Poniżej odpowiadam na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące tego w jaki sposób stosować kwas hialuronowy na stawy. Dzięki temu dowiesz się wszystkiego, co chciałbyś wiedzieć o jego działaniu na stawy. Pamiętaj, zabiegi takie możesz wykonać w mojej poradni leczenia bólu.
⬇ MAM ROZWIĄZANIE IDEALNE DLA CIEBIE ⬇
Jakie preparaty są wstrzykiwane dostawowo?
Dostawowo stosujemy iniekcje różnych preparatów. Są to np. leki znieczulające, sterydy, leki przeciwbólowe, kwas hialuronowy czy osocze bogatopłytkowe (PRP)
Czym jest wiskosuplementacja kwasem hialuronowym?
Wiskosuplementacja to podanie do wnętrza stawu preparatu kwasu hialuronowego w postaci iniekcji (zastrzyku) w celu uzupełnienia jego braku.
Czym jest kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy występuje naturalnie w stawach. Po pierwsze poprawia on właściwości płynu stawowego. Ponadto korzystnie wpływa na jakość chrząstki stawowej, ruchomość w stawie. Dodatkowo redukuje dolegliwości bólowe. Niestety z czasem ubywa go i traci on swoje właściwości.
Egzogenny kwas hialuronowy zaliczamy do wolno działających leków objawowych, które stosujemy w chorobie zwyrodnieniowej stawów.
Jak kwas hialuronowy w zastrzykach działa na stawy?
Kwas hialuronowy pokrywa powierzchnię chrząstki stawowej. Dlatego chroni ją przed nadmiernym obciążeniem oraz tarciem. Pośrednio zapewnia również odpowiednie nawodnienie chrząstki. Dodatkowo hamuje powstawanie substancji , które przyczyniają się do niszczenia chrząstki stawowej. Jak również stymuluje struktury stawowe do samoistnej produkcji czynników ochronnych np. chondroityny, proteoglikanów, endogennego kwasu hialuronowego.
Czy kwas hialuronowy działa również przeciwbólowo?
Tak oczywiście, jego działanie przeciwbólowe wynika z bardzo złożonych mechanizmów. Preparat wpływa na przewodzenie impulsów nerwowych. Dodatkowo zmniejsza ilość substancji odpowiedzialnych za przekazywanie impulsów bólowych. Ponadto aktywuje receptory k-opioidowe.
Czym różnią się preparaty kwasu hialuronowego między sobą?
Na polskim rynku dostępne jest już kilkadziesiąt preparatów kwasu hialuronowego.
Poszczególne preparaty różnią się między sobą wieloma parametrami. Jak wybrać ten najlepszy? W doborze właściwego preparatu pomaga oczywiście lekarz.
Który preparat kwasu hialuronowego jest najlepszy?
Dokonując wyboru konkretnego preparatu warto kierować się nie tylko jego ceną, ale co ważniejsze jego konkretnymi parametrami. Dlatego podsumujmy na co wpływają poszczególne właściwości kwasu hialuronowego.
Stężenie
Stężenie w dostępnych preparatach waha się od 1% do 2,5%
Objętość preparatu.
W zależności od wielkości jamy stawowej możemy do niej podać odpowiednią objętość preparatu. Jeśli staw jest duży wymaga zazwyczaj podania większej objętości kwasu hialuronowego.
Masa cząsteczkowa
Preparaty o większej masie cząsteczkowej skuteczniej hamują degradację chrząstki niż te o małej masie cząsteczkowej.
Wysoka masa cząsteczkowa preparatu sprzyja również pobudzaniu stawu do samoistnej produkcji kwasu hialuronowego.
Usieciowanie
Usieciowany kwas ma większa masę cząsteczkową oraz większą elastyczność. Dłużej również utrzymuje się w przestrzeni stawowej.
Lepkość
Właściwości lepkie zapewniają odpowiednie nawilżenie chrząstki oraz jej odżywienie w trakcie obciążeń np. podczas chodu.
Elastyczność
Elastyczność kwasu hialuronowego ma szczególne znaczenie w sytuacjach, w których stawy ulegają znacznie większym obciążeniom. np. w trakcie biegu.
