Leczenie i blokady nerwu sromowego

with 80 komentarzy

W poradni leczenia bólu zajmuję się leczeniem neuralgii nerwu sromowego. Pomagam pacjentom uporać się z tym nieprzyjemnym schorzeniem, wykonując blokady diagnostyczne nerwu sromowego. Prowadzę również farmakologiczne leczenie neuralgii nerwu sromowego.

Czy nerw sromowy ulega uszkodzeniu wyłącznie u cyklistów?

Nerw sromowy może ulec uszkodzeniu w kilku sytuacjach. Choć rzeczywiście niezmiernie często ma to związek z jazda na rowerze i występuje u cyklistów lub zawodowych kolarzy.

Jakie objawy daje uszkodzenie nerwu sromowego?

Dolegliwości bólowe lokalizują się w obrębie obszaru unerwianego przez nerw sromowy. Czyli w okolicach krocza od odbytu do narządów płciowych zewnętrznych. Ból ma charakter: ostry, głęboki. Czasem opisywany jako: tętniący, palący, piekący, lub ciągnący , przeszywający, strzelający, kujący. Towarzyszy mu drętwienie i mrowienie. Może promieniować do: pachwiny, wewnętrznej części nogi, pośladka lub nadłonowo.

Co nasila neuralgię nerwu sromowego?

Zasadniczo ból nasila się w pozycji siedzącej. Zmniejsza się w pozycji stojącej lub leżącej. Stopniowo narasta w ciągu dnia, na szczęście nie występuje w nocy. Dolegliwości mają raczej charakter stały, choć możesz odczuwać, że z bólem “raz jest lepiej raz gorzej”.

Czy bólom krocza mogą towarzyszyć zaburzenia czucia?

W badaniu obiektywnym, czucie w obrębie krocza zachowane jest prawidłowo. Choć może towarzyszyć ci uczucie ciała obcego w pochwie lub odbycie. Często opisywane jako: obecność piłki golfowej lub tenisowej. W obrębie krocza możesz odczuwać drętwienia lub zwiększoną wrażliwość na ból np. noszenie bielizny może być niewygodne.

Czy neuralgii nerwu sromowego występuje świąd krocza?

Nie, w przypadku neuralgii świąd nie występuje.

Jaki wpływ na życie seksualne ma uszkodzenie nerwu sromowego?

Dolegliwości bólowe mają wyjątkowo negatywny wpływ na życie seksualne. Mogą pojawić się zarówno podczas jaki i po stosunku płciowym. U mężczyzn często pojawiają się zaburzenia erekcji, ból po wytrysku. Neuralgia zmniejsza odczuwanie przyjemności podczas współżycia seksualnego, w skrajnych przypadkach prowadząc do niemożności przeżycia orgazmu.

Jak neuralgia nerwu sromowego wpływa na oddawanie moczu i wypróżnienia?

Neuralgia nerwu sromowego znacząco wpływają na komfort oddawana moczu czy wypróżnień. Problemy z wypróżnieniami mogą przyjąć różny charakter:

 • począwszy od nieprzyjemnego uczucia parcia na stolec
 • przez ból nasilający się podczas defekacji
 • po niemożność utrzymania stolca lub wręcz przeciwnie, przewlekłe zaparcia.

Problemy z oddawaniem moczu mogą przyjąć charakter:

 • po pierwsze, dysurii czyli bolesnego oddawania moczu. Czasami ból utrzymuje się również po wyjściu z toalety.
 • po drugie, pojawia się nagląca potrzeba oddania moczu. Ból towarzyszy przepełnieniu pęcherza.
 • po trzecie, częstomocz, który może pojawiać się również w godzinach nocnych.
 • Stosunkowo często pojawiają się również trudności w rozpoczęciu mikcji.

Jakie są przyczyny bólu w obrębie krocza?

Pośród najczęstszych przyczyn neuralgii nerwu sromowego możemy wymienić:

 • neuropatię niedokrwienną.
 • niewydolność żylną miednicy,
 • uszkodzenie operacyjne np. podczas operacji na miednicy, lub histerectomi
 • ostry uraz np. upadek na kość ogonową lub pośladki
 • przewlekłe trzewne infekcje np. chroniczna infekcja pęcherza, zakażenie drożdzycowe
 • nieprawidłowości biomechaniczne np. dysfunkcja stawu krzyżowo-biodorwego lub dysfunkcja dna miednicy
 • ucisk na nerw sromowy przez zmianę rozrostową np. nowotwór

Najpowszechniej spotyka się neuropatie niedokrwienną nerwu sromowego spowodowaną:

 • nadmiernym jego rozciąganiem np. intensywnych przysiadów, ćwiczeń w kucki lub silnego parcia.
 • lub kompresją czyli uciskiem. Do ucisku najczęściej dochodzi podczas jazdy na rowerze, jazdy konnej, długotrwałego siedzenia, wielomiesięcznych uporczywych zaparć.

Uciśnięty nerw sromowy ulega niedotlenieniu, a następnie zwłóknieniu i zapaleniu. Ostatecznie prowadzi to do zaburzenia przewodzenia w nim impulsów nerwowych.

Niestety badania pokazują, że osoba, genetycznie predysponowana, może doświadczyć neuralgii nerwu sromowego nawet przy niewielkim urazie.

