Jeśli jesteś osobą pełnoletnią, dbasz o swoje stawy i chcesz uzupełnić w nich kwas hialuronowy, zapraszam Cię na konsultację do gabinetu poradni leczenia bólu w Łodzi.
ODZYSKAJ SPRAWNOŚĆ, ZAPOMNIJ O BÓLU
Poniżej opowiem Ci jakie korzyści da Ci ten zabieg i jak wpływa kwas hialuronowy na stawy.
Kto może skorzystać z zabiegu podania kwasu hialuronowego do stawu?
Jeśli dokucz Ci ból stawu. Ogranicza Twoją aktywność. Masz dość stosowania wielu leków przeciwbólowych. Pragniesz poruszać się swobodnie i bez ograniczeń.
W PORADNI LECZENIA BÓLU W ŁODZI
“POGOTOWIE BÓLOWE”
UZYSKASZ SZYBKĄ I PROFESJONALNĄ POMOC
Jak przebiega konsultacja medyczna kwalifikująca do podania kwasu do stawu?
Jestem lekarzem anestezjologiem z wieloletnim doświadczeniem w leczeniu silnych dolegliwości bólowych o różnym charakterze. Chętnie pomogę Ci pozbyć się Twojego problemu bólowego.
Podczas wizyty kwalifikacyjnej: zbiorę szczegółowy wywiad medyczny, zbadam Cię oraz ocenię dostarczone przez Ciebie wyniki badań. Ocenię również czy nie masz przeciwwskazań, które uniemożliwiają wykonanie tego zabiegu. Jeśli kwalifikacja medyczna przebiegnie pomyślnie. Umówimy termin zabiegu. Wcześniej jednak poinformuję Cię szczegółowo jak się do niego przygotować, czego możesz się spodziewać podczas zabiegu.
W dniu zabiegu: Wszystkie procedury zabiegowe wykonuję pod kontrolą USG, co zapewnia wysokie bezpieczeństwo i skuteczność iniekcji. Po zabiegu wydam Ci pisemne zalecenia, abyś wiedział dokładnie jakie objawy mogą się pojawić i jakich zaleceń należy przestrzegać.
Jakie preparaty wstrzykuje się do stawu?
Do stawów, w zależności od przyczyny bólów, stosuję iniekcje różnych preparatów. Są to np. leki znieczulające, sterydy, leki przeciwbólowe, kwas hialuronowy.
Czym jest wiskosuplementacja kwasem hialuronowym?
Wiskosuplementacja to zastrzyk do stawu, który uzupełnienia braki kwasu hialuronowego.
Czym jest kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy występuje naturalnie w stawach. Po pierwsze poprawia on właściwości płynu stawowego. Ponadto korzystnie wpływa na jakość chrząstki stawowej, ruchomość w stawie. Dodatkowo redukuje dolegliwości bólowe. Niestety z czasem ubywa go w stawach lub traci on swoje właściwości.
Egzogenny kwas hialuronowy zaliczamy do wolno działających leków objawowych.
Jak kwas hialuronowy w zastrzykach działa na stawy?
Kwas hialuronowy pokrywa powierzchnię chrząstki stawowej. Dlatego chroni ją przed nadmiernym obciążeniem oraz tarciem. Pośrednio zapewnia również odpowiednie nawodnienie chrząstki. Dodatkowo hamuje powstawanie substancji, które przyczyniają się do niszczenia chrząstki stawowej. Jak również stymuluje struktury stawowe do samoistnej produkcji czynników ochronnych np. chondroityny, proteoglikanów, endogennego kwasu hialuronowego.
Czy kwas hialuronowy działa również przeciwbólowo?
Tak oczywiście, jego działanie przeciwbólowe wynika z bardzo złożonych mechanizmów. Preparat wpływa na przewodzenie impulsów nerwowych. Dodatkowo zmniejsza ilość substancji odpowiedzialnych za przekazywanie impulsów bólowych. Ponadto aktywuje receptory k-opioidowe.
Czym różnią się preparaty kwasu hialuronowego między sobą?
Na polskim rynku dostępne jest już kilkadziesiąt preparatów kwasu hialuronowego. Poszczególne preparaty różnią się między sobą wieloma parametrami. Jak wybrać ten najlepszy? Chętnie pomogę Ci w doborze właściwego preparatu.
Który preparat kwasu hialuronowego jest najlepszy?