Zastrzyki z kwasu hialuronowego w kolano- najczęstsze stosowanie.
Wiskosuplementację kwasem hialuronowym stosujemy najczęściej w stawach kolanowych. To mało inwazyjny zabieg, który daje bardzo dobre efekty. W niektórych przypadkach, lekarz może również zakwalifikować pacjenta do podania kwasu hialuronowego do innych stawów.
Do których stawów można podać kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy można zastosować w wielu różnych stawach. Np. drobnych stawach rąk, nadgarstku, skokowym, stawie skroniowo-żuchwowym, a czasem również w biodrowym i ramiennym.
Jak wykonuje się zastrzyk?
Wstrzyknięcia dostawowe wykonuje pod kontrolą USG. Ponieważ dobrej klasy aparat do ultrasonografii pozwala dokładnie śledzić drogę igły przez tkanki. Dzięki temu dokładnie kontroluje proces rozchodzenia się leku w jamie stawowej. Warto pamiętać, że właściwa technika podania preparatu zmniejsza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Jak często trzeba powtarzać podania kwasu hialuronowego?
Jeśli chodzi o wiskosuplementację stawów kolanowych, zaleca się wykonanie od 1-5 podań w odstępach tygodniowych. Ilość zastrzyków zależy od produktu, który zastosujemy i jego właściwości. Większość produktów stosowanych w pojedynczej iniekcji tzw. One-shot oraz niektóre produkty stosowane w 3 podaniach zawierają usieciowany kwas hialuronowy. Właśnie dlatego dłużej utrzymuje się on w jamie stawowej. W przypadku preparatów typu one-shot pojedyncze podanie wystarcza zwykle na 6-12 miesięcy.
Jeśli zastrzyki dotyczą stawów biodrowych, barkowych czy skokowych powtórz je po 1-2 miesiącach.
Czy zastrzyki muszą być zawsze wykonywane w ten sam sposób?
Nie. Jeśli potrzebujemy możemy zastosować kilka różnych sposobów iniekcji. Technika zależy od stawu do którego chcemy podać konkretny lek. Wykorzystanie do zabiegu aparatu USG zdecydowanie poprawia skuteczność i bezpieczeństwo całej procedury.
Kwas hialuronowy wstrzyknięty dostawowo po jakim czasie działa?
W większości przypadków korzystne efekty pacjenci zauważają już po około 7–10 dniach od iniekcji. Jednak wyraźna różnica pojawia się najczęściej dopiero od około 4 tygodnia po przeprowadzeniu zabiegu.
Jak długo kwas hialuronowy podany do stawu wchłania się?
Okres ten może być różny. Np. podany w zastrzyku do stawu kolanowego kwas hialuronowy utrzymuje się w nim od kilku dni do miesiąca. Ponieważ zależy to od masy cząsteczkowej oraz usieciowania kwasu. Jeśli kwas jest usieciowany i ma wysoką masę cząsteczkową dłużej pozostanie w stawie.
Jakie skutki uboczne mogą pojawić się po podaniu kwasu hialuronowego?
Spośród tych najczęściej występujących mogą pojawić się np. : ból i niewielki stan zapalny w miejscu iniekcji. Ustępuje on zazwyczaj samoistnie po 1-3 dniach. Jeśli ból pojawi się pomagają zimne okłady stosowane na miejsce iniekcji, leki przeciwbólowe, oszczędzanie kończyny przez 1-2 dni.
Jak pozyskiwany jest kwas hialuronowy stosowany na stawy?
Podsumowując preparaty występują w gotowych ampułkostrzykawkach. Dzięki temu są gotowe do bezpośredniego podania. Powstają w dwojaki sposób. Na drodze biosyntezy przez specjalny gatunek bakterii lub jako wyciąg z grzebieni kogucich.
Kto może skorzystać z kwasu hialuronowego?
Po pierwsze, odpowiednia kwalifikacja do zabiegu ma tu szczególne znaczenie.
Ponieważ istnieje kilka czynników, które poprawiają skuteczność takiego leczenia i jego wyniki.
np. zachowanie przez pacjenta aktywności fizycznej, właściwa edukacja pacjenta odnośnie sposobów leczenia profilaktycznego i objawowego, wysięk w stawie < 30 ml, średni stopień zaawansowania zmian zwyrodnieniowych (chondromalacja I-II stopnia wg Outerbrige’a)
Czy zastrzyki z kwasu hialuronowego są refundowane na NFZ?
