Bolesne, piekące swędzenie skóry między łopatkami czyli notalgia paraesthetica

with 4 komentarze

Bolesne swędzenie skóry między łopatkami to jedna z częstszych przyczyn świądu pleców. Medyczna nazwa tego schorzenia to notalgia paraesthetica. To jedna z przewlekłych neuropatii czuciowych wynikających z ucisku na nerwy w okolicach kręgosłupa.

Dolegliwości lokalizują się zazwyczaj na niewielkim obszarze skóry grzbietu. Między łopatkami, w pobliżu kręgosłupa. Zwykle po przeciwnej stronie niż ręka dominująca. Choć mogą również dotykać innej części pleców.

Objawy to nie tylko świąd i ból w okolicach łopatki

 • Głównym objawem tej neuropatii jest irytujący i uciążliwy świąd. Niestety intensywne drapanie skóry nie przerywa świądu, choć bywa przyjemne. Ciepło i ogrzewanie nasila swędzenie podobnie jak delikatny dotyk skóry między łopatkami. Początkowo na skórze pleców nie widać żadnych zmian. Z czasem na skórze u części pacjentów mogą pojawić się zmiany w postaci:
  • hiperpigmentacji, czyli ciemnych przebarwień
  • obszarów hipopigmentacji, czyli białych plamek
  • zadrapań
  • blizn
  • liszaju pospolitego
  • Wynikają one głównie z ciągłego pocierania i drapania tej okolicy.
 • U wielu osób objawom tym towarzyszy ból i przeczulica, czyli zwiększona wrażliwość na bodźce czuciowe jak dotyk, ciepło, zimno, ból. W niektórych przypadkach nawet delikatny dotyk skóry na plecach powoduje silne pieczenie i świąd.
 • U części pacjentów mogą pojawić się: parestezje, mrowienia, drętwienia.

Co powoduje pieczenie i bolesne swędzenie skóry pod łopatką?

Według części badaczy przyczyną jest zakleszczenie gałązki grzbietowej nerwu między żebrowego w mięśniu prostowniku grzbietu (lub poliradikulopatia nerwów piersiowych Th2-Th6). Nerw ulega intensywnemu uciskowi, wtórnemu niedokrwieniu i rozpoczyna kaskadę zdarzeń prowadzących do opisanych objawów. Do uwięźnięcia nerwu najczęściej dochodzi, gdy mięśnie przykręgosłupowe są nadmiernie napięte.

Pewne choroby mogą sprzyjać takiej sytuacji, są to np. dyskopatia, choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, złamanie kręgu piersiowego. Z pewnością dla tego częściej dotyka osób w średnim i starszym wieku. Choć zachorować mogą również osoby młode, kiedy po okresie intensywnych ćwiczeń dochodzi do wzmożonego napięcia mięśni przykręgosłupowych.

Ponieważ pieczenie i bolesne swędzenie skóry może dawać również półpasiec warto, abyś zapoznał się również z tym wpisem.

Jak zdiagnozować świąd i ból między łopatkami

Na szczęście w większości przypadków diagnostyka sprowadza się wyłącznie do dokładnego wywiadu medycznego i badania przedmiotowego. Już jedna wizyta u lekarza wystarczy, aby postawić właściwe rozpoznanie i wdrożyć skuteczne leczenie. Wysoko zaawansowana diagnostyka, jak biopsja skóry czy badania obrazowe (MRI, CT) są rzadko wykonywane. Służą wykluczeniu choroby nowotworowej skóry lub zmian w kręgosłupie.

W gabinecie proponuję pacjentom szybką diagnostykę i kompleksowe leczenie swędzącego bólu okolic łopatki. W tym blokadę nerwów.

Podziel się z innymi
Podąrzaj Lek. Anna Kociszewska-Bald:

Lekarz specjalista Anestezjologii i Intensywnej Terapii

⭐⭐⭐⭐⭐ Zajmuję się leczeniem bardzo silnego bólu farmakologicznie i zabiegowo. Materiały na tym blogu mają przybliżyć pacjentom zagadnienia związane z leczeniem bólu. Staram się, aby były napisane w atrakcyjny i przystępny sposób. Jeśli nie możesz sobie poradzić z silnym bólem napisz do mnie, postaram się pomóc.

4 Odpowiedzi

 1. Ewa
  | Odpowiedz

  Witam serdecznie od dłuższego czasu dokucza mi swędzenie pomiędzy łopatkami. Zaczęło się lekkiego swędzenia wieczorem po zdjęciu bielizny..Obecnie nasila się coraz bardziej i w ciągu całego dnia.Nie pomaga nic ,kremy ,maści, dezynfekcja. Przeczytałam Pani artykuł i u mnie prawdopodobnie występuje Notalgia paraesthetica..Proszę o radę co dalej? Swedzenie zaczyna utrudniać mi codzienność. Pozdrawiam serdecznie

  • Dzień dobry, zajmuję się leczeniem tego schorzenia, zapraszam na poradę lekarską do gabinetu lub zdalną konsultację on-line, postaram się pomóc.

   • Anna
    | Odpowiedz

    Witam serdecznie.
    Chciałabym skonsultować się z Panią doktor
    Od lat odczuwam swedzenie plecachl lub innych parach ciała.
    Proszę o ustalenie terminu wizyty.
    Z poważaniem

    Anna T

    • Dzień dobry, bardzo mi miło. Aktualanie przyjmuję pacjentów w kilku placówkach medycznych. Proszę wybrać tą, która odpowiada Pani najbardziej i zarezerwować pasujący pani termin albo za pośrednictwem portalu znany lekarz, albo kontaktując się bezpośrednio telefonicznie z wybraną placówką. Dane teleadresowe placówek dostępne są tu.
     Pozdrawiam

Zostaw Komentarz

Polityka prywatności
Wyrażenie powyższej zgody jest dobrowolne oraz jest warunkiem umieszczenia komentarza.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.