Skąd wiadomo na jakiej wysokości uszkodził się nerw sromowy?

Najczęstsze miejsce uwięźnięcia nerwu sromowego znajduje się:

 • między więzadłem krzyżowo-kolcowym a więzadłem krzyżowo-guzowym 70%
 • w kanale Alcock’a, 20%
 • Zdarzają się również sytuacje, że nerw sromowy ulega uwięźnięciu w obu tych lokalizacjach jednoczasowo.

Czy leczenie neuralgii nerwu sromowego wymaga wcześniejszej diagnostyki?

Niestety kliniczne testy neurofizjologiczne charakteryzuje stosunkowo mała trafność diagnostyczna. Co oznacza, że trudno na ich podstawie postawić właściwą diagnozę. W tej sytuacji diagnostyczna blokada nerwu okazuje się niezwykle pomocna. Dzięki niej możemy postawić właściwe rozpoznanie i wdrożyć skuteczne leczenie.

Na czym polega blokada prognostyczna nerwu sromowego?

Blokadę nerwu sromowego przeprowadzam w gabinecie zabiegowym. Zabieg nie trwa długo ok. 20 min. Po jego zakończeniu możesz wrócić do swoich zwykłych aktywności.

Blokadę wykonuję z tzw. dojścia przezpośladkowego. Co oznacza, że podczas blokady będziesz leżeć na brzuchu, w wygodnej pozycji. Za pomocą USG uwidaczniam nerw sromowy i w jego okolice podaję lek znieczulający miejscowo.

Jakie są efekty blokady nerwu sromowego?

Jeśli mamy do czynienia z neuralgią nerwu sromowego to blokada, w większości przypadków, powoduje ustąpienie bólu i dolegliwości. Tym samym zabieg potwierdza, że mamy do czynienia z neuralgią nerwu sromowego.

Leczenie neuralgii nerwu sromowego

W gabinecie wykonuję blokady diagnostyczno-prognostyczne nerwu sromowego, jak i zajmuję się leczeniem farmakologicznym tej dolegliwości.

Podziel się z innymi

80 Odpowiedzi

 1. Agnieszka Wojcik
  | Odpowiedz

  Dzien Dobry Pani Doktor,

  Przeczytalam Pani artykul na temat blokady nerwu sromowego. Napisala Pani ze blokaed nerwu wykonuje pani z tzw dojscia przezposladkowego. Czy moglaby Pani wyjasnic dokladniej.
  Pytam poniewaz mieszkam niestety w UK i chcialabym wiedziec jaka jest prawidlowa metoda wykonania tej blokady. Za chwile wybieram sie do tutejszej Kliniki Bolu choc nie dostane zastrzyku jeszcze. Jest to prywatna Placowka, a takic tu wiele, jedne lepsze drugie gorsze.
  Podejrzewam u siebie ten nerw, poniewaz wykonano i juz blokade obu stawow biodrowy i obu stawow krzyzowo biodrowych co nic nie dalo. A dalej ma piekacy tentniacy bol w pachwienie, udach, zdretwaile posladki. Bylam w Polsce okolo dwoch miesiecy z czego kilka tygodni w dwoh szpitalach na ginekologii. Niestey w Polsce mnie obsmiano i kazano leczyc sie w spychiatryku, podczas gdy ja doslownie upadalam z bolu, wtegy byl to jeszcze tylko bol w pachwniach i kosciach na ktorych sie siedzi, niesety teraz juz nie czuje posladkow, czeci na ktorych siedze, mrowienie promieniuje do kolan, ale tez do stop.
  Podejrzenie jest e mam problem tez z nerwem tak zwanym obturator – nerw zaslonowy wedlug Wikipedii.
  Chcialabym tez sie dowiedziec czy po takiej blokadzie nerw ten sie uspokaja na dlugo, czy

  • Dzień dobry,
   Blokadę nerwu sromowego można wykonać na kilka sposobów. Ja wykonuję ją pod kontrolą USG z dojścia przezpośladkowego. Wykorzystanie innej metody blokady, nie wyklucza jej prawidłowego wykonania i skuteczności.
   Odpowiadając na kolejne Pani pytanie: Upraszczając, blokady nerwów mogą mieć różny charakter. Blokady diagnostyczne służą potwierdzeniu lub wykluczeniu czy dany nerw jest źródłem bólu. Blokady prognostyczne mają za zadanie ocenić jak skuteczne i trwałe efekty łagodzenia dolegliwości możemy osiągnąć dzięki zablokowaniu danego nerwu. Blokady terapeutyczne służą wyłączeniu bólowej aktywności nerwu. Długość działania i skuteczność blokady jest indywidualna u każdego pacjenta. Jej dookreśleniu służy właśnie blokada prognostyczna.
   Zapraszam na konsultację do gabinetu, jeśli znów będzie Pani w Polsce.
   Jeśli ma Pani bardziej szczegółowe pytania dotyczące swojej sytuacji medycznej może Pani również skorzystać z konsultacji on-line. Jej termin należy umawiać bezpośrednio z rejestracją dla pacjentów tel.791101106.
   Pozdrawiam

  • Agnieszka
   | Odpowiedz

   Witam. Czy mogłaby Pani podać kontakt do Warszawy. Mój mąż ma właśnie objawy uszkodzenia nerwu sromowego: piekący, palący ból w odbycie promieniujący do penisa, problem z pożyciem seksualnym, drętwienie i uczucie bezwładu. Do Łodzi mamy bardzo daleko.

