Jaki lek na rozluźnienie mięśni powinieneś wybrać?

with 2 komentarze
jaki lek na rozluźnienie mięśni (zwiotczenie) zastosować na spięte mięśnie szkieletowe

Jaki lek na rozluźnienie mięśni szkieletowych wybrać spośród dostępnych w aptekach?

Leki rozluźniające spięte mięśnie kręgosłupa czy karku są niezwykle popularne wśród pacjentów. Najczęstszymi wskazaniami do ich zastosowania poza chorobami neurologicznymi, są ból i skurcz mięśni szkieletowych spowodowany schorzeniami narządu ruchu. Wśród nich wyróżniamy: bóle mięśniowo-powięziowe, fibromialgię, czy ostry ból krzyża. Ponadto znajdują zastosowanie w analgezji multimodalnej podczas dużych zabiegów chirurgicznych oraz w leczeniu bólu pourazowego. Niestety w niektórych zespołach bólowych ich skuteczność jest bardzo niska. A ewentualne działania niepożądane związane z ich przyjmowaniem bardzo poważne. Dlatego należy je stosować wyłącznie po zleceniu przez lekarza. Poniższy wpis odpowie na pytanie, po jaki lek na rozluźnienie mięśni należy sięgnąć w przypadku bolesnego spięcia mięśni szkieletowych. Zapraszam do lektury.

Jakie leki służą do zwiotczenia i rozluźniania mięśni szkieletowych?

Do najbardziej popularnych leków rozluźniających i zwiotczających mięśnie szkieletowe należą: metocarbamol, myditin, tiocolis, sirdalud, (tizanor), mydocalm oraz baklofen.

Jaki lek na rozluźnienie mięśni jest najskuteczniejszy i działa najsilniej?

Pomimo że leki te mają różną budowę chemiczną i działają w różnych mechanizmach, końcowe efekty klinicznego działania poszczególnych leków są bardzo zbliżone. Nie ma badań, które wskazywałyby, aby konkretny z nich miał wyraźnie silniejsze działanie w zakresie zmniejszania bólu.

Który lek zwiotczający mięśnie wybrać na spięte mięśnie kręgosłupa i karku?

To ważne, aby wyboru leku dokonał lekarz w sposób indywidualny. Należy uwzględnić tak ważne przesłanki jak profil bezpieczeństwa leku, choroby współistniejące pacjenta oraz nasilenie i czas trwania bólu.

Czy miorelaksanty (leki rozluźniające i zwiotczające mięśnie) są bezpieczne?

Brakuje badań oceniających długoterminowe bezpieczeństwo stosowania miorelaksantów. Wiemy natomiast, że leki te cechuje wiele działań ubocznych, które często stanowią poważny problem dla pacjenta.

Czy osoby w wieku podeszłym mogą stosować leki zwiotczające mięśnie?

Niestety w przypadku osób w wieku podeszłym, nawet o 40% rośnie ryzyko upadków i urazów podczas stosowania tej grupy leków. Dlatego należy unikać ich stosowania w tej grupie pacjentów. Jeśli zastanawiasz się jaki lek rozluźniający mięśnie wybrać dla osoby starszej, napisz do mnie, a postaram się pomóc.

Czy w przypadku ostrego bólu krzyża należy sięgnąć po leki zwiotczające mięśnie?

Należy podkreślić, że eksperci zalecają, aby leki zwiotczające i rozluźniające mięśnie nie były lekami pierwszego wyboru w przypadku ostrego bólu pleców. Stosuje się je wyłącznie jako uzupełnienie właściwej farmakoterapii i działań pozafarmakologicznych (np. blokad przeciwbólowych).

Jak długo można stosować leki zwiotczające mięśnie w przypadku bólu pleców?

Najważniejsze, aby stosować je możliwie krótko. Najlepiej nie dłużej niż 2 tygodnie.

Czy leki rozluźniające mięśnie mogą nasilić bóle?

Tak. Leki zwiotczające mięśnie mogą nasilić ból. Ma to na przykład miejsce w przypadku leku miditin. Preparat ten obniża próg bólu dla bodźców uciskowych. Zmniejsza działanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Jakie działania uboczne powodują leki zwiotczające mięśnie?

Do najczęstszych działań ubocznych leków zwiotczających należą:

  • bóle i zawroty głowy,
  • nudności i wymioty
  • suchość w ustach
  • biegunki, bóle brzucha
  • omdlenia
  • niskie ciśnienie tętnicze
  • niepokój, zmęczenie, senność
  • zaburzenia mowy
  • pogorszenie wzroku
  • zaburzenia koordynacji i pamięci
  • wysypka

Niektóre z leków rozluźniających mięśnie mogą wywoływać drgawki!