Dokonując wyboru konkretnego preparatu warto kierować się nie tylko jego ceną, ale co ważniejsze jego konkretnymi parametrami. Dlatego poniżej podsumuję na co wpływają poszczególne właściwości kwasu hialuronowego. Wybranie najlepszego preparatu może wydać Ci się trudne. Polecam więc, abyś zdał się na moje doświadczenie.
Stężenie
Stężenie w dostępnych preparatach waha się od 1% do 2,5%
Objętość preparatu.
W zależności od wielkości jamy stawowej możemy do niej podać odpowiednią objętość preparatu. Jeśli staw jest duży wymaga zazwyczaj podania większej objętości kwasu hialuronowego.
Masa cząsteczkowa
Preparaty o większej masie cząsteczkowej skuteczniej hamują degradację chrząstki niż te o małej masie cząsteczkowej. Wysoka masa cząsteczkowa preparatu sprzyja również pobudzaniu stawu do samoistnej produkcji kwasu hialuronowego.
Usieciowanie
Usieciowany kwas ma większa masę cząsteczkową oraz większą elastyczność. Dłużej również utrzymuje się w przestrzeni stawowej.
Lepkość
Właściwości lepkie zapewniają odpowiednie nawilżenie chrząstki oraz jej odżywienie w trakcie obciążeń np. podczas chodu.
Elastyczność
Elastyczność kwasu hialuronowego ma szczególne znaczenie w sytuacjach, w których stawy ulegają znacznie większym obciążeniom. np. w trakcie biegu.
Zastrzyki z kwasu hialuronowego w kolano- najczęstsze stosowanie.
Wiskosuplementację kwasem hialuronowym stosuję najczęściej w stawach kolanowych. To mało inwazyjny zabieg, który daje bardzo dobre efekty. W niektórych przypadkach, podaję kwas hialuronowy również do innych stawów.
Do których stawów można podać kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy można zastosować w wielu różnych stawach. Np. drobnych stawach rąk, nadgarstku, skokowym, stawie skroniowo-żuchwowym, a czasem również w biodrowym, ramiennym czy stawach krzyżowo-biodrowych.
Jak wykonuje się zastrzyk?
Wstrzyknięcia do stawów wykonuje pod kontrolą USG. Dobrej klasy aparat do ultrasonografii pozwala mi dokładnie śledzić drogę igły przez tkanki. Dzięki temu dokładnie kontroluję proces rozchodzenia się leku w jamie stawowej. Właściwa technika podania preparatu zmniejsza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Jak często trzeba powtarzać podania kwasu hialuronowego?
Jeśli chodzi o wiskosuplementację stawów kolanowych, zaleca się wykonanie od 1-5 podań w odstępach tygodniowych. Ilość zastrzyków zależy od produktu, który zastosujemy i jego właściwości. Większość produktów stosowanych w pojedynczej iniekcji tzw. One-shot oraz niektóre produkty stosowane w 3 podaniach zawierają usieciowany kwas hialuronowy. Właśnie dlatego dłużej utrzymuje się on w jamie stawowej. W przypadku preparatów typu one-shot pojedyncze podanie wystarcza zwykle na 6-12 miesięcy.
Jeśli zastrzyki dotyczą stawów biodrowych, barkowych czy skokowych powtórzymy je je po 1-2 miesiącach.
Czy zastrzyki muszą być zawsze wykonywane w ten sam sposób?
Nie. Technika zależy od stawu do którego chcemy podać konkretny lek. Wykorzystanie do zabiegu aparatu USG zdecydowanie poprawia skuteczność i bezpieczeństwo całej procedury.
Kwas hialuronowy wstrzyknięty dostawowo po jakim czasie działa?
W większości przypadków korzystne efekty zauważysz już po około 7–10 dniach od iniekcji. Jednak wyraźna różnica pojawia się najczęściej dopiero od około 4 tygodnia po przeprowadzeniu zabiegu.
Jak długo kwas hialuronowy podany do stawu wchłania się?
Okres ten może być różny. Np. podany w zastrzyku do stawu kolanowego kwas hialuronowy utrzymuje się w nim od kilku dni do miesiąca. Jeśli kwas jest usieciowany i ma wysoką masę cząsteczkową dłużej pozostanie w stawie.
Jakie skutki uboczne mogą pojawić się po podaniu kwasu hialuronowego?