   • Dzień dobry, przyjmuję wyłącznie w Łodzi. Jeśli szukają Państwo pomocy w innych miejscowościach proponuję sprawdzić w internecie lub portalu znany lekarz.

   • Kasia
    | Odpowiedz

    Witam,jakie badanie należy wykonać aby dowiedzieć się czy ma sie neuralgie nerwu sromowego?

    • Dzień dobry, w pierwszej kolejności należy zgłosić się do lekarza, który ma doświadczenie w diagnozowaniu i leczeniu tego schorzenia. Ponieważ wstępna diagnoza polega na: zebraniu dokładnego wywiadu bólowego, przeprowadzeniu badania przedmiotowego oraz wykluczeniu innych potencjalnych przyczyn dolegliwości z jakimi zgłasza się pacjent. Często na tym etapie udaje się już postawić rozpoznanie. Jeśli pacjent wymaga pogłębienia diagnostyki, lekarz po takim badaniu decyduje o poszerzeniu diagnostyki. (w zależności od wskazań może to być badanie przewodnictwa w nerwie, diagnostyczna blokada nerwu sromowego, czasem MRI lub inne badania).
     Zajmuję się diagnostyką i leczeniem neuralgii nerwu sromowego, wykonuję blokady diagnostyczne i terapeutyczne. W razie wątpliwości zapraszam na konsultację.

  • Basia
   | Odpowiedz

   Dzień dobry. Po ciągłych infekcjach dróg moczowych pozostał mi ból w postaci kłucia i pieczenia w łechtaczce i cewce, który nasila się po oddaniu moczu. Po oddaniu stolca pojawia się palące pieczenie, które promieniuje od odbytu przez pochwę aż do cewki moczowej. Czy może to być uszkodzony nerw sromowy?

   • Dzień dobry, aby postawić rozpoznanie konieczne jest zebranie szczegółowego wywiadu medycznego i bólowego oraz przeprowadzenie badania. Zajmuję się leczeniem i diagnostyką różnych neuralgii w tym tej związanej z nerwem sromowym. Zapraszam na konsultację do gabinetu. Adresy placówek, w których przyjmuję dostępne są na stronie http://www.pogotowiebolowe.com.pl

 2. Ewa
  | Odpowiedz

  Witam, jaki specjalista może zdiagnozować porażenie nerwu sromowego?

  • Witam, zdiagnozować porażenie nerwu może wielu specjalistów z różnych dziedzin medycyny m.in neurolodzy, ginekolodzy również lekarz POZ. Żeby mieć pewność, co do tego, iż jest to rzeczywiście porażenie nerwu sromowego najlepiej wykonać diagnostyczną blokadę tego nerwu. Wykonywaniem takich blokad zajmują się lekarze z poradni leczenia bólu. Zazwyczaj anestezjolodzy.
   Jeśli potrzebuje Pani pomocy w tym zakresie zapraszam do mnie na wizytę. Pracuję w poradni leczenia bólu i jestem specjalistą anestezjologii. Pozdrawiam

   • Magda
    | Odpowiedz

    Czy mogła by Pani polecić kogoś z Warszawy do zdiagnozowania czy na pewno jest porażenie nerwu sromowego? Ponieważ objawy są takie jak Pani napisała.

  • Agnieszka
   | Odpowiedz

   W jak najszybszym terminie jest Pani w stanie zbadać nerw i ewentualnie zrobić blokadę.

   • Przyjmuję pacjentów 4 razy w tygodniu, więc zwykle udaje się znaleźć jakiś wolny termin w ciągu tygodnia.

    • Marcin
     | Odpowiedz

     Dzień dobry. Mam objawy które w punkt opisują zaburzenia nerwy sromowego. Jestem z Katowic. Do kogo w Katowicach mogę się zgłosić na ewentualne rozpoznanie. ? Jak specjalizacja Lekarska zajmusie się tym schorzeniem. Neurolog? Czy jest możliwa pomóc NFZ, lub Medicover

     • Lek. Anna Kociszewska-Bald
      |

      Problemem neuralgii nerwu sromowego zajmuje się niewielkie grono specjalistów. Część z nich to anestezjolodzy część neurolodzy. Niestety nie potrafię wskazać nikogo w Katowicach.
      Ja jestem lekarzem anestezjologiem i zajmuję się diagnostyką i leczeniem tego schorzenia. Z Katowic do Łodzi jest tylko 2 godziny drogi samochodem. Konsultuję pacjentów 4 razy w tygodniu. Zapraszam.
      Anna Kociszewska-Bald

   • Mila
    | Odpowiedz

    Dzień dobry,
    Po położeniu się na kanapę czy też do łóżka zaczyna mnie bardzo mocno boleć warga sromowa wieksza. Ból jest na tyle silny że utrudnienia życie, po tym jak wstaję ból przechodzi. Ginegikocznie wszystko ok. Czy to może być neuralgia sromu

    • Dzień dobry, aby postawić diagnozę niezbędne jest zebranie szczegółowego wywiadu medycznego, bólowego oraz przeprowadzenie bezpośredniego badania lekarskiego. Zapraszam na konsultację do gabinetu.