Wystąpienie każdego z tych działań ubocznych powinieneś skonsultować z lekarzem. Jeśli potrzebujesz pomocy w dobraniu właściwego leku tak, aby uniknąć działań ubocznych, chętnie ci w tym pomogę.

poradnia leczenia bólu Łódź, pogotowie bólowe

Jaki lek na rozluźnienie mięśni szkieletowych można otrzymać w aptece? -Przegląd preparatów.

Poniżej przedstawiam przegląd najczęściej stosowanych leków rozluźniających i zwiotczających mięśnie szkieletowe, które stosujemy w leczeniu bólu.

Sirdalud co to za lek?

Sirdalud to nazwa handlowa preparatu tizanidyny. Tizanidyna występuje w tabletkach 2 mg (Tizanor), 4mg (sirdalud) i 6 mg (Sirdalud MR).

Na co pomaga sirdalud?

  • Siradlud stosujemy w przypadku wielu chorób neurologicznych (np. SM, udarze, chorobach rdzenia kręgowego), kiedy mamy do czynienia ze wzmożonym napięciem mięśniowym.
  • W zespołach bólu mięśniowo-szkieletowego ze wzmożonym napięciem mięśniowym. Np. w bólu mięśni żwaczy, karku i szyi, kurczu mięśni grzbietu.
  • Po zabiegach chirurgicznych np. przepuklinie jadra miażdżystego.

Lekarz może również zlecić sirdalud w terapii bólu poza wskazaniami rejestracyjnymi jak dzieje się czasami w przypadku bólu neuropatycznego, niektórych bóli głowy czy zespołu odstawiennego.

Czy sirdalud jest na receptę?

Sirdalud można otrzymać w aptece wyłącznie na receptę.

Czy sirdalud jest refundowany?

Sirdalud MR, czyli postać o zmodyfikowanym uwalnianiu podlega refundacji (w zakresie refundacji 30%, S, DZ) jeśli, służy leczeniu stwardnienia rozsianego (dane na 01.2024).

Czy sirdalud działa przeciwbólowo?

Tak, sirdalud działa również przeciwbólowo. Głównie w wyniku pobudzenia receptorów α2- adrenergicznych w rdzeniu kręgowym i na obwodzie.

Czy sirdalud ma działanie przeciwzapalne?

Tak. Sirdalud ma również działanie przeciwzapalne. Hamuje syntezę cytokin prozapalnych, czyli powstawanie substancji odpowiedzialnych za rozwój zapalenia.

Kiedy najlepiej brać sirdalud?

Wielu pacjentów zastanawia się, o jakiej porze najlepiej brać sirdalud? Lek należy stosować zgodnie z indywidualnymi zaleceniami lekarza. Jeśli lekarz tak zaleci, nawet kilka razy dziennie. Jeśli przyjmowanie leku powoduje działania uboczne najlepiej stosować go na wieczór, ponieważ będą one wtedy najmniej dokuczliwe.

Jak jest dawka maksymalna sirdaludu?

Maksymalna dawka dobowa sirdaludu to 34 mg.

Z czym można łączyć sirdalud?

Siradlud można łączyć z paracetamolem i NLPZ np. ibuprofenem.

Czy łączenie tramadolu z sirdaludem jest bezpieczne?

Leki te należy łączyć ostrożnie i tylko w przypadku, jeśli lekarz tak zaleci, ponieważ mogą wchodzić ze sobą w interakcję, powodując depresję ośrodkowego układu nerwowego. Połączenie leków może osłabić działanie tramadolu lub wywołać niedrożność porażenną jelit.

Czy po leku sirdalud można pić alkohol?

W trakcie leczenia z użyciem leku sirdalud nie należy spożywać alkoholu, prowadzić pojazdów mechanicznych ani obsługiwać maszyn.

Czy sirdalud można odstawić nagle?

Leku nie należy odstawiać nagle. Lepiej robić to stopniowo. Szczególnie jeśli był stosowany długotrwale i w dużych dawkach. Nagłe odstawienie grozi wystąpieniem wysokiego ciśnienia tętniczego i tachykardii.

Sirdalud działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane wywołane przez sirdalud to:

  • senność, zmęczenie, zawroty głowy.
  • suchość w ustach
  • spadek ciśnienia tętniczego
  • nudności

W przypadku wysokich dawek może spowodować osłabienie mięśni, zaburzenia mowy, omamy, zaburzenia rytmu serca.

Czy sirdalud uszkadza wątrobę?