Spośród tych najczęściej występujących mogą pojawić się np. : ból i niewielki stan zapalny w miejscu iniekcji. Ustępuje on zazwyczaj samoistnie po 1-3 dniach. Jeśli ból pojawi się pomagają zimne okłady stosowane na miejsce iniekcji, leki przeciwbólowe, oszczędzanie kończyny przez 1-2 dni.
Jak pozyskiwany jest kwas hialuronowy stosowany na stawy?
Preparaty występują w gotowych ampułko-strzykawkach. Dzięki temu są gotowe do bezpośredniego podania.
Co powoduje że u jednej osoby zastrzyk jest skuteczniejszy niż u drugiej?
Ponieważ istnieje kilka czynników, które poprawiają skuteczność takiego leczenia i jego wyniki.
np. zachowanie przez pacjenta aktywności fizycznej, właściwa edukacja pacjenta odnośnie sposobów leczenia profilaktycznego i objawowego, wysięk w stawie < 30 ml, średni stopień zaawansowania zmian zwyrodnieniowych (chondromalacja I-II stopnia wg Outerbrige’a)
Czy zastrzyki z kwasu hialuronowego są refundowane na NFZ?
Zastrzyków z kwasu hialuronowego nie finansuje NFZ.
Jaka jest cena podania kwasu hialuronowego do stawu?
Cena takiego zabiegu może być bardzo różna. Zależy ona w dużej mierze od ceny użytego preparatu. Te wahają się od 100 zł (ale takie iniekcje należy powtórzyć kilkukrotnie dla uzyskania efektu) do ok 700 zł. Dodatkowo do ceny należy doliczyć koszty jednorazowego sprzętu (gazików, igieł, plastrów itp.) oraz koszty wykonania badania USG danego stawu.
Jakie są przeciwwskazania do podania kwasu hialuronowego?
Oczywiście każde wstrzyknięcie kwasu hialuronowego do stawu musi być poprzedzone kwalifikacja lekarską. Ponieważ to lekarz decyduje, czy w danej sytuacji podanie kwasu hialuronowego przyniesie spodziewane korzyści. Wypowie się również na temat ryzyka jakim obarczony jest zabieg.
Do przeciwwskazań do wykonania iniekcji do stawu należą np. :
- ropne zapalenie stawu, objawy stanu zapalnego na skórze okolicy, planowanego wkłucia
- aktywne zakażenie organizmu (bakteryjne, wirusowe, grzybicze)
- stany znacznego upośledzenia odporności, przyjmowanie leków immunosupresyjnych
- bakteryjne zapalenie wsierdzia
- ponadto źle kontrolowana cukrzyca
- czy uczulenie na kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy zastrzyki na stawy czy to jedyna metodą leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów?
Oczywiście , że nie. Należy pamiętać, że chrząstka szklista nie ma możliwości samoistnej regeneracji. Kwas hialuronowy to jeden z wielu ze sposobów na spowolnienie procesów jej niszczenia. W związku z tym leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów powinno być wielokierunkowe.
Działania profilaktyczne obejmują:
Po pierwsze:
- utrzymanie właściwej masy ciała,
- sprawności fizycznej,
- prawidłowej osi kończyn (z ewentualną korekcję ich długości),
- ponadto stosowanie urządzeń stabilizujących (np. laska, balkonik),
- ćwiczenia tai-chi, joga,
- terapia poznawczo-bahawioralna,
- programy samopomocowe
- kinesiotaping.
- akupunkturę
- ablacja prądem o częstotliwości radiowej
Po drugie: dobór odpowiednich ćwiczeń oraz zabiegów fizjoterapeutycznych, które poprawią motorykę stawu.Leczenie mające na celu ochronę chrząstki stawowej:
Właściwie dobrane leczenie przeciwbólowe zarówno to stosowane w postaci miejscowej jak i ogólnoustrojowej
Stosowanie preparatów chroniących chrząstkę stawową przed nadmierną destrukcją np.:
- siarczany chondroityny,
- wiskosuplementacja kwasem hialuronowym
Dostawowe iniekcje kwasu hialuronowego dostępne są w poradni leczenia bólu w Łodzi.
Jeśli chciałbyś umówić dogodny termin wizyty skontaktuj się z rejestracją tel. 791101106
⭐⭐⭐⭐⭐
Wróć na stronę główną, aby dowiedzieć się jakie inne formy zabiegowego leczenia bólu mogę Ci zaproponować w porani leczenia bólu.
