Blokada zwoju skrzydłowo-podniebiennego to unikatowa blokada. Jej niezwykłość polega na tym, iż nie wymaga użycia igły. Bezboleśnie i bez kłucia przerywa ból głowy.
Nieinwazyjność procedury i wysokie bezpieczeństwo sprawiło, że znalazła szerokie zastosowanie w specjalistycznych Klinikach Leczenia Bólu na całym świecie. Stosuję ją do przerywania długotrwałego bólu (leczenie doraźne) oraz do leczenia profilaktycznego bólów głowy i twarzy.
Blokada zwoju skrzydłowo-podniebiennego – wskazania
– Migrena epizodyczna lub przewlekła
– Klasterowe bóle głowy
– Neuralgia nerwu trójdzielnego, neuralgia nerwu podjęzykowego
– Bóle stawów skroniowo-żuchwowych
– Atypowe bóle głowy
– Bóle twarzy
– Popunkcyjny ból głowy
– Ciągły połowiczy ból głowy
Czy blokada zwoju skrzydłowo-podniebiennego jest bezpieczna?
Blokada zwoju skrzydłowo-podniebiennego ma wysoki profil bezpieczeństwa. Często stosuje się ją u dzieci, kobiet w ciąży oraz osób starszych, ponieważ nie wywołuje ogólnych działań niepożądanych. Dodatkowo, świetnie sprawdza się w każdym przypadku, gdy stosowanie doustnych leków przeciwbólowych jest przeciwwskazane np. u osób z owrzodzeniami żołądka.
Jak przebiega blokada zwoju skrzydłowo-podniebiennego?
Podczas zabiegu będziesz wygodnie leżeć, z lekko odchyloną głową. Końcówkę specjalnego aplikatora umieszczę, najpierw w jednym, a następnie w drugim nozdrzu. Przez końcówkę aplikatora podam lek znieczulający. Zgromadzi się on w pobliżu zwoju i znieczuli go.
Podczas zabiegu możesz odczuwać łagodny nacisk lub uczucie, że musisz kichnąć. Być może doświadczysz również krótkiego pieczenia lub poczujesz nieprzyjemny smak w ustach, zwłaszcza kiedy połkniesz część leku znieczulającego. Dlatego przez 2 godziny po zabiegu unikaj jedzenia i picia, aby zminimalizować ryzyko zadławienia się. Ponieważ w tym czasie twoje gardło może być jeszcze zdrętwiałe.
Czy blokady zwojów skrzydłowo-podniebiennych wymagają specjalnego przygotowania?
Blokadę zwoju skrzydłowo-podniebiennego wykonuję w trybie ambulatoryjnym. Trwa od 10-20 minut. W większości przypadków, nie wymaga z twojej strony żadnego wcześniejszego przygotowania. Po zabiegu możesz wrócić do swojej normalnej aktywności.
Jakie są przeciwwskazania do blokady zwojów skrzydłowo-poniebiennych?
- Przyjmowanie leków rozrzedzających krew np. acenokumarolu. Wymaga każdorazowo indywidualnej oceny ryzyka przez lekarza. Ponieważ w przypadku zranienia błon śluzowych, możesz doświadczyć długo utrzymującego się krwawienia z nosa.
- Stwierdzone uczulenie na lidokainę.
Jakie korzyści daje blokada zwoju skrzydłowo-poniebiennego?
- Po pierwsze, blokada ułatwia odstawienie nadużywanych leków przeciwbólowych i przeciwpadaczkowych.
- Co więcej, nie pogarsza koncentracji i nie otumania. Po jej zastosowaniu możesz prowadzić samochód, pracować, powrócić do czynności dnia codziennego.
- Po równie ważne, nie obciąża żołądka, wątroby ani nerek.
- Ponadto, działa bardzo szybko.
- A dodatkowo, możesz ją powtarzać w razie potrzeb.
- Niestety metoda ta nie pozwala na trwałe wyleczenie bólów głowy. Zadziała najlepiej wraz z kompleksowym leczeniem bólu głowy, jaki zaproponuję podczas wizyty lekarskiej.
Jeśli interesują cię inne metody, jakimi leczę najczęstsze rodzaje bóli głowy np. migrenę, bóle napięciowe, zapoznaj się z tymi informacjami.
Tutaj znajdziesz orientacyjny cennik zabiegów.
Zostaw Komentarz