 3. Maria
  | Odpowiedz

  Dzień dobry,
  dotąd żyłam w przekonaniu, że cierpię na neuralgię nerwu sromowego, zdiagnozowanego na zasadzie wykluczenia innych chorób (co trwało lata i dotyczyło ginekologów i dermatologów). Obecnie neurolog przepisuje mi Pregabalin Zentiva 150 mg (2 x dziennie).
  Wcześniej miałam inne leki przeciwpadaczkowe i Amiitryptilinę. Tak funkcjonuję od lat. Teraz trafiłam na Pani stronę i czytam, że świąd nie jest objawem neuralgii nerwu sromowego a ja odczuwam tylko świąd (a nie ból) i to tylko w jednym miejscu na wardze sromowej większej. Jestem mocno zdezorientowana bo nie mam pojęcia co w tej sytuacji zrobić! Czy wykonanie blokady diagnostycznej będzie u mnie zasadne?
  Będę wdzięczna za wskazówkę, za którą z góry dziękuję.

  • Dzień dobry,
   Tak jak słusznie wróciła Pani uwagę, świąd nie jest typowym objawem neuralgii nerwu sromowego. Rozpoznanie warto zweryfikować przeprowadzając dokładny wywiad medyczny i bólowy, wykonując blokadę diagnostyczną lub badanie przewodnictwa nerwowego.
   Pozdrawiam

 4. Agnieszka
  | Odpowiedz

  Dzien dobry,
  Dziekuje za odpowiedz. Czy jest jakas szansa, zeby Pani pilecilas kogos w Warszawie. Przepraszam za pytanie, ale za dwa tygodnie maz odwozi mnie do Warszawy na rehabilitacje. Nie Bede w stanie dotrzec do Lodzi.
  Jesli bylaby lekarz w Warszawie Bylabym wdzieczna.
  pozdrawiam moj email jesli Pani moze odpisac jesli nie to rozumiem

  Dziekuje

  • Dzień dobry, wysłałam maila.

   • Ola
    | Odpowiedz

    Dzien Dobry Pani Doktor,
    Pisze z ogromna prosba,takze o polecenie kogos w Warszawie jesli mozna o to Pania poprosic? Przepraszam ale niestety mieszkam za granica , lece w tym tygodniu do Warszawy. Szukajac w internecie trafilam jedynie na Pania ale niestety nie uda mi sie do Lodzi pojechac gdyz bede w Pl bardzo krotko. Bylabym bardzo wdzieczna za jakikolwiek kontakt ginekologa oraz anestazjaloga, rehabilitantow ktorzy maja wiedze na temat tego nerwu.
    Bylabym bardzo wdzieczna za pomoc. Dziekuje i pozdrawiam serdecznie

    • Lek. Anna Kociszewska-Bald
     | Odpowiedz

     Dzień Dobry,
     odpowiedziałam na maila.
     Udanego pobytu w Polsce.

     • Ola
      |

      Bardzo Pani Doktor dziekuje.

     • Bogda
      |

      Dzień dobry, Pani doktor od 3 lat mam objawy, które Pani Doktor opisała, ale ból najostrzej odczuwam w pozycji leżącej ,w tej chwili zażywam Pragiole,która zmniejsza mi ból o 2 punkty,proszę uprzejmie o odpowiedź czy to może być nerw sromowy i czy blokada byłaby zalecana,będę bardzo wdzięczna za poradę, pozdrawiam Bogda

     • Dzień dobry, żeby określić czy konkretnie w tej sytuacji blokada byłaby zalecana, trzeba zebrać dokładny wywiad bólowy i medyczny (również dotyczący innych schorzeń, przyjmowanych na stałe innych leków czy suplementów), przeanalizowanie dodatkowych badań. Jeśli chciałaby Pani skorzystać z takiej porady lekarskiej, mogę zaproponować zarówno wizytę osobista w gabinecie jaki i wideo konsultację on-line lub telekonsultację.
      Blokada wykonywana jest wyłącznie w sytuacjach, kiedy wykluczymy przeciwwskazania do jej wykonania.

    • Aneta
     | Odpowiedz

     Dzień dobry.
     Czy poleciłaby Pani kogoś w Warszawie w kwestii uszkodzenia mechanicznego nerwu sromowego u mężczyzny?
     Dziękuję

     • Małgorzata
      |

      Witam, mogę poprosić o polecenie lekarzy z Warszawy, którzy zdiagnozują bolesność w okolicach cewki moczowej i lub narządów płciowych po przebytym przewlekłym stanie zapalnym pozostało uczucie ucisku, ciała obcego pieczenia w tychże okolicach. Chodzę do fizjoterapeutki uroginekologicznej na razie byłam na 4 sesjach ale cały czas mam dokuczliwe dolegliwości.

     • Lek. Anna Kociszewska-Bald
      |

      Witam, napisałam wiadomość na maila.

   • katarzyna
    | Odpowiedz

    Dzien dobry,
    Uprzejmie proszę o polecenie lekarza tej “specjalizacji” w Warszawie.
    Z góry dziekuje za pomoc.

