Lidokaina przeciwbólowo dożylnie – kiedy stosować, jak umówić termin wlewu

with 2 komentarze

Lidokaina – przeciwbólowo dożylnie stosowana jest w celu łagodzenia dolegliwości bólowych w wielu sytuacjach. Poniższy wpis odpowiada na najczęściej zadawane mi pytania odnośnie jej zastosowania w tej formie.

Jakie są wskazania do wykonania wlewu z lidokainy?

Liczne badania i meta-analizy potwierdziły skuteczność przeciwbólowych wlewów z lidokainy w leczeniu różnych zespołów bólowych, w tym szczególnie bólu neuropatycznego:

  • w uszkodzeniach rdzenia kręgowego
  • bólu ośrodkowym
  • neuralgii popółpaścowej
  • neuropatii cukrzycowej
  • neuralgii trójdzielnej
  • CRPS
  • bólach poamputacyjnych
  • uszkodzeniach nerwów obwodowych
  • neuropatii po radioterapii

Jak również w:

  • bólach głowy
  • fibromialgii
  • bólach dolnego odcinka pleców
  • czy bólu trzewnym.

Jeśli u pacjentów z przewlekłym bólem neuropatycznym pojawią się zaostrzenia bólu, wlewy z lidokainy pozwalają uniknąć konieczności zwiększania dawek przewlekle stosowanych leków. To niewątpliwa korzyść.

Podczas operacji stosujemy ją dla łagodzenia bólu spowodowanego zabiegiem.

Ambulatoryjnie w leczeniu bólu ostrego oraz jako uzupełnienie doustnego leczenia farmakologicznego przewlekłych dolegliwości bólowych.

Jednak podstawowym wskazaniem do zastosowania wlewów dożylnych z lidokainy jest ból oporny na leczenie opioidami. W szczególności ból nowotworowy.

Jakie są korzyści przeciwbólowe z lidokainy podanej dożylnie?

Ograniczające ból działanie lidokainy jest wielopoziomowe. Podana dożylnie w postaci wlewu wykazuje efekty:

  • Przeciwzapalne. Co ciekawe, silniejsze niż niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Powoduje wyraźne obniżenie markerów stanu zapalnego.
  • Przeciwbólowe.
  • Zapobiega nadwrażliwości bólowej, czyli sensytyzacji i powstaniu hiperalgezji ośrodkowej i obwodowej.
  • Zwiększa uwalnianie endogennych opioidów.
  • Zmniejsza nadpobudliwość ośrodkowego układu nerwowego.
  • Tłumi spontaniczne patologiczne impulsy z uszkodzonych włókien nerwowych, przy tym nie blokując przewodnictwa w nerwie.

Jak długo działa lidokaina podana dożylnie we wlewie?

Efekt przeciwbólowy zastosowanej dożylnie lidokainy, przekracza znacznie okres jej półtrwania w organizmie. Zmniejszenie dolegliwości bólowych po pojedynczej infuzji dożylnej rozpoczyna się kilka minut po podłączeniu wlewu i potrafi utrzymywać się nawet przez kilka dni.

Jak przebiega kwalifikacja do wykonania wlewu z lidokainy?

Termin wykonania wlewu należy każdorazowo ustalić wcześniej kontaktując się z rejestracją dla pacjentów.

Jeśli jesteś już pacjentem poradni leczenia bólu i przeszedłeś wcześniej kwalifikację do wykonania wlewu, wystarczy, że ustalisz z rejestracją odpowiadający Ci termin. Ustalanie terminu osobnej konsultacji nie jest wtedy niezbędne.

Jeśli nie miałeś jeszcze przyjemności korzystać z naszej poradni, w pierwszej kolejności umów termin wizyty konsultacyjnej. Podczas której przeprowadzę lekarską kwalifikację do zabiegu. Termin konsultacji możesz umówić tutaj.

W jaki sposób zapewniamy bezpieczeństwo podczas wlewu lidokainy.

