Ból odbytu

with Brak komentarzy

Ból odbytu może mieć charakter napadowy lub przewlekły. Często kryje się za nim konkretna przyczyna, wymagającą wdrożenia specjalistycznego leczenia. Jednak w wielu przypadkach, wykonywane badania są prawidłowe i naprawdę trudno ustalić przyczynę bólu.

W poradni leczenia bólu pomagam zdiagnozować konkretne zespoły bólowe np.

 • Przerywany przewlekły zespół bólowy odbytu
 • Zespół bólowy mięśni dna miednicy
 • Przewlekły zespół bólowy odbytu
 • Zespół bólowy kości ogonowej

Wykonuję również blokady diagnostyczne i terapeutyczne, które pomagają w ustaleniu przyczyny choroby:

 • nerwu zasłonowego
 • stawu krzyżowo-guzicznego
 • punktów spustowych bólu

Co oznacza kłujący napadowy ból odbytu?

Napadowy ból odbytu to nawracający nagły, silny ból w odbytnicy lub kanale odbytu. Ma charakter kłujący, skurczowy, rwący. Trwa od kilku sekund do kilku minut. Epizody bólu mogą powtarzać się co kilka godzin, ale również co kilka miesięcy. Średnio zdarzają się kilka razy w roku. Pomiędzy napadami, ból ustępuje całkowicie. Jeśli napadowy ból odbytu jest na tyle intensywny, że uniemożliwia ci normalne funkcjonowanie, koniecznie skontaktuj się ze mną.

Czy napadowy ból odbytu to częsta przypadłość?

Schorzenie to dotyka około 8-18% populacji. Jest więc stosunkowo częstym schorzeniem. Zauważono, że objawy częściej pojawiają się w związku ze stresem, w nocy oraz po oddaniu stolca. Zgięcie nóg w stawach biodrowych zmniejsza dolegliwości.

Co prowadzi do przewlekłego bólu odbytu i krocza?

Przewlekły ból okolic odbytu i krocza może mieć różne przyczyny. Często wiąże się z zespołem bólowym mięśnia dźwigacza odbytu, bólem kości ogonowej lub uszkodzeniami nerwów unerwiających tę okolicę. Epizody bólu trwają co najmniej 20 minut i nawracają lub ból ma charakter ciągły.

Co oznacza tępy, uporczywy, rozpierający ból krocza i odbytu?

Kiedy ból okolic odbytu i krocza jest silny, tępy, rozpierający najczęściej przyczyną jest zespół mięśnia dźwigacza odbytu.

Co oznacza ostry kłujący, przeszywający, piekący, palący ból krocza i odbytu?

Piekący, lub palący ból w okolicach odbytu lub krocza w większości przypadków wiąże się uszkodzeniem nerwów.

Czy ból z odbytu może promieniować do innych części ciała?

Owszem, ból z okolic odbytu i krocza często promieniuje do innych części ciała. Zazwyczaj w okolice kości guzicznej (czyli kości ogonowej), do pośladków, okolicy krzyżowej kręgosłupa, a nawet do tylnej części kończyny dolnej.

Czym jest spowodowane uczucie ciała obcego w odbytnicy lub pochwie?

Uczucie piłeczki lub ciała obcego w obrębie odbytu, lub pochwy często towarzyszy zespołom bólowym tej okolicy. Nie musi oznaczać nic groźnego. Niemniej jednak ZAWSZE wymaga badania lekarskiego i poszerzenia diagnostyki.

Bóle okolic odbytu i krocza przy siedzeniu

W większości wypadków dolegliwości bólowe tej okolicy nasilają się podczas siedzenia oraz pod wpływem silnego stresu. Jeśli cierpisz na tego typu problemy, pomocna okaże się specjalna poduszka, w kształcie koła ratunkowego.

Co oznacza wzmożona tkliwość okolicy krocza i odbytu?

Wzmożona tkliwość pod wpływem dotyku, obecność punktów spustowych bólu lub zaburzenia czucia na skórze, towarzyszą wielu zespołom bólowym. Ich dokładne zbadanie przez lekarza gwarantuje postawienie trafnej diagnozy.

Czy problemy z wypróżnianiem lub oddawaniem moczu mogą wiązać się z bólem tej okolicy?

Odpowiedź brzmi twierdząco. W wielu przypadkach ból nasila się podczas wypróżnienia lub po nim. Zaburza oddawanie moczu lub powoduje uczucie parcia na mocz.

Czy zespoły bólowe okolic krocza i odbytu mają wpływ na życie seksualne?

Niestety, w wielu przypadkach występuje ta zależność. Szczególnie jeśli za problemami bólowymi kryje się podrażnienie lub uszkodzenie konkretnych nerwów.

Inne przyczyny bólu w okolicy odbytu.

Dolegliwości bólowe w obrębie krocza i odbytu mogą mieć również inne przyczyny, które wymagają specjalistycznej konsultacji. Są to między innymi:

 • Hemoroidy, szczelina odbytu, ropień odbytu, przetoka odbytu, wypadanie odbytnicy, zapalenie krypt, zapalenie wyrostka robaczkowego
 • choroby weneryczne
 • choroby dermatologiczne, w tym grzybica
 • nowotwory,
 • skręt jajnika , ropień jajowodu, endometrioza, ciąża pozamaciczna, zapalenie macicy
 • choroby ortopedyczne (uraz kości ogonowej, guzy kości)
 • przyczyny neurologiczne (np. stwardnienie rozsiane)
 • nieswoiste zapalenie jelit, Choroba Crohna, WZJG (wrzodziejące zapalenie jelita grubego), popromienne zapalenie jelit,
 • zapalenie gruczołu krokowego,
 • zapalenie korzeni nerwów.
Podziel się z innymi

Zostaw Komentarz

Polityka prywatności
Wyrażenie powyższej zgody jest dobrowolne oraz jest warunkiem umieszczenia komentarza.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.