Ból kciuka przyczyny, objawy, leczenie

with Brak komentarzy

Jeśli odczuwasz ból kciuka podczas wykonywania codziennych czynności, prawdopodobnie doszło do przeciążenia, urazu lub zapalenia w obrębie tkanek twojej ręki. Większość z tych sytuacji wymaga specjalistycznego postępowania, aby dolegliwości skutecznie i szybko ustąpiły.

Pomogę Ci ustalić przyczynę bólu. Wdrożę właściwe leczenie (w tym również blokadę przeciwbólową), która szybko uporają się z bólem.

Dlaczego boli kciuk?

Ból w obrębie kciuka może wynikać z wielu przyczyn. Najczęstsze z nich to:

  • Zmiany zwyrodnieniowe w stawach ręki
  • Ból pourazowy np. po uderzeniu
  • Zespół cieśni kanału nadgarstka
  • Choroba de Quervaina. (czyli tzw. kciuk matki)
  • Zespół skrzyżowania (czyli tzw. nadgarstek wioślarza)

Ból kciuka najczęstsza przyczyna

Najczęstszą przyczyną bólu w obrębie kciuka są zmiany zwyrodnieniowe w stawie nadgarstkowo-śródręcznym. Staw ten odpowiada za sprawne wykonywanie wielu codziennych czynności:

  • korzystanie z telefonu komórkowego
  • pisanie odręcznie
  • odkręcanie nakrętek
  • granie na instrumentach strunowych
  • szycie, szydełkowanie czy drobne prace ręczne

Dlatego właśnie głównie podczas tych czynności dolegliwości bólowe w obrębie kciuka się nasilają. Ból najczęściej lokalizuje się u nasady (na dole) kciuka. Nasila się przy próbie chwytu szczypcowego. Z czasem pojawia się nawet trzeszczenie podczas ruchu kciukiem.

Niestety choroba zwyrodnieniowa często prowadzi do istotnych deformacji tego stawu i zniszczenia chrząstki stawowej. W konsekwencji każda próba ruchu kciukiem nasila ból. Z czasem deformacje w stawie prowadzą do zniekształcenia kciuka. Zmniejsza to zakres jego ruchu. W skrajnych przypadkach dochodzi do przykurczy lub zaniku mięśni odpowiadających za ruch kciukiem.

Pamiętaj, że wczesne podjęcie działań zapobiegawczych i leczniczych pomaga uchronić się przed postępem choroby.

Blokada przeciwbólowa kciuka

Szybką ulgę w dolegliwościach przynosi blokada stawu nadgarstkowo-śródręcznego. A połączenie jej z właściwym leczeniem zachowawczym, przynosi trwałą poprawę.

Jeśli chcesz skorzystać z blokady stawu nadgarstkowo-śródręcznego i uzyskać szybką ulgę w bólu kciuka, tutaj możesz umówić jej termin.

Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni kanału nadgarstka to schorzenie, w którym dochodzi do patologicznego zwężenia wąskiej przestrzeni, w której przebiega nerw pośrodkowy. Najczęstszą przyczyną zespołu cieśni nadgarstka jest stan zapalny. Obrzęk, który rozwija się w wyniku zapalenia, prowadzi do zwiększenia ciśnienia, ciasnoty i ucisku na nerw pośrodkowy. Inne nieprawidłowe stany w obrębie nadgarstka (np. złamania lub ganglion) również prowadzą do ucisku i rozwoju zespołu cieśni nadgarstka.

Objawy zespołu cieśni nadgarstka?

Wzrastający ucisk na nerw pośrodkowy w pierwszej kolejności prowadzi do bólu, mrowienia i drętwienia w obrębie nadgarstka od strony kciuka. W opuszce kciuka zmniejsza się czucie dotyku, temperatury. Przedłużony ucisk na nerw prowadzi do osłabienia siły kciuka i dwóch kolejnych palców ręki. W konsekwencji pacjenci często skarżą się na niezdarność i utratę precyzji ruchów ręki. Problemy z utrzymaniem przedmiotu w ręce, czy słaby chwyt. Widoczna stają się zaniki mięśniowe. Niestety u większości pacjentów objawy nasilają się w nocy i mogą nawet wybudzić ze snu.

Kto najczęściej ma zespół cieśni nadgarstka?

Do rozwoju stanu zapalnego w kanale usposabia praca biurowa przy komputerze. Na dolegliwości narażone są również osoby pracujące fizycznie, których praca wymaga silnego chwytu narzędzi np. fryzjerzy, rzeźnicy, budowlańcy.

Jak często zespół cieśni nadgarstka wymaga leczenia?

To spory problem, gdyż aż 15 % ludzi w ciągu swojego życia doświadcza tego typu dolegliwości. U 60 % z nich dotyczą one obu dłoni.

Ból kciuka podczas korzystania z telefonu lub trzymania książki?

Ból kciuka najczęściej pojawia się podczas trzymania telefonu lub książki, lub długiego pisania na klawiaturze. Również długie trzymanie rąk na kierownicy nasila te dolegliwości. Podobnie jak praca drobnymi narzędziami np. szydełkowanie, praca nożyczkami czy używanie wibrujących przedmiotów np. wiertarki, kosiarki.

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka?

Jeśli chcesz szybko pozbyć się bólu umów termin konsultacji. Szybka diagnoza pozwoli ustalić przyczynę bólu kciuka i wdrożyć właściwe postępowanie. Blokada stosowana w zespole cieśni nadgarstka uwolni cię od nieprzyjemnych dolegliwości.

Czy ucisk na nerw promieniowy jest niebezpieczny?