    • Dzień dobry, co ma Pani dokładnie na myśli pisząc “tej specjalizacji”?
     Jestem lekarką specjalistką anestezjologii i intensywnej terapii.
     Specjalistów z konkretnej dziedziny lekarskiej można wyszukać za pomocą np. portalu znany lekarz.
     Pozdrawiam

    • Magdalena
     | Odpowiedz

     Dzień dobry.
     Jestem po histerektomii 10mies. Cierpię na bóle guzów kulszowych. Jedna z fizjoterapeutka uroginokllogicznych wspomniała, że może być to neuralgia nerwu sromowego. Pani doktor opis bardzo pasuje. Bardzo powoli dolegliwości zmniejszają się. Mam sporo pytań. Zastanawiam się czy umówić się z Panią na telewizyte czy lepiej iść do kogoś polecanego przez Panią w Warszawie.
     Mieszkam pod stolicą. Bardzo dziękuję za, że pisze Pani o tym problemie. U mnie operacja była w kwietniu a pierwsza sensowna diagnoza to koniec grudnia… Ani ginekolodzy, ani fizjoterapeuci, lekarze nie wspominali wcześniejsze, że może po operacji zaistnieć takie powikłanie…

     • Mogę zaproponować zdalną konsultację on-line, żeby omówić wszystkie możliwości leczenia oraz przedstawić ich możliwe działania niepożądane oraz potencjalną skuteczność. Pasujący termin zdalnej konsultacji najlepiej umówić kontaktując się telefonicznie z rejestracją dla pacjentów. (kontakt) Pozdrawiam

  • Alan
   | Odpowiedz

   Witam panią od 3tygodni mam pieczenie odbytu które utrzymoje sie 24h na dobę zaczęło się po sexie analnym pieczenie następnego dnia było mocne i z każdym dniem przez 7dni codzienie się nasilało 7dnia trafiłem do szpitala ponieważ miałem taki stan zapalny ze nie mogłem wytrzymać w szpitalu wszystkie badania wyszły super oraz brak chorób wenerycznych od 2 tygodni biorę antybiotyk na stan zapalny który nie pomaga jedynie co pomaga to diazepan przepisany przez lekarza lek na depresję ale działa tez na bole nerw po pary godzinach pieczenie wraca , stan zapalny jest od odbytu 2-3 cm w dół w stronę prostaty czy mydli pani ze to też może być uszkodzenie nerwu dziekuje z góry za pomoc

   • Dzień dobry, bóle okolicy odbytu mogą mieć różne przyczyny. Jedną z nich może być neuralgia nerwu sromowego.
    Proponuję zapoznać się jeszcze z tym wpisem edukacyjnym na moim blogu-ból odbytu-krepujący zespół bólowy, może jeszcze trochę rozjaśni problem.
    W celu dokładnego określenia przyczyny dolegliwości oraz zaplanowania dalszej diagnostyki i leczenia musi Pan skorzystać z wizyty u lekarza zajmującego się tego typu bólami.
    Służę pomocą 🙂

 5. Katarzyna
  | Odpowiedz

  Witam.jak można się panią skontaktować?i czy w woj.pomorskim lub w kuj.pom też można to leczyc?

  • Lek. Anna Kociszewska-Bald
   | Odpowiedz

   Witam Pani Katarzyno,
   We wpisie, pod którym zamieściła Pani komentarz jest możliwość kliknięcia przycisku “umawiam wizytę przez portal znany lekarz”.
   Odsyła on do strony, za pośrednictwem, której można wygodnie umówić termin konsultacji lekarskiej.
   Pozdrawiam

 6. Monica
  | Odpowiedz

  Dzień dobry Pani Doktor
  Przeczytałam właśnie artykuł na temat neuralgii nerwu sromowego, podejrzewam u siebie ten właśnie problem, wszystkie objawy opisane tutaj są wypisz wymaluj jak u mnie. Chciałabym umówić się na wizytę, jestem z Górnego Śląska i stąd moje pytanie – czy jest możliwość umówienia wizyt dzień po dniu ? Kwalifikacji do zabiegu i zabiegu ? Bardzo mi na tym zależy. Proszę też powiedzieć jakie wyniki bądź badania powinnam mieć ze sobą. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam i z góry dziękuję – Monica

  • Dzień dobry, cieszę się, że zgłasza Pani taką potrzebę. Damy radę wszystko zorganizować tak, aby była Pani zadowolona. 🙂 Szczegóły wysłałam w prywatnej wiadomości.
   Pozdrawiam i do zobaczenia.

 7. Zygmunt
  | Odpowiedz

  Dzień dobry Pani Doktor. Od kilku lat borykam się z dolegliwościami idealnie pasującymi do opisanych powyżej dot. schorzeń nerwu sromowego. Poszukiwania przyczyn rozpocząłem jak podpowiada logika od lekarzy urologów. Byłem u trzech i każdy z nich wykluczył przyczynę urologiczną dolegliwości. jeden z urologów zasugerował, że dolegliwości mogą pochodzić z dyskopatii kręgosłupa lędźwiowego i zalecił wykonanie RM tego obszaru. Ponadto wykonałem panel badań urogenitalnych, gdzie zostały wykluczone choroby weneryczne. Z wynikiem i opisem RM udałem się do neurologa a następnie neurochirurga w celu konsultacji. W jednym i drugim przypadku bez konkluzji. Przyczyna odkręgosłupowa wykluczona. Posiadam jeszcze RM miednicy mniejszej z kontrastem, gdzie neurolodzy też nie dopatrzyli się przyczyn dolegliwości. Jestem osobą zdrową, mam 52 lata, nie choruję na choroby przewlekłe, honorowo oddaję krew, prowadzę aktywny tryb życia. Nie mam nałogów. Dwa lata temu miałem operację usunięcia żylaków obu nóg. Czy mogłaby Pani polecić kogoś z Wrocławia bądź Opola do kogo mógłbym się udać ze swoim problemem?