32 Odpowiedzi
Grażyna
dzień dobry nazywam się Grażyna mam silne bóle stawów zwyrodnienia stopy ostrogi piętowe, haluksy ,palce młotkowate .Kolana zwyrodnienia, biodro zwyrodnienia ,stawy kciuków rak ,kręgosłup szyjny .Leki malo co pomagaja.
Lek. Anna Kociszewska-Bald
Dzień dobry Pani Grażyno, po zebraniu dokładnego wywiadu chorobowego i wykonaniu badania, z pewnością będę w stanie zaproponować sposoby na poradzenie sobie z tymi dolegliwościami.
Każdemu pacjentowi staram się zaproponować kilka metod postępowania w tym te farmakologiczne, niefarmakologiczne i zabiegowe.
Podczas konsultacji omawiam jak przebiegać będzie leczenie w danym przypadku, jakie będą jego koszty, jakie efekty można uzyskać (jaka jest skuteczność danej metody leczenia) oraz jakie działania niepożądane mogą się pojawić.
Wydaję również zalecenia odnośnie diety, suplementacji czy aktywności fizycznej dopasowanej do danego schorzenia.
Wielu moich pacjentów zdecydowało się wystawić mi bardzo dobre rekomendacje. 130 pozytywnych opinii znajdzie Pani na portalu Znany Lekarz (opinie )
Zapraszam na konsultację, postaram się pomóc.
Agnieszka
Czy po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego w kolano można brać żelazo witaminy magnez ibuprofen lub aspirynę?
Lek. Anna Kociszewska-Bald
Dzień dobry Pani Agnieszko,
każdy pacjent otrzymuje ode mnie zalecenia pozabiegowe indywidualnie dobrane w zależności od wywiadu chorobowego i dotychczasowego przebiegu choroby.
Zapraszam na konsultację i kwalifikację do zabiegu.
Marek Albrecht
Dzień dobry,pani doktor mam ogromny problem z kręgosłupem ledzwiowym L4,L5 wypukliny itd.wynik rezonansu do wglądu od października zeszłego roku chodzę na zdretwialych stopach 24 godz na dobę, do tego jest silny ból palców, poduszki pod stopami są opuchnięte i wiecznie zdretwiale , kostki nóg opuchnięte, ostatnio na nogach pojawily mi sie czerwone plamy uporczywy jednostajnym ból odcinka ledzwiowego ,leki przeciwbólowe typu trzymal nie pomagają, jestem po konsultacji neurologicznej lekarz po obejrzeniu rezonansu stwierdził że wszystko nadaje się do operacji ale w dzisiejszej dobie pandemi który neurochirurg mnie zoperuje? Stąd moje pytanie czy pani wykonuje opisane blokady również w kręgosłup ( nie chce mieć blokady z kwasu chialurynowego ) z moich ustaleń wiem że wykonuje się blokady w kręgosłup z innych leków, czy jest Pani w stanie wykonać taki zastrzyk i jaki będzie przybliżony koszt takiego zabiegu ,bardzo proszę o pomoc bo moje dalsze funkcjonowanie czasami graniczy z cudem ,pracuje 13 godzin dziennie stojac na zdretwialych i bolacych nogach. Z gory dziekuje za pomoc i odpowiedz na moj problem
Lek. Anna Kociszewska-Bald
Dzień dobry Panie Marku, wykonuję wiele różnych rodzajów blokad przeciwbólowych, również te w kręgosłup.
W pierwszej kolejności na wizycie kwalifikacyjnej zbieram dokładny wywiad medyczny, analizuję wyniki badań, badam osobiście Pacjenta oraz przeprowadzam niezbędne testy funkcjonalne.
Jeśli w mojej ocenie pacjent wymaga wykonania konkretnego rodzaju blokady, tłumaczę na wizycie w jaki sposób będzie ona przebiegała oraz jak się do niej przygotować. Jakie badania należy dostarczyć w dniu zabiegu, ewentualnie jaki leki należy odstawić przed zabiegiem. Blokada przeciwbólowa (zazwyczaj są to leki znieczulająco miejscowo z dodatkiem leku sterydowego) może mieć charakter diagnostyczny (kiedy służy potwierdzeniu, że dana struktura anatomiczna jest źródłem bólu) lub terapeutyczny, kiedy ma służyć zmniejszeniu dolegliwości bólowych. Aktualne ceny większości rodzajów blokad dostępne są w cenniku placówki medycznej, w której je wykonuję. Tutaj znajdzie Pan orientacyjny cennik blokad. Szczegółowa wycena dostępna będzie po analizie konkretnego problemu medycznego.
