzenia nerwu) od radikulopati (uszkodzenia korzenia przy kręgosłupie). Leczenia zarówno przewlekłego jaki i ostrego bólu pachwiny. U pacjentów z przewlekłym bólem pachwiny, który pojawił się po operacji np. przepukliny, jest doskonałym rozwiązaniem jako alternatywny sposób leczenia.

Każdą blokadę wykonuję pod stałą kontrolą USG. Zwiększa to dokładność zabiegu. Pozwala zastosować mniejszą objętość leku znieczulającego. Wykorzystując śledzenie ruchu igły w tkankach, mogę znacząco poprawić bezpieczeństwo zabiegu. Dzięki temu zapobiec potencjalnym uszkodzeniom sąsiednich struktur anatomicznych.

Blokada nerwu biodrowo-pachwinowego to niezawodny i szybki sposób na ustalenie, czy przyczyną dolegliwości bólowych jest nerw biodrowo-pachwinowy.

Czy blokada nerwu biodrowo-pachwinowego wymaga skierowania?

Skierowanie na blokadę nie jest potrzebne. Ponieważ kwalifikację lekarską do blokady przeprowadzam osobiście podczas konsultacji lekarskiej w gabinecie. Szczegółowe informacje jak przygotować się do blokady znajdziesz tutaj.

Jakie objawy daje podrażniony nerw biodrowo -pachwinowy?

Neuralgia nerwu biodrowo-pachwinowego powoduje bóle w pachwinie, dolnej części brzucha i górnej części uda. Dolegliwości promieniują do okolic krocza (męskich i żeńskich zewnętrznych narządów płciowych). Przebieg tego nerwu jest zmienny u różnych osób, dlatego dolegliwości u różnych osób mogą wyglądać odmiennie.

Czy ból w obrębie narządów płciowych może mieć związek z nerwem biodrowo-pachwinowym?

Jak najbardziej tak. Podrażnienie tego nerwu często prowadzi do bólu w obrębie nasady prącia i górnej części moszny u mężczyzn. U kobiet, dolegliwości występują w obrębie wzgórka łonowego i warg sromowych. Niestety z tego powodu pacjenci często odwiedzają wielu specjalistów (urologów, ginekologów), zanim otrzymają prawidłowe rozpoznanie.

Czy zaburzenia czucia w obrębie pachwiny i krocza jest częste?

Niestety tak, poza piekącym, czy palącym bólem możesz doświadczyć zaburzeń czucia skórnego. Przeczulica, czy niedoczulica w obrębie pachwiny lub krocza często wiąże się z podrażnieniem nerwu biodrowo-pachwinowego.

Co nasila ból przy uwięźnięciu nerwu w pachwinie?

Najczęściej nasilają dolegliwości chodzenie, leżenie z wyprostowanym nogami czy napinanie mięśni brzucha. Dlatego większość pacjentów podczas chodzenia przyjmuje pozycję pochyloną do przodu jak narciarz, aby złagodzić dolegliwości.

Uwięźnięcie nerwu w pachwinie

Ból w pachwinie często wiąże się z uwięźnięciem nerwu w pachwinie. Przyczyn prowadzących do uwięźnięcia nerwu może być wiele:

 • Tępy uraz okolicy podbrzusza lub biodra.
 • W zespołach bólowych dolnego odcinka kręgosłupa. W takich sytuacjach, aby utrzymać prawidłową postawę ciała, mięśnie brzucha napinają się nadmiernie. Dochodzi wtedy do  zaciśnięcia mięśni i pasm powięziowych, na nerwie biodrowo – pachwinowym.
 • U osób uprawiających sport, które przeciążają mięśnie brzucha np. hokeistów, kulturystów
 • Podczas ciąży.

Czy operacja przepukliny pachwinowej może powodować ból w pachwinie?

Niestety tak. Należy pamiętać, że nacięcia w obrębie pachwiny są cięciami wysokiego ryzyka. Mogą prowadzić do uszkodzenia nerwu. Ponadto, nerw może ulec uwięzieniu, jeśli zostanie włączony do szwu podczas zamykania nacięcia wykonywanego podczas operacji przepukliny pachwinowej. Dodatkowo naprawa przepukliny pachwinowej za pomocą siatki stanowi dodatkowy czynnik ryzyka neuralgii nerwu. W takich sytuacjach nerw ulega uwięźnięciu w zrostach przylegającej do siatki tkanki włóknistej.

Z drugiej strony, wiele badań pokazuje, że wcześniejsze uszkodzenie nerwu biodrowo-pachwinowego może doprowadzić do osłabienia mięśni, co w konsekwencji prowadzi do rozwoju przepukliny pachwinowej.

Jaka jest przyczyna bólu w pachwinie po operacji na miednicy?

Operacja przepukliny pachwinowej to nie jedyny zabieg, który może prowadzić do neuralgii nerwu biodrowo-pachwinowego lub biodrowo-podbrzusznego. W przypadku wielu zabiegów w obrębie miednicy może dość uwięźnięcia tych nerwów. Najczęściej dochodzi do tego, po operacjach ginekologicznych, cięciu cesarskim, orchidektomi, operacjach laparoskopowych czy operacji wyrostka. Dlatego, jeśli ból pojawia się po operacji, zgłoś się na wizytę, aby wykonać diagnostyczną blokadę nerwu biodrowo-pachwinowego.

Czy neuropatia nerwu biodrowo-pachwinowego wymaga badania lekarskiego?

W rzadkich przypadkach, za ból w pachwinie i neuropatię nerwu mogą odpowiadać poważne schorzenia.

Radikulopatia, polineuropatia cukrzycowa, czy guz naciekający na splot lędźwiowy lub kręgosłup to problemy medyczne, które mogą dawać objawy bardzo podobne do neuralgii nerwu biodrowo-pachwinowego, ale bezwzględnie wymagają specjalistycznego leczenia. Dlatego podejrzenie neuropatii nerwu biodrowo-pachwinowego powinieneś zawsze skonsultować z lekarzem.

Podziel się z innymi
Podąrzaj Lek. Anna Kociszewska-Bald:

Lekarz specjalista Anestezjologii i Intensywnej Terapii

⭐⭐⭐⭐⭐ Zajmuję się leczeniem bardzo silnego bólu farmakologicznie i zabiegowo. Materiały na tym blogu mają przybliżyć pacjentom zagadnienia związane z leczeniem bólu. Staram się, aby były napisane w atrakcyjny i przystępny sposób. Jeśli nie możesz sobie poradzić z silnym bólem napisz do mnie, postaram się pomóc.

2 Odpowiedzi

 1. Dorota
  | Odpowiedz

  Dzień dobry jestem po operacji założenia taśmy opd cewke moczową z powodu nietrzymania moczu
  Operacja była 13 lat temu. Leczę się u neurologa i biorę leki gabapentyna 3*600.depretal 2*60 i transtek 52, 5 i od 4 tygodni znowu zaczynam odczuwać bule. Dostałam też blokadę ale nie pomogło. Czy może mi pani pomuc

  • Dzień dobry, w pierwszej kolejności muszę Panią zbadać, aby spróbować określić przyczynę bólu. Proponuję umówić konsultację w czwartek lub piątek, bo w te dni dysponuję również możliwością wykonania blokad diagnostycznych. Moglibyśmy je zastosować jeśli byłaby taka potrzeba.Blokady diagnostyczne wykonuję zawsze pod kontrolą usg. Zwiększa to ich bezpieczeństwo i pozwala zastosować niższe dawki leków. Pozdrawiam

Zostaw Komentarz

Polityka prywatności
Wyrażenie powyższej zgody jest dobrowolne oraz jest warunkiem umieszczenia komentarza.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.