  • Krzysztof
   | Odpowiedz

   Witam mam ten sam problem, pieczenie w odbycie on pojawił się zaraz po zabiegu kolana niedługo będzie 2 lata w marcu jak z ta choroba sie zmagam. Urologicznie wszystko dobrze, kręgosłup ok. Byłem w poradni bólu w Wrocławiu u Pani anestezjolog która mi przepisała Pregabalin ,który biorę 2,5 miesiąca ,ale po wyczerpaniu lekow ból wrócił, w styczniu wracam do Pani anestezjolog na blokadę jtora wpowinna wykluczyc lub potwierdzić czy to jest problem z nerwem .Mogę dać namiary na Panią jak coś to krisstof67@gmail.com prosze napisac jak cos

   Krzysztof

   • Pacjenci, którym bliżej do Łodzi mogą wykonać blokadę nerwu (diagnostyczną/prognostyczną/terapeutyczną) u mnie :
    Adresy placówek medycznych

 8. Piotr
  | Odpowiedz

  Witam! Pani doktor miałem uraz w okolicy krocza 3 miesiące temu. Od tamtej pory mam stałe dolegliwości prącia, odbytu częściowo promieniujące do pośladków. Objawy jak opisywane przez osoby z bloga. Czy w przypadku urazu nerwu sromowego jest szansa na jego samoregenerację?
  Piotr

  • Panie Piotrze, żeby określić czy samoregeneracja nerwu po przebytym urazie jest możliwa należałoby przeprowadzić badanie, rozszerzone o blokadę diagnostyczną nerwu sromowego. Zapraszam do kontaktu. Dzięki zastosowaniu konkretnych preparatów farmakologicznych można przyśpieszyć taką regenerację.
   Pozdrawiam

 9. Małgorzata
  | Odpowiedz

  Witam mogę poprosić o polecenie kogoś z Warszawy kto zajmuje się leczeniem neuralgii nerwu sromowego.

 10. Piotr
  | Odpowiedz

  Dzień dobry! Pani doktor ok 5 miesięcy temu miałem uraz w okolicy krocza. Od tamtego czasu mam inny kolor skóry prącia oraz powiększone naczynia żylne na napletku. Czy w przypadku urazu nerwu sromowego i uszkodzenia włókien współczulnych może wystąpić kauzalgia prącia? Wiem że ta choroba dotyczy głównie kończyn. W moim przypadku występują wszystkie cechy CPRS poza tym, że ból nie zaburza mocno moich codziennych czynności, jednak przy dotyku pieczenie się nasila. Odczuwam niepokój i lęk związany z możliwymi następstwami takiej choroby jak kauzalgia oraz możliwością narastania piekącego bólu. W badaniu RM stwierdzono: Ślady po przebytym urazie,
  pofałdowanie błony białawej ciała gąbczastego z umiarkowanie zaburzoną strukturą ciała gąbczastego. Zmiana bliznowata po stronie lewej przyczepu ciała jamistego do kości.
  Czy w tak ukrwionym narządzie jak prącie jest możliwe rozwinięcie kauzalgii? Czy zastosowanie blokad terapeutycznych nerwu sromowego wiąże się z impotencją? Proszę o odpowiedź.
  Piotr

 11. Bogumiła
  | Odpowiedz

  Dobry wieczór. Podejrzewam , że cierpię na porażenie nerwu sromowego .Czy mogłaby Pani polecić lekarza specjalizującego się w tego rodzaju blokadach we Wrocławiu ?

 12. Krystyna
  | Odpowiedz

  Dzień dobry,
  byłabym b .wdzięczna za polecenie mi lekarza w Warszawie, który mógłby zdiagnozować czy mam uszkodzony nerw sromowy – po przeczytaniu Pani artykułu ( dzięki Bogu, że trafiłam na niego), podejrzewam że mogę mieć to schorzenie. Rehabilitantka także wysnuła takie podejrzenie ,że to może być to.
  Od ok. 1,5 roku mam coraz większe kłopoty z siedzeniem, teraz doszedł także ból w pachwinie przechodzący na udo. Przeszłam wiele rehabilitacji – bez poprawy. Wielką trudność sprawiłby mi przyjazd do Pani gabinetu
  ( choć b. bym chciała) ze względu na moją ograniczoną sprawność fizyczną.
  Pozdrawiam serdecznie.