Pozdrawiam
Marzena
Dzień dobry Pani Doktor,mam 48lat i od dłuższego czasu skrzypią mi kolana przy wchodzeniu albo schodzeniu po schodach.Czasami też mnie bolą te kolana.Co Pani Doktor by zaproponowała jakie leczenie . Dziękuję i pozdrawiam
Lek. Anna Kociszewska-Bald
Dzień dobry, z chęcią zaproponuję jakieś rozwiązanie, ale najpierw muszę Panią zbadać i zebrać dokładniejszy wywiad medyczny. W tym celu zapraszam na wizytę do gabinetu. Pozdrawiam
Agnieszka
dzień dobry, na ile wystarcza taki pakiet kwasu? w sensie po jakim czasie i czy trzeba powtórzyć?
Aleksander
Wiatm, Czy podczas podawania zastrzyku z kwasu hialuronowego do stawu biodrowego jest podawane znieczulenie miejscowe ? Czy jeżeli jest lekarskie wskazanie do podawania kwasu do obu bioder czy wykonuje się to podczas jednej sesji ?
Z góry Bardzo dziękuje za Odpowiedź
Pozdrawiam
Aleksander
Lek. Anna Kociszewska-Bald
Dzień dobry,
W przypadku każdej wykonywanej przeze mnie iniekcji proponuję pacjentom znieczulenie. Oczywiście pacjent może również z niego zrezygnować.
Zakres zabiegu ustalam w każdym przypadku indywidualnie podczas wizyty kwalifikacyjnej.
Katarzyna
Witam moja mama ma 62lata i rok temu nagle zaczęły ją boleć stawy. Kolana w ramionach i w dłoniach ma mało siły i stopy też bolą. Bierze leki po przeciw zapalne i sterydy czasami. Czy da się jej pomóc tymi zastrzykami?
Lek. Anna Kociszewska-Bald
Dzień dobry, kwas hialuronowy podawany w iniekcjach do satwu ma za zadanie uzupełnić jego braki w stawach (powstają z upływem lat) oraz stymulować staw do wzmożonej produkcji naturalnego kwasu hialuronowego. W tym zakresie z pewnoscią spełnią swoje zadanie. Natomiast to, w jakim zakresie wpłyną na redukcję dolegliwości bólowych, zależy w dużej mierze od stopnia zaawansowania choroby oraz rodzaju użytego preparatu. Jeśli potrzebuje Pani szczegółowej porady w tym zakresie, zapraszam do gabinetu, żebym mogła dokładnie zapoznać się z tą konkretną sytuacją, dotychczasowym przebiegiem choroby oraz zbadać pacjentkę.
Pozdrawiam
Anna
Dziendobry Pani Doktor. Moje bole stop, zaczly sie rok twmu. Przeszlam wiele badan, zabiegow, duze ilisci lekow, sterydow, zabiegow. Piprawy zadnej. Okazuje sie pi zrobieniy rezonansu, rtg, co mi jest. Zwezenie szpar stawowych w 1 staeach srodstopno paliczkowych. Plaskostopie poprzeczne. Zaznaczone zmiany zwyrodnieniowe w 1 stawach srodstopno paliczkowychbi w stawach stępu. Odczyny zwyrodnienowe okostnej przy guzach kosci pietowych, ostrogi. Bol towarzyszy mi od roku 24 godz. na dobe. Czy jest ratunek dka mnie.
Joanna
Czy silny , wręcz paraliżujący ból kolana i łydki po wstrzyknięciu po cingal ( 2 – 3 ) gdz po zabiegu jest normalny ?
Lek. Anna Kociszewska-Bald
Dzień dobry, nie jest Pani moją pacjentką. Objawy, które Pani opisuje mogą być niepokojące. Polecam zgłosić się do lekarza, który wykonywał u Pani zabieg i poinformować go o zaistniałej sytuacji.