Po pierwsze, kwalifikację do wykonania wlewu przeprowadza lekarz anestezjolog. Szczegółowo zebrany wywiad medyczny i pogłębiony wywiad bólowy pozwala mi zaproponować właściwą terapię i zapewnić jej bezpieczeństwo. Uwzględniając współistniejące schorzenia, inne aktualnie stosowane leki dobieram właściwą dawkę leku w kroplówce. Przygotowuję ją również osobiście.

Po drugie, przed każdym wlewem przeprowadzimy szczegółowe badania: pomiar masy ciała, saturacji krwi, nieinwazyjny pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar tętna, częstości akcji serca, zapis EKG.

Zapewnienie pewnego dostępu donaczyniowego stanowi kolejny etap procedury. Nie obawiaj się, poczujesz tylko lekkie ukłucie. Wlew podawany będzie przez “wenflon”.

Następnie w komfortowych warunkach, kroplówkę podłączy wykwalifikowany personel medyczny (ratownik medyczny lub pielęgniarka). Pozostają oni do twojej dyspozycji przez cały okres trwania wlewu. Czuwają nad twoim komfortem oraz bezpieczeństwem.

Podczas całego wlewu, specjalne urządzenie monitoruje pracę twojego serca, co znacząco obniża ryzyko wystąpienia poważnych działań niepożądanych. Wlew potrwa około 30-40 minut.

Po zakończonym wlewie, otrzymasz pisemne zaświadczenie o wykonanym wlewie oraz zalecenia co do dalszego postępowania. Dodatkowo, jeśli masz taką potrzebę, możesz również krótko skonsultować się ze mną.

Jak przygotować się do wlewu dożylnego lidokainy.

W dniu wlewu przyjedź do poradni w luźnym, wygodnym ubraniu niekrępującym ruchów. Załóż tego dnia skarpetki. Ułatwi to naszemu personelowi wykonanie EKG.

Zadbaj o to, żeby rękaw górnej części odzieży dało się łatwo podciągnąć, tak aby odsłaniał przedramię. Zdejmij zbędną biżuterię, zegarek. Możesz zabrać ze sobą ulubioną poduszeczkę, my zapewnimy miły kocyk.

Zawczasu przemyśl swój powrót po zabiegu do domu. Ponieważ nie powinieneś prowadzić pojazdu samodzielnie bezpośrednio po wlewie.

Jeśli lidokaina podawana przeciwbólowo dożylnie wzbudziła twoje zainteresowanie i masz jakieś dodatkowe pytania, na wszystkie odpowiem podczas wizyty kwalifikacyjnej. Do zobaczenia.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie inne metody leczenia silnych przewlekłych dolegliwości bólowych mogę zaproponować pacjentom zapoznaj się informacjami na temat udzielanych przeze mnie świadczeń medycznych. Szczegółowe ceny zabiegów dostępne są w zakładce cennik.

Podziel się z innymi
Podąrzaj Lek. Anna Kociszewska-Bald:

Lekarz specjalista Anestezjologii i Intensywnej Terapii

⭐⭐⭐⭐⭐ Zajmuję się leczeniem bardzo silnego bólu farmakologicznie i zabiegowo. Materiały na tym blogu mają przybliżyć pacjentom zagadnienia związane z leczeniem bólu. Staram się, aby były napisane w atrakcyjny i przystępny sposób. Jeśli nie możesz sobie poradzić z silnym bólem napisz do mnie, postaram się pomóc.

2 Odpowiedzi

  1. Marta
    | Odpowiedz

    Jaką dawkę lidokainy dożylnej zaproponować pacjentowi na początek?

    • Dzień dobry, pani Marto do wlewu lidokainy kwalifikuje lekarz po przeprowadzeniu badania pacjenta oraz wykluczeniu przeciwwskazań. Odpowiednią dawkę dobiera również lekarz. Nadzór nad pacjentem podczas wlewu powinien prowadzić lekarz lub pielęgniarka. Należy również zapewnić właściwe monitorowanie stanu pacjenta.
      Nie bardzo więc rozumiem pani pytanie. Dawka nie jest kwestią “propozycji”, ale wskazań medycznych i działania w oparciu o EBM.

Zostaw Komentarz

Polityka prywatności
Wyrażenie powyższej zgody jest dobrowolne oraz jest warunkiem umieszczenia komentarza.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.