Zespół cieśni nadgarstka to najczęstsza neuropatia z ucisku w obrębie kończyny górnej i wymaga właściwego leczenia, gdyż nie ustępuje samoistnie. Trzeba mieć na uwadze, że postępujące niedokrwienie, z czasem upośledza przewodnictwo w nerwie pośrodkowym i prowadzi do nieodwracalnych uszkodzenia nerwu. Dlatego tak kluczowe jest, aby wcześnie rozpocząć leczenie.

W jakich chorobach przewlekłych częściej występuje zespół cieśni nadgarstka?

Wiele chorób przewlekłych może sprzyjać wystąpieniu zespołu cieśni nadgarstka. Należą do nich m.in:

  • reumatoidalne zapalenie stawów, czyli RZS,
  • twardzina układowa,
  • dna moczanowa,
  • choroba zwyrodnieniowa stawów,
  • cukrzyca,
  • niedoczynność tarczycy,
  • akromegalia.

Zespół de Quervaina

Choroba (zespół) de Qurvaina, czyli zapalenie pochewki ścięgnistej prostowników kciuka, dotyka ok. 1% populacji. Schorzenie to wiąże się z powtarzanymi wielokrotnie ruchami odwiedzenia kciuka przy odchylonym nadgarstku. W wyniku ocierania się tkanek rozwija się stan zapalny. Przewlekle drażniona pochewka staje się początkowo obrzęknięta i przekrwiona, a z czasem włóknieje.

Bolący “Kciuk matki”

Ruch taki najczęściej wykonują młodzi rodzice, często podnosząc swoje pociechy do góry lub malarze korzystający w swej pracy ze szpachelek. Powtarzające się przeciążenia prowadzą do zapalenia ścięgien.

Objawy zespołu de Qurvaina

Ból pojawia się najczęściej podczas chwytania przedmiotów ręką, wyżymania prania lub zginania kciuka. Dodatkowo możesz wyczuć obrzęk tkanek zlokalizowanych u podstawy kciuka lub przeskakiwanie ścięgien.

Dodatni wynik testu Finkelsteina świadczy o zespole de Qurvaina. Możesz ten test wykonać sam w domu. Wystarczy,że zamkniesz kciuk w pieści. Następnie odchylisz nadgarstek w kierunku małego palca.

Kto ma najczęściej chorobę de Quervaina?

  • Osoby często piszące kciukiem smsy na telefonach komórkowych
  • wykonujące prace ze specyficznym ułożeniem ręki jak np. stolarze, muzycy, kucharze
  • osoby chore na RZS (czyli reumatoidalne zapalenie stawów)

Czy ból kciuka ustąpi samoistnie?

Jeśli nie podejmie się odpowiedniego leczenia, ból będzie narastał i może się rozprzestrzeniać nawet na przedramię. Jeśli pomimo podjęcia w domu wstępnego leczenia ból i obrzęk nie ustępują, należy zgłosić się do lekarza.

Leczenie zespołu de Quwevaina

Leczenie zachowawcze jest skuteczne, jeśli zostanie wdrożone na wczesnym etapie choroby. Jednak w przypadku dalszego nadmiernego obciążania nadgarstka i kciuka objawy mogą nawracać.

Szybką ulgę w dolegliwościach przynosi blokada, która ma za zadanie zmniejszyć stan zapalny. Połączenie jej z właściwym leczeniem zachowawczym, przynosi trwałą poprawę.

U większości pacjentów pełne działanie blokady pojawia się w ciągu 2 tygodni od wykonania blokady. Zabieg można powtarzać do 3 razy. (co 6-8 tygodni)

Jeśli chcesz skorzystać z blokady sterydowej i uzyskać szybką ulgę w bólu kciuka, tutaj możesz umówić jej termin.

W zaawansowanych zmianach leczeniem z wyboru jest zabieg chirurgiczny. Polega on na częściowym wycięciu pochewki ścięgnistej oraz usunięciu zrostów pozapalnych.

Kciuk narciarza- jakie daje objawy?

Określenie “kciuk narciarza” oznacza uszkodzenie więzadła pobocznego łokciowego, które zabezpiecza staw śródręczno-paliczkowy zlokalizowany u podstawy kciuka. Nadmierne odginanie kciuka od reszty ręki (np. w narciarstwie lub podczas trzymania kierownicy) stanowi prostą drogę do uszkodzenia więzadła podczas wypadku. Główne objawy to: ból kciuka, tkliwość i opuchlizna. Utrudnione chwytanie i trzymanie przedmiotów. Leczenie polega na unieruchomieniu kciuka, w sztywnym opatrunku na 3-6 tygodni.

Jeśli spodobało Ci się to krótkie podsumowanie, zachęcam cię do zapoznania się z innymi wpisami na moim blogu.

Na stronie głównej dowiesz się zaś jakie zespoły bólowe leczę w ramach mojej praktyki lekarskiej.

Podziel się z innymi
Podąrzaj Lek. Anna Kociszewska-Bald:

Lekarz specjalista Anestezjologii i Intensywnej Terapii

⭐⭐⭐⭐⭐ Zajmuję się leczeniem bardzo silnego bólu farmakologicznie i zabiegowo. Materiały na tym blogu mają przybliżyć pacjentom zagadnienia związane z leczeniem bólu. Staram się, aby były napisane w atrakcyjny i przystępny sposób. Jeśli nie możesz sobie poradzić z silnym bólem napisz do mnie, postaram się pomóc.

Zostaw Komentarz

Polityka prywatności
Wyrażenie powyższej zgody jest dobrowolne oraz jest warunkiem umieszczenia komentarza.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.