 13. Maciek
  | Odpowiedz

  Dzień dobry,
  Krążąc po internecie i szukając pomocy trafiłem przypadkiem na ten artykuł. Dużo objawów mi się zgadza, ból w kroczu, uczucie piłeczki, promieniowanie na pośladki i pachwiny. Natomiast nie mam problemów z oddawaniem moczu itp. Zaczęło się rok temu, w pierwszej kolejności udałem się do urologa, który stwierdził zapalenie prostaty, następnie posiew nasienia ujemny i stwierdzenie przewlekłego niebakteryjnego zapalenia prostaty. Dodam, że od 15 lat uprawiam kolarstwo. Odstawienie rowera na 3 miesiące pomogło na 90%, zmieniłem siodełko na szersze z otworem aby zredukować nacisk, zaczalem znowu trenować i ból powrócił. W nocy nie boli, rano gdy się budzę mam nadzieję, że już przeszło (codziennie od roku) a w ciągu dnia ból narasta. Jak to jest w przypadku zawodowych kolarzy ? Koniec kariery? Jestem w kropce.
  Ps. W tamtym roku gdy mnie to dopadło w okolicach czerwca, po wizycie u urologa wiadomo antybiotyk, dwa tygodnie przerwy efektów brak i wróciłem do jazdy, jeździłem defakto do września, ból się nie zwiększał ani nie zmniejszał, cięgłe taki sam z efektem raz trochę lepiej raz trochę gorzej. Podczas samej jazdy na rowerze nie odczuwam dyskomfortu lub nie zwracam uwagi ponieważ jestem zajęty treningiem. Podobnie jest w życiu codziennym gdy czymś jestem zajęty to aż tak nie zwracam na to uwagi. Najgorzej jest podczas pracy gdzie potrzebuje ciszy i skupienia.

  • Dzień dobry, z uwagi na wysokie ryzyko rozwoju neuralgii nerwu sromowego z uwagi na kolarstwo zawodowe, warto przeprowadzić diagnostykę w tym kierunku, aby w razie potwierdzenia się tego schorzenia móc szybko rozpocząć działania mające na celu wyleczenie tego schorzenia. W razie pytań zapraszam na konsultację zdalną lub osobiście do gabinetu w Łodzi, postaram się pomóc.
   Pozdrawiam

 14. Magdalena
  | Odpowiedz

  Dzień dobry. Po histerektomii w kwietniu mam objawy opisywane przez Panią Doktor. Kolejne wizyty u lekarzy, rehabilitacja uroginokllogiczna. Dopiero w styczniu padł pomysł, że to nerw sromowy a informacje jakie tu znalazłam upewniły mnie, że to neuralgia.
  Mam dwa pytania.
  1. Czy skoro uczucie ucisku i noszenia tam w środku piłeczki już zanikło, ból staje się, bardzo powoli, mniejszy, a zwykły Ibuprom 400 wycisza, jest szansa, że nerw sromowy sam się zregeneruje?
  Sam nie do końca, cały czas kontynuuje rehabilitację a obecnie Indibą i będę miała jakimiś prądami.
  2. Czy duże napięcie mięśni dna miednicy, jakie u mnie stwierdzono na usg, takie, że przyczepy ich do guzów kulszowych są tak naciągnięte, iż powodują zmiany okostnej w tych miejscach, mogą mieć związek z nerwem sromowym, czy to jest coś innego? To także zadziało się po histerektomii.
  Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za to co Pani opisuje.

  • Dzień dobry, rehabilitacja uroginekologicza to zalecana forma postępowania, odpowiednio prowadzona daje bardzo dobre rezultaty. Niewątpliwie wzmożone napięcie mięśni dna miednicy przyczynia się do zaistniałych dolegliwości i nasila je. Proszę kontynuować podjętą linie leczenia, jest szansa, że dolegliwości wycofają się bez konieczności podejmowania bardziej radykalnych form leczenia.
   Pozdrawiam serdecznie i zachęcam również do zapoznania się z innymi wpisami na moim blogu, może okażą się również przydatne 🙂 Polecam również śledzenie mojego profilu na Fb, IG gdzie informuję o nowościach na mojej stronie.

 15. Barbara
  | Odpowiedz

  Szanowna Pani doktor
  mieszkam w Zabrzu woj.Sląskie czy jest Pani w stanie polecić w mojej okolicy ze względu na odległość lekarza..poradnie..przychodnie…. gdzie mogłabym się zgłosić z przypadłością nerwu sromowego
  będę bardzo wdzięczna za pomoc aby wrócić do normalnego funkcjonowania

  z poważaniem
  Barbara Klinowska

  • Barbara
   | Odpowiedz

   Przepraszam bardzo czy może mi Pani kogoś polecić

   z góry dziękuję
   Barbara K

 16. Barbara
  | Odpowiedz

  Jestem pod wrażeniem Pani chęci pomocy ludziom w potrzebie…serdecznie pozdrawiam

  • Dziękuję 🙂

   • Agnieszka
    | Odpowiedz

    Dzień dobry. Dziękuję za odpowiedź. Czy jest szansa, żeby Pani poleciła kogoś z Warszawy. Mąż już nie wytrzymuję z bólu, tak jak wcześniej pisałam do Łodzi mamy bardzo daleko, w internecie nic nie mogę znaleźć. Bardzo proszę o pomoc, mamy za sobą mnóstwo lekarzy i problem dalej pozostał. Jestem zmęczona tą całą sytuacją. Z góry dziękuję.