Możliwe, że podczas stosowania leku dojdzie do przemijającego poniesienia enzymów wątrobowych. Należy skonsultować to z lekarzem, aby nie doszło do trwałego uszkodzenia wątroby.

Metokarbamol co to za lek?

Metokarbamol to lek stosowany w objawowym leczeniu zaburzeń mięśniowo-szkieletowych.

Kiedy stosować metokarbamol?

Stosujemy go w zapaleniach mięśni, stawów, ścięgien, dyskopatii, zapaleniu korzonków, po wielu urazach i operacjach. Zmniejsza nasilenie bólu w ostrym bólu krzyża, stawów skroniowo-żuchwowych i zespołach bólowych miednicy mniejszej. Uśmierza ból pooperacyjny i pourazowy np. po złamaniu żeber. Ułatwia wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych, przyśpiesza możliwość ich rozpoczęcia.

Czy metokarbamol jest na receptę?

Metokarbamol jest wydawany w aptece jedynie na receptę.

Czy metokarbamol osłaba siłę mięśniową?

Metokarbamol nie wpływa na zapis EMG mięśni pozostających w rozkurczu, dlatego istnieje niskie ryzyko, aby osłabiał siłę mięśniową podczas jego stosowania.

Jaki lek na rozluźnienie mięśni może zmienić barwę moczu?

Metokarbamol zmienia kolor moczu na brązowy, czarny lub zielony. Często niepokoi to stosujących go pacjentów. Niekiedy dopiero podczas wizyty w moim gabinecie dowiadują się o takim działaniu leku. Na szczęście nie ma ono większego znaczenia klinicznego.

Jakie działania niepożądane daje metokarbamol?

Najczęściej są to: senność, suchość w ustach, zawroty głowy, metaliczny posmak w ustach, świąd skóry. Może wywołać drgawki u osób z padaczką.

Czy metokarmbamol można łączyć z tramadolem?

Przy takim połączeniu istnieje ryzyko interakcji międzylekowych i nasilenia depresji ośrodkowego układu nerwowego.

Tiocolis co to za lek?

To lek, który stosujemy w leczeniu wspomagającym bolesnych przykurczów mięśni w ostrych chorobach kręgosłupa. Substancją czynną leku jest tiokolchikozyd.

Czy tiocolis ma działanie przeciwzapalne?

Oprócz działania rozluźniającego mięśnie, lek ten działa przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo.

Czy Tiocolis uszkadza płód? Czy można go stosować w ciąży lub podczas karmienia piersią?

Nie można wykluczyć teratogennego wpływu (uszkadzającego płód) w przypadku preparatu Tiocolis. Brakuje w tym przypadku dokładnych danych. Ponadto lek ten przenika do pokarmu kobiecego i może wywołać drgawki u dziecka karmionego piersią. Zaleca się więc, aby podczas jego przyjmowania stosować skuteczną antykoncepcję lub unikać jego stosowania w wieku rozrodczym.

Czy tiocolis może wywołać drgawki?

Tak, dlatego jeśli masz padaczkę jego stosowanie koniecznie skonsultuj z lekarzem.

Podsumowując, leki zwiotczające spięte mięśnie szkieletowe wymagają ostrożnego stosowania. Jeśli odczuwasz bolesne spięcia mięśni, umów termin wizyty. Podpowiem ci jaki lek na rozluźnienie mięśni będzie najlepszy w twoim przypadku. Ponadto zaproponuję wiele innych metod zwalczania bolesnego spięcia mięśni (np. blokady punktów spustowych bólu).

Z pewnością zainteresują cię również:

Zachęcam do kontaktu ze mną przez media społecznościowe:

Leczenie bólu Lekarz Anna Kociszewska-Bald (facebook)

Pogotowie Bólowe (instagram)

Podziel się z innymi
Podąrzaj Lek. Anna Kociszewska-Bald:

Lekarz specjalista Anestezjologii i Intensywnej Terapii

⭐⭐⭐⭐⭐ Zajmuję się leczeniem bardzo silnego bólu farmakologicznie i zabiegowo. Materiały na tym blogu mają przybliżyć pacjentom zagadnienia związane z leczeniem bólu. Staram się, aby były napisane w atrakcyjny i przystępny sposób. Jeśli nie możesz sobie poradzić z silnym bólem napisz do mnie, postaram się pomóc.

2 Odpowiedzi

  1. Tomasz
    | Odpowiedz

    Witam serdecznie !! Czy robi Pani Blokady na kręgosłup piersiowy.? Gdzie Pani doktor przyjmuję?

Zostaw Komentarz

Polityka prywatności
Wyrażenie powyższej zgody jest dobrowolne oraz jest warunkiem umieszczenia komentarza.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.