Metadon na raka? 100% faktów bez ściemy

with 3 komentarze

Przeczytaj jak wykorzystuję metadon w leczeniu pacjentów z chorobą nowotworową.

Jestem lekarzem z długim stażem klinicznym. Na co dzień leczę silne dolegliwości bólowe u pacjentów z chorobami nowotworowymi i silnymi bólami nienowotworowymi.

Post ten powstał w odpowiedzi na pojawiające się w internecie, szczególnie w mediach społecznościowych, nieprecyzyjne lub nieprawdziwe informacje.

Mam nadzieję, że okaże się pomocny.

Czym jest metadon?

Metadon jest najprostszym chemicznie ze znanych przeciwbólowych leków opioidowych.

Kiedy rozpoczęto leczenie metadonem?

Substancję tą odkryto niejako „przy okazji” w trakcie prac nad nowym lekiem usypiającym w Niemczech. Kiedy zorientowano się co do jego przeciwbólowego działania, opatentowano go we wrześniu 1941. Następnie wprowadzono do obrotu jako lek do leczenia bólu przewlekłego. Aktualnie wiele firm produkuje metadon. Na świecie sprzedaje się go pod różnymi nazwami.

Jak działa metadon?

Metadon działa na te same receptory co heroina czy morfina. Jego działanie jest jednak dłuższe. Wynosi średnio od 24 do 36 godzin.

Blokuje również receptory NMDA.

Czy są różne metadony?

Pod względem chemicznym metadon to pochodna 4,4-difenyloheptanonu, mieszanina racemiczna L-metadonu i D-metadonu. Występuje w formie chlorowodorku. Stosujemy go doustnie, w postaci syropu.

*Mieszanina racemiczna= czyli mieszanina pary enancjomerów.

*Enancjomery=czyli para cząsteczek chemicznych, które są wzajemnymi odbiciami lustrzanymi.

Działanie przeciwbólowe racematu wynika głównie z działania L-izomeru. Jego efekt przeciwbólowy jest co najmniej 10-razy silniejszy niż D-izomeru. D-izomer ma z kolei działanie przeciwkaszlowe i nie powoduje depresji oddechowej.

Co poza metadonem może znajdować się w butelce z tym roztworem?

Substancje pomocnicze i konserwujące ( w zależności od producenta) np.

  • Sorbitol czyli (E 420),
  • Sodu benzoesan czyli (E 211),
  • Żółcień pomarańczowa FCF czyli (E 110),
  • Sacharoza
  • Glicerol
  • Substancja poprawiająca smak i zapach
  • Kwas cytrynowy jednowodny
  • Woda oczyszczona

Czy metadon „niemiecki D-L” różni się od „polskiego”?

Pod względem działania nie.

Czy polscy pacjenci są leczeni metadonem?

Tak. Lek ten stosujemy w szczególnych sytuacjach. W leczeniu bólu:

  • nowotworowego
  • neuropatycznego
  • przewlekłego
  • oraz w leczeniu substytucyjnym uzależnień od opioidów.

Czy lek ma działanie leczące nowotwór?

Nie. Nie ma wiarygodnych dużych badań klinicznych, które potwierdziłyby takie działanie.

Czy metadon nie ma działