Blokada stawu krzyżowo-biodrowego

with 5 komentarzy

Blokada stawu krzyżowo-biodrowego to dziś “złoty standard diagnostyczny” bólów dolnego odcinka pleców. U około 27% osób cierpiących z powodu bólu dołu pleców, ból pochodzi właśnie ze stawu krzyżowo-biodrowego.

Jak boli staw krzyżowo-biodrowy?

Ból ze stawu krzyżowo-biodrowego lokalizuje się nisko na plecach. Zazwyczaj po jednej ze stron. Ból promieniuje do kończyny dolnej w około 50% przypadków. Niestety, z tego powodu, łatwo możesz pomylić go z rwą kulszową. Rozchodzi się również na pośladek lub do pachwiny. Ból ma charakter ostry przeszywający albo tępy. Czasem pojawiają się drętwienia i mrowienia w nodze. Z reguły z łatwością przychodzi wskazanie palcem najbardziej bolącego miejsca. W większości przypadków lokalizuje się ono właśnie bezpośrednio nad szparą stawu krzyżowo-biodrowego.

Kiedy ból w stawie krzyżowo-biodrowym się nasila?

Ból pochodzący ze stawu krzyżowo-biodrowego nasila się rano, w związku z poranną sztywnością. Pojawiają się problemy z zakładaniem na stojąco skarpetek lub ubrań na bolącą nogę.

W ciągu dnia ból nasila się podczas dłuższego stania, chodzenia lub wchodzenia po schodach. Dłuższe siedzenie np. podczas długotrwałej jazdy samochodem sprawia ogromny dyskomfort. Zazwyczaj przyjęcie pozycji niewywołującej bólu podczas siedzenia zajmuje trochę czasu. Zdecydowanie pomaga przeniesienie ciężaru na drugi (zdrowy) pośladek.

Leżenie na bolącej stronie pogarsza sprawę, dlatego zdecydowanie lepiej leży się na stronie niebolącej. Samo przekręcanie z boku na bok w pozycji leżącej to nie lada wyzwanie. Prawdopodobnie będzie mocno bolało.

Jak zdiagnozować ból w stawie krzyżowo-biodrowym?

Niestety dość łatwo pomylić ten ból z innymi zespołami bólowymi. Dlatego, dość często, bólom dolnego odcinka pleców, mylnie przypisywane są inne przyczyny.

Dolegliwości te bywają mylone z:

  • bólami korzeniowymi
  • zespołem mięśnia gruszkowatego
  • bólem w zzsk
  • spondyloartropatią
  • złamaniem biodra
  • zapaleniem kaletki krętarza
  • przeciażeniem stawu biodorowego

Doświadczony specjalista od leczenia bólu z pewnością rozpozna ból ze stawu krzyżowo-biodrowego.

Po pierwsze, najważniejszy jest dokładny wywiad medyczny, badanie lekarskie i testy funkcjonalne. Już na tej podstawie można podejrzewać, czy za ból w dole pleców odpowiada staw krzyżowo-biodrowy.

Jakie badania należy zrobić, aby potwierdzić zapalenie stawu krzyżowo-biodrowego?

Niestety typowe badania obrazowe jak np. RTG, MRI czy TK nie pozwalają jednoznacznie potwierdzić, czy przyczyną bólu jest staw krzyżowo-biodrowy. Dlatego tak wielkiego znaczenia nabiera wykonanie diagnostyczno-terapeutycznej blokady stawu. Aktualnie blokada stawu krzyżowo-biodorwego to “złoty standard” diagnostyczny. Wyraźna ulga bólu po wykonaniu blokady, daje pewność, że ból pochodził ze stawu krzyżowo-biodrorwego.

Iniekcje do stawów krzyżowo-biodrowych

Diagnostyczna blokada stawu krzyżowo-biodrowego to zabieg małoinwazyjny. Przed przystąpieniem do blokady zbieram dokładny wywiad medyczny, przeprowadzam testy fizykalne, badam pacjenta i analizuję wyniki dostarczonych badań obrazowych. Iniekcję leków do szpary stawu wykonuję zawsze pod kontrolą USG. Kontrola USG zapewnia precyzyjne podanie leków dokładnie w miejsce, które jest źródłem bólu.

Jak leczyć ból stawu krzyżowo-biodrowego?

Blokada stawu może działać leczniczo, jeżeli podane są w niej dodatkowo leki przeciwzapalne. Jeśli pomimo podjętej fizjoterapii, odpowiednich ćwiczeń, noszenia specjalnych usztywnień, ból nie ustępuje, warto pomyśleć o blokadzie. W bólu długotrwałym i uciążliwym będzie to dobre rozwiązanie.

Jak działa blokada stawu krzyżowo-biodrowego?

Podczas iniekcji, do jamy stawu podaję lek znieczulający miejscowo. Blokuje on odczuwanie bólu w tym miejscu. W przypadku blokady terapeutycznej dodtakowo podaję lek sterydowy. Ma on działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe.

Co oznacza ból w stawie krzyżowo-biodrowym?

Ból w stawie krzyżowo-biodrowym powstaje w wielu różnych sytuacjach. Oto najczęstsze z nich:

  • Uraz miednicy np. podczas upadku na pośladki lub uderzenia w pośladek. W jego wyniku powierzchnie stawu minimalnie przemieszczają się względem siebie. Ich niewłaściwe ustawienie prowadzi do tarcia o siebie i rozwoju stanu zapalnego.
  • Ciąża
  • Przewlekłe asymetryczne obciążanie miednicy. Dochodzi do niego u osób ze stwierdzoną:
  • skoliozą,
  • różną długością kończyn dolnych,
  • przewlekłej rwie kulszowej
  • przykurczach w kończynie dolnej.
  • Po operacji kręgosłupa lędźwiowego.
  • W przebiegu: choroby zwyrodnieniowej stawów, ZZSK, czyli zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa.

Kto jest najbardziej narażony na ból pleców spowodowany problemami ze stawami krzyżowo-biodrowymi?

  • osoby starsze
  • o siedzącym trybie życia
  • otyłe

Jak długo utrzymuje się ból w stawie krzyżowo-biodrowym?

Nie ma wyraźnej reguły co do czasu trwania zapalenia w stawie i utrzymywania się bólu. W niektórych przypadkach dolegliwości mogą utrzymywać się miesiące, a nawet lata.

Podziel się z innymi

5 Odpowiedzi

  1. Małgorzata
    | Odpowiedz

    Dlaczego ból się nasilił po podaniu blokady w staw krzyzowo- biodrowy? Jest to już piąty dzien po…

    • W przypadku każdej dostawowej blokady, przez okres 1-3 dni od jej wykonania, pacjenci mogą odczuwać dyskomfort czy pobolewanie. Jest to zupełnie normalne. Warto w takich sytuacjach zastosować zimne okłady i delikatne leki przeciwbólowe (dostępne bez recepty). Wskazane jest również, aby ściśle przestrzegać zaleceń po zabiegowych w okresie po wykonaniu blokady.
      Blokady stawu krzyżowo-biodrowego mają charakter diagnostyczny lub terapeutyczny. Nie pisze Pani jaki charakter miałam ta blokada u Pani.
      W przypadku tych diagnostycznych, jeśli wykonanie blokady nie przynosi poprawy w okresie do 10 dni od jej wykonania, uznaje się, że to nie staw krzyżowo-biodrowy jest źródłem dolegliwości bólowych. Należy w takich sytuacjach szukać innej przyczyny bólu.
      Jeśli po wykonaniu blokady zauważa Pani coś co Panią niepokoi, proszę udać się na wizytę do lekarza, który blokadę wykonywał, aby mógł Panią zbadać i rozwiać Pani wątpliwości.
      Pozdrawiam

    • olga
      | Odpowiedz

      Pani Małgorzato czy udało się wyleczyć staw? U mnie podobna sytuacja, brak poprawy po blokadzie,a nawet chyba boli bardziej a to juz 6.dzien:(

  2. Piotr
    | Odpowiedz

    Jaki jest koszt blokady stawu krzyżowo biodrowego?

Zostaw Komentarz

Polityka prywatności
Wyrażenie powyższej zgody jest dobrowolne oraz jest warunkiem umieszczenia komentarza.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.