Ból na zewnętrznej stronie uda spowodowany uciskiem nerwu.

with 8 komentarzy

Ból na zewnętrznej stronie uda spowodowany uciskiem nerwu skórnego bocznego uda to jedna z częściej występujących neuropatii z ucisku. Są to sytuacje, w których dochodzi do tak silnego ucisku na nerw, że powoduje on drętwienie, mrowienie, pieczenie lub palenie na zewnętrznej części uda. Objawy zazwyczaj nasilają się w ciągu dnia, a łagodnieją w nocy. W ok. 20% występuje obustronnie.

Według pacjentów dolegliwości nasilają się podczas ucisku na więzadło pachwinowe oraz podczas wykonywania wyprostu w stawie biodrowym. Zaś zdecydowanie zmniejszają się przy zgiętym stawie biodrowym ( kucanie lub siedzenie). Podczas badania lekarskiego zwraca uwagę dodatni objaw Tinnela.

Ból na zewnętrznej stronie uda

Zespół nerwu skórnego bocznego uda nazywamy również meralgia paresthetica lub zespołem Rotha. Specyficzne położenie i przebieg nerwu sprawia, że łatwo ulega uciskowi na swoim przebiegu, szczególnie w okolicach pachwiny.

Blokada nerwu skórnego bocznego uda

 • Przynosi błyskawiczną ulgę w bólu.
 • Szybki i bezpieczny zabieg (wykonywany pod kontrolą USG).
 • Można go wykonać już podczas pierwszej wizyty w gabinecie.
 • Zmniejsza obrzęk i zapalenie wokół nerwu.
 • Uwalnia nerw z potencjalnych zrostów.
 • Zmniejsza nadwrażliwość włókna nerwowego.

Blokada nerwu skórnego bocznego uda jest jedną z wielu możliwości leczenia tego schorzenia. Jeśli potrzebujesz pomocy w pozbyciu się bólu lokalizującego się na zewnętrznej stronie uda, umów się na konsultację lekarską. Wnikliwe badanie z pewnością pozwoli rozwiać wszystkie twoje wątpliwości.

Kto jest najbardziej narażony na ból na zewnętrznej stronie uda czyli zespół Rotha?

 • najczęściej wynika z intensywnych ćwiczeń mięśni brzucha oraz częstych ruchów zgięcia i wyprostu w stawie biodrowym,
 • ponadto do schorzenia prowadzą: długotrwała pozycja stojąca, forsowny marsz, lub noszenie obcisłej odzieży.
 • zazwyczaj częściej dotyka osób chorujących na otyłość, cukrzycę, dnę moczanową czy wodobrzusze
 • oraz pacjentki w ciąży

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak leczę inne zespoły bólowe, zapraszam do zapoznania się z wykazem udzielanych przeze mnie świadczeń medycznych.

Podziel się z innymi
Podąrzaj Lek. Anna Kociszewska-Bald:

Lekarz specjalista Anestezjologii i Intensywnej Terapii

⭐⭐⭐⭐⭐ Zajmuję się leczeniem bardzo silnego bólu farmakologicznie i zabiegowo. Materiały na tym blogu mają przybliżyć pacjentom zagadnienia związane z leczeniem bólu. Staram się, aby były napisane w atrakcyjny i przystępny sposób. Jeśli nie możesz sobie poradzić z silnym bólem napisz do mnie, postaram się pomóc.

8 Odpowiedzi

 1. ZENON
  | Odpowiedz

  Ból zewnętrzny uda palący imrowiacy EMG bardzo słaby sygnał przewodnictwa miałem wcześniej wykonaną całkowitą Prostaktomie prostaty wgrudniu 2021 roku ból i detwienie odczuwam od marca 2022 roku biorę leki pregabaline która niewiele pomaga Proszę o pomoc comam robić dalej

  • Zapraszam do gabinetu n konsultację, zbiorę dokładny wywiad bólowy, przeprowadzę badanie i jeśli zajdzie taka potrzeba wykonam diagnostyczną blokadę, aby potwierdzić przyczynę rozpoznania. Zaproponuję również metody dalszego postępowania, aby zniwelować dolegliwości.
   Pozdrawiam

 2. ZENON
  | Odpowiedz

  W jakich miastach ma Pani gabinety i w jakich dniach Panu przyjmuje aby umówić się na wizytę proszę o pomoc i email na moją stronę internetową Pozdrawiam Zenon

  • Dzień dobry, w poście który Pan komentuje znajduje się odnośnik, który przenosi do kalendarza, w którym dostępne są miejsca gdzie przyjmuję i aktualnie dostępne terminy wizyt. Można się tam zapisać na wizytę. Na stronie, którą Pan odwiedził znajdują się również w kilku miejscach dane teleadresowe placówek, gdzie przyjmuję.

 3. ZENON
  | Odpowiedz

  Nie mogę znaleźć innych miast jak Łódź ja jestem z Olsztyna czy może mi Pani podać inne miasta?

  • Przyjmuję osobiście pacjentów jedynie w Łodzi. Szczęśliwie z każdego miejsca Polski jest tu blisko. Udzielam również zdalnych konsultacji.

 4. Grzesiek
  | Odpowiedz

  Kiedyś po 6-8 kilometrach intensywnego marszu zaczęło pojawiać się samo drętwienie. Nie był to ból, a po powrocie drętwienie ustępowało. Obecnie po 5 kilometrach pojawia się zawsze pieczenie i czasami ból tak jakby ktoś wbił igłę. Po spacerze ból mija. Muszę coś z tym zrobić. Moje pytanie jest takie: Czy pisząc “zewnętrzna strona uda – oznacza z przodu. Bo moje mrowienie i bóle są z przodu?

  • Dzień dobry, w poruszanym wpisie zewnętrzna strona uda odnosi się do części położonej bocznie. Dolegliwości bólowe z przodu uda mogą wiązać się neuralgiami z ucisku innych nerwów np. płciowo-udowego,biodrowo-pachwinowego,biodrowo-podbrzusznego,udowego lub innymi przyczynami. Proponuję zapoznać się z tym wpisem, który przybliża nieco to zagadnienie https://pogotowiebolowe.com.pl/bol-w-pachwinie-przyczyny-leczenie/
   W razie wątpliwości czy dalszych pytań zapraszam do gabinetu. Zajmuję się diagnostyką i leczeniem neuralgii oraz wielu innych zespołów bólowych.

Zostaw Komentarz

Polityka prywatności
Wyrażenie powyższej zgody jest dobrowolne oraz jest warunkiem umieszczenia komentarza.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.