Leczenie i blokada nerwu zasłonowego

with Brak komentarzy

Leczenie i blokada nerwu zasłonowego ma służyć zmniejszeniu lub całkowitej likwidacji bólu w pachwinie i po wewnętrznej stronie uda tuż nad kolanem. Pomaga również łagodzić ból w obrębie stawu biodrowego i kolanowego.

Jakie objawy daje uciśnięty nerw zasłonowy

Ból rozpoczyna się podczas wysiłku. W miarę jego kontynuowania, nasila się. Początkowo lokalizuje się wyłącznie w pachwinie. Następnie zaczyna promieniować do przyśrodkowej części uda. Towarzyszy mu osłabienie nogi, szczególnie podczas chodzenia czy próby przywiedzenia nogi. Dodatkowo może dołączyć się drętwienie, mrowienie lub zaburzenia czucia na wewnętrznej części uda . Próba odwiedzenia kończy może nasilać ból. Okolica wzgórka łonowego jest zazwyczaj tkliwa.

Leczenie i blokada nerwu zasłonowego

  • Blokadę nerwu zasłonowego stosujemy nie tylko dla zniesienia dolegliwości związanych z uszkodzeniem tego nerwu, ale również w leczeniu innych przewlekłych zespołów bólowych.
  • Jeśli jedna z gałęzi nerwu zasłonowego przewodzi bodźce bólowe w stawie biodrowym, jej precyzyjna blokada spowoduje zniesienie dolegliwości bólowych. Choć gałąź stawowa do stawu biodrowego zwykle odchodzi jeszcze przed głównym podziałem nerwu, to w niektórych przypadkach wykorzystujemy blokadę również w diagnostyce bólów biodra.
  • Kolejne zastosowanie dla blokady nerwu zasłonowego to ocena i leczenie spastyczności kończyny dolnej.

Blokadę wykonuję zawsze pod kontrolą USG. Dzięki temu ograniczam ilość leków koniecznych do jej wykonania oraz znacząco zwiększam jej bezpieczeństwo.

Neuropatia z uwięźnięcia nerwu zasłonowego

Urazy nerwu zasłonowego nie są częste. Zwykle wiążą się z wyczynowym sportem czy przebytymi operacjami brzucha (rozciągnięcie nerwu podczas zabiegu).

Inne częstsze przyczyny to np. wypadki komunikacyjne, złamania miednicy, zapalenie kości łonowych, przepuklina zasłonowa, krwotoki czy guzy tej okolicy.

Ponieważ uwięźnięcie nerwu zasłonowego odpowiada jedynie za ok. 4% bólów pachwiny, powinieneś również przeczytać o innych nerwach, których uwięźnięcie może dawać podobne objawy. Potrzebne i ciekawe informacje na ten temat, umieściłam w następujących wpisach na blogu:

  • neuropatia płciowo-udowa
  • uszkodzenie nerwu udowego

Szerzej o tym jak ustalam przyczynę bólów w pachwinie, przeczytasz w tym podlinkowanym wpisie.

Na stronie główniej POGOTOWIA BÓLOWEGO możesz szczegółowo zapoznać się z udzielanymi przeze minie świadczeniami medycznymi.

Podziel się z innymi
Podąrzaj Lek. Anna Kociszewska-Bald:

Lekarz specjalista Anestezjologii i Intensywnej Terapii

⭐⭐⭐⭐⭐ Zajmuję się leczeniem bardzo silnego bólu farmakologicznie i zabiegowo. Materiały na tym blogu mają przybliżyć pacjentom zagadnienia związane z leczeniem bólu. Staram się, aby były napisane w atrakcyjny i przystępny sposób. Jeśli nie możesz sobie poradzić z silnym bólem napisz do mnie, postaram się pomóc.

Zostaw Komentarz

Polityka prywatności
Wyrażenie powyższej zgody jest dobrowolne oraz jest warunkiem umieszczenia komentarza.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.