    • Proponuję spróbować u Pani Profesor Malec Milewskiej.
     Jeśli nie uzyskają Państwo pomocy, zapraszam do mnie do Łodzi. Istnieje możliwość, aby wykonać blokadę nerwu podczas pierwszej wizyty.

 17. Agnieszka
  | Odpowiedz

  Dziękuję serdecznie za pomoc, ma Pani złote serce.

 18. Agnieszka
  | Odpowiedz

  Witam. Mam pytanie do Pani. Jaki jest najszybszy termin żeby umówić się na wizytę. W celu sprawdzenia nerwu i zrobienia ewentualnej blokady?

  • Dzień dobry, kalendarz z aktualnymi wolnymi terminami dostępny jest po kliknięciu guziczka “umawiam wizytę przez portal znany lekarz”. Może Pani również zapytać o aktualne wolne terminy kontaktując się bezpośrednio z rejestracją placówek. W zakładce kontakt dostępne są dane teleadresowe palcówek.

 19. Agnieszka
  | Odpowiedz

  Dziękuję za informację. Mąż właśnie pojechał dzisiaj na wizytę do Pani (18.40) na ulicę Kusocińskiego 61.

 20. Agnieszka
  | Odpowiedz

  Dzień dobry. Mam do Pani pytanie czy badanie odruchu opuszkowo jamistego sprawdzi również czy nerw sromowy nie jest uszkodzony?

  • Dzień dobry, prawidłowy odruch opuszkowo jamisty statystycznie można wywołać u 98% zdrowych mężczyzn i 82% zdrowych kobiet. Badano jego użyteczność w diagnostyce uszkodzeń nerwu sromowego. Na chwilę obecną jego nieprawidłowy wynik można uznać jako czynnik zwiększający prawdopodobieństwo występowania neuropatii nerwu sromowego (przy obecności innych objawów neuropatii), ale sam brak objawu nie przesądza o tym, czy mamy do czynienia z uszkodzeniem nerwu.

 21. Karolina
  | Odpowiedz

  Dzień dobry Pani Doktor,
  Czy byłaby szansa, że poleci Pani kogoś w zakresie diagnostyki w kierunku neuralgii nerwu sromowego z Wrocławia? Taka diagnoza została mi zasugerowana przez fizjoterapetkę uroginekologiczną. Będę serdecznie wdzięczna za pomoc. Pozdrawiam.

 22. Kasis
  | Odpowiedz

  Dzień Dobry Pani Doktor,

  Czy mogłaby Pani, proszę, polecić specjalistę zajmującego się neuralgią nerwu sromowego w Krakowie?

  Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

 23. Małgorzata
  | Odpowiedz

  Witam od roku czasu mam problemy w okolicach pęcherza moczowego cewki moczowej tj. parcie, bóle, parzenie, kłucie krocza nasila się podczas siedzenia, mam zdiagnozowane poszerzenia żylne przymaciczne refluks w żyle pęcherzowej czy problemy żylne mogą się przyczynić do neuralgii nerwu sromowego i czy po ewentualnej embolizacji takie problemy mogą ustąpić?

 24. Kaśka
  | Odpowiedz

  Witam, czy mogłabym prosić o polecenie kogoś z Warszawy, kto zajmuje się leczeniem neuralgii nerwu sromowego?

 25. Aleksandra
  | Odpowiedz

  Czy po wyleczeniu/usunięciu przyczyny neuralgii nerwu sromowego np ucisku zdarzały się przypadki powrotu do sprawności seksualnej, tzn prawidłowych erekcji lub orgazmów u kobiet? Czy zdarzył się Pani taki przypadek?

 26. Katarzyna
  | Odpowiedz

  Dzień dobry, może pani polecić kogoś z Wrocławia kto się zajmuje blokada nerwu sromowego.

  • Dzień dobry, osobiście nie znam nikogo z Wrocławia. Wielu pacjentów z Wrocławia i okolic przyjeżdża do mnie na wizyty.

 27. Iwona
  | Odpowiedz

  Dzień dobry, 4 miesiące temu przeszłam zabieg labioplastyki. Od miesiąca odczuwam dziwne dolegliwości w postaci mrowienia, szczypania, kłucia, pieczenia szczególnie po prawej stronie w zgięciu pod posladkiem. Czasem nawet promieniuje do pośladka ale także w drugą stronę pod posladkiem i do warg sromowych. Gdy śpię nic nie odczuwam, ale jak tylko wstanę to zaczynam czuć to delikatnie a w ciągu dnia narasta. Szczególnie podczas spacerów odczuwam wszystkie te objawy. Czy to może być problem z nerwem sromowym?

  • Dzień dobry, opisywane objawy wymagają przeprowadzenia diagnostyki w kierunku neuralgii nerwu sromowego, która pozwoli potwierdzić lub wykluczyć schorzenie.
   W gabinecie zajmuję się diagnostyką i leczeniem neuralgii nerwy sromowego, wykonuję również diagnostyczne blokady nerwu sromowego pod kontrolą USG. Gdyby moja pomoc była potrzebna tu może Pani umówić termin konsultacji. ZAPISY

Zostaw Komentarz

Polityka prywatności
Wyrażenie powyższej zgody jest dobrowolne oraz jest warunkiem umieszczenia komentarza.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.