Laura
Witam 2 lata temu miałam podany kwas Ortho single ból przy podawaniu był straszny oraz do 5 dni nie mogłam chodzić czy to zależy od kwasu lub jego podania było bez USG ? Teraz idę na kwas biolevox 2.5% i obawiam się że może być to samo tylko tym razem pod USG będzie podawany ale większą objętość
Lek. Anna Kociszewska-Bald
Dzień dobry, to czy zabieg wiskosuplementacji będzie przebiegał bezboleśnie zależy od wielu czynników m. in:
-zastosowania znieczulenia przed procedurą
-techniki podania
-rodzaju kwasu
-umiejętności i doświadczenia lekarza
-indywidualnych warunków anatomicznych
Podczas wykonywanych przeze mnie iniekcji zawsze stosuję aparat USG i dodatkowe znieczulenie, dlatego pacjenci nie skarżą się na bolesność samej procedury.
Zwykle przez 1-3 dni po zabiegu pacjenci mogą doświadczać uczucia rozpierania lub bolesności w stawie do którego podawany był kwas hialuronowy. Ma to związek z samym preparatem i ma charakter przejściowy.
Pozdrawiam
Krzysztof
Dzień dobry. 2 miesiące temu otrzymałem zastrzyk do stawu biodrowego z kwasu hialuronowego jednorazowo. Lekarz nie przeprowadzal ze mną wywiadu,ani wspominał o przeciwwskazaniach. Później przeczytałem ze nie podaje się podczas infekcji. Ja niestety miałem w tym czasie infekcje dróg moczowych. Odczuwam bole w biodrze. Czy te bakterie stopniowo uwalnianie po rozpadzie mogą zniszczyć mi staw. Lekarz później powiedział ze to drobne czasteczki kwasu i nie przetrzajmują bakterii. Proszę o odpowiedź. Krzysztof
Lek. Anna Kociszewska-Bald
Dzień dobry Panie Krzysztofie. Nie jest Pan moim pacjentem. Nie wiem jakie w Pana przypadku były: wskazania do podania iniekcji z kwasu hialuronowego, dotychczasowy przebieg schorzenia, zastosowany preparat ani przebieg i wskaźniki infekcji nakładające się na zabieg. Dlatego sugeruję wszelkie Pana wątpliwości rozwiać poprzez kontakt z lekarzem, który zakwalifikował Pana do zabiegu i ten zabieg wykonał.
Z każdym pacjentem, którego kwalifikuję do iniekcji kwasu hialuronowego przeprowadzam zawsze dokładny wywiad medyczny rozszerzony o badanie fizykalne i podstawowe badania laboratoryjne, które pozwalają na bezpieczne przeprowadzenie tego zabiegu.
Zarówno proces przygotowania się do zabiegu, jego przebieg, potencjalne korzyści oraz ewentualne działania niepożądane omawiam z pacjentem na wizycie kwalifikacyjnej. Wszystkie te informacje pacjent otrzymuje w formie pisemnej, może się z nimi na spokojnie zapoznać i podjąć świadomie decyzję odnośnie zabiegu.
Po zabiegu pacjent otrzymuje ode mnie zalecenia pozabiegowe, których przestrzeganie ma zapewnić wyższą skuteczność zabiegu.
Pozdrawiam
Bożena
Dzień Dobry czy jest jakaś różnica w zastrzykach z kwasem hialuronowym bo na rynku są te same wartości a bardzo różne w cenie
Lek. Anna Kociszewska-Bald
Dzień dobry, dostępne na rynku preparaty kwasu hialuronowego różnych producentów, różnią się między sobą: masą cząsteczkową kwasu, jego usieciowaniem, lepkością i elastycznością. Parametry te mają wpływ na jakość preparatu, jego skuteczność oraz trwałość efektu. Znaczenie ma również stężenie oraz objętość podawanego preparatu.
Leszek
Leszek
Od 20 lat biorę zastrzyki do stawów biodrowych ( kwas hialuronowy – Suplasyn ostatnio Ortihix Plus )
W ramach pakietu medycznego , w nowej przychodni ostatnie zastrzyki ( wiosną tego roku ) podano mi je w zupełnie inny sposób niż to wykonywano poprzednio. Poprzednio do zastrzyku byłem przygotowany w pozycji leżącej na plecach. Igła miała długość ok. 10 cm i była wprowadzana do stawu w okolicę pachwiny pod kontrolą USG. Sama iniekcja trwała kilkadziesiąt sekund. Ostatnie zastrzyki były podane w pozycji leżącej bocznej , krótką igłą . Czas iniekcji kilka sekund. Na moje uwagi dot. sposobu podawania leku , lekarz odpowiedział , że preparatu nie trzeba podawać bezpośrednio do torebki stawowej tylko w jego otoczenie , a preparat i tak zostanie wchłonięty. Czy ta metoda podania to alternatywne rozwiązanie czy szarlataneria?