Zastrzyków z kwasu hialuronowego nie finansuje NFZ.
Jaka jest cena podania kwasu hialuronowego do stawu?
Cena takiego zabiegu może być bardzo różna. Zależy ona w dużej mierze od ceny użytego preparatu. Te wahają się od 100 zł (ale takie iniekcje należy powtórzyć kilkukrotnie dla uzyskania efektu) do ok 700 zł. Dodatkowo do ceny należy doliczyć koszty jednorazowego sprzętu (gazików, igieł, plastrów itp.) oraz koszty wykonania badania USG danego stawu.
Jakie są przeciwwskazania do podania kwasu hialuronowego?
Oczywiście każde wstrzyknięcie kwasu hialuronowego do stawu musi być poprzedzone kwalifikacja lekarską. Ponieważ to lekarz decyduje, czy w danej sytuacji podanie kwasu hialuronowego przyniesie spodziewane korzyści. Wypowie się również na temat ryzyka jakim obarczony jest zabieg.
Do przeciwwskazań do wykonania iniekcji do stawu należą np. :
- ropne zapalenie stawu, objawy stanu zapalnego na skórze okolicy, planowanego wkłucia
- aktywne zakażenie organizmu (bakteryjne, wirusowe, grzybicze)
- stany znacznego upośledzenia odporności, przyjmowanie leków immunosupresyjnych
- bakteryjne zapalenie wsierdzia
- ponadto źle kontrolowana cukrzyca
- czy uczulenie na kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy zastrzyki na stawy czy to jedyna metodą leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów?
Oczywiście , że nie. Należy pamiętać, że chrząstka szklista nie ma możliwości samoistnej regeneracji. Kwas hialuronowy to jeden z wielu ze sposobów na spowolnienie procesów jej niszczenia. W związku z tym leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów powinno być wielokierunkowe.
Działania profilaktyczne obejmują:
Po pierwsze:
- utrzymanie właściwej masy ciała,
- sprawności fizycznej,
- prawidłowej osi kończyn (z ewentualną korekcję ich długości),
- ponadto stosowanie urządzeń stabilizujących (np. laska, balkonik),
- ćwiczenia tai-chi, joga,
- terapia poznawczo-bahawioralna,
- programy samopomocowe
- kinesiotaping.
- akupunkturę
- ablacja prądem o częstotliwości radiowej
Po drugie: dobór odpowiednich ćwiczeń oraz zabiegów fizjoterapeutycznych, które poprawią motorykę stawu.Leczenie mające na celu ochronę chrząstki stawowej:
Właściwie dobrane leczenie przeciwbólowe zarówno to stosowane w postaci miejscowej jak i ogólnoustrojowej
Stosowanie preparatów chroniących chrząstkę stawową przed nadmierną destrukcją np.:
- siarczany chondroityny,
- wiskosuplementacja kwasem hialuronowym
Jeśli cierpisz z powodu zmian zwyrodnieniowych, w odnośniku przeczytasz więcej o leczeniu bólu w chorobie zwyrodnieniowej stawów.
Dostawowe iniekcje kwasu hialuronowego dostępne są w poradni leczenia bólu w Łodzi.
Jeśli chciałbyś umówić dogodny termin wizyty skontaktuj się z rejestracją tel. 791101106
⭐⭐⭐⭐⭐
Wróć na stronę główną, aby dowiedzieć się jakie inne formy zabiegowego leczenia bólu mogę Ci zaproponować w porani leczenia bólu.
Z pewnością zainteresują Cię również te tematy:
- Metadon na raka? 100% faktów bez ściemy
- Leczenie zaparć- 16 spektakularnie skutecznych sposobów!
- Neuralgia nerwu trójdzielnego, okrutny, paraliżujący lęk przed zbliżającym się bólem
- Blokada nerwów potylicznych niezwykłe oręże w walce z bólem
- Botoks na migrenę, dlaczego wybierają go gwiazdy show biznesu?
Zostaw Komentarz