Lek. Anna Kociszewska-Bald
Dzień dobry, preparaty przeznaczone do podawania do stawowego powinny być podawane do wnętrza jamy stawowej. Stąd wykorzystywanie USG podczas tych procedur, aby dokładnie unaocznić miejsce podania i rozchodzenia się preparatu i wyeliminować ewentualne omyłkowe podanie ich do innych struktur.
Jeśli zaś chodzi do zastrzyki do stawu biodrowego, to wykonać ten zastrzyk można na kilka sposobów, w tym w obydwa przez Pana opisane. Kluczowe jest, abv lekarz miał penwość gdzie dokładnie podaje lek (jama stawu). Zdecydowanie pomaga w tym USG.
Roksana
Dzień dobry, mam 23 lata, od trzech lat choruję na toczeń układowy. Przyjmuję leki przeciwzapalne oraz sterydy. Od około 9 miesięcy mam stan zapalny w stawie stępowo- śródstopnym V, stopy lewej. Miałam podawane zastrzyki do tego stawu o nazwie Diprophos, lecz niestety bez żadnego efektu. Czy w tym przypadku jest Pani w stanie pomóc?
Lek. Anna Kociszewska-Bald
Dzień dobry, jeśli dolegliwości na chwilę obecną dotyczą wyłącznie stawu stępowo-śródstopnego V a dotychczas wykonane blokady nie przyniosły spodziewanych rezultatów, może pani ddatkowo skonsultować ten zespół bólowy z ortopedą o specjalizacji z medycyny sportowej i fizjoterapeutą.
Roksana
Konsultowałam się z ortopedą, korzystałam z fizjoterapii, nosiłam także but ortopedyczny, co również nie przyniosło efektów.
Roksana
Dzień dobry, piszę do Pani ponownie, ponieważ chciałam zaznaczyć, że blokady miałam podawane bez kontroli usg. Inne stawy też mi dokuczają bólowo, ale ten stępowo- śródstopny V jest już nie do zniesienia. Dlatego chciałabym zapytać czy Pani mogłaby wykonać taką iniekcje dostawową pod kontrolą usg?
Małgorzata
Dzień dobry, Pani doktor , dzisiaj zalecono mi podanie do prawego stawu kolanowego preparatu Monovisc, którym dysponuje klinika. W zeszłym roku miałam wstrzyknięty do lewego stawu Hya-joint plus, z którego jestem bardzo zadowolona. Czy są to te same składowo preparaty ,zastanawiam się nad samodzielnym zakupem i trudno podjąć mi decyzję. Jeśli mogłabym prosić o podpowiedź, który wybrać byłabym wdzięczna.
Lek. Anna Kociszewska-Bald
Dzień dobry,
Najlepiej, aby zadała pani to pytanie lekarzowi, który prowadzi pani leczenie.
Niestety nie jest pani moją pacjentką i nie znam pani historii choroby ani powodów dla których zdecydowała się pani na iniekcje kwasu hialuronowego. Nie mogę więc wskazać, który z preparatów najlepiej spełni pani potrzeby i okaże się najlepszy.
Bardziej szczegółowe informacje o działaniu konkretnych kwasów znajdzie pani na stronie dystrybutora Novisc Pharma i Biotech.
Pozdrawiam
Piotr "Krzywy-senior" Krzyworączka
Dzień dobry Pani Doktor. Mam pytanko: co robić kiedy suplementy oraz kwas hialuronowy nie za bardzo pomagają? Pozostaje tylko operacja? Dodam że cierpię na zwyrodnienie stawów, szczególnie lewe kolano. A jestem osobą aktywną, nie wyobrażam sobie życia bez ruchu.
Lek. Anna Kociszewska-Bald
Dzień dobry, leczenie dobieramy zawsze indywidualnie u każdego pacjenta. Zmiany zwyrodnieniowe w zależności od stopnia ich zaawansowania mogą wymagać różnego postępowania.
Jeśli zależy Panu na utrzymaniu jak najdłużej pełnej sprawności proszę zainteresować się również tematem medycyny regeneracyjnej (m.in komórki macierzyste, osocze bogatopłytkowe, fibryna bogatopłytkowa).
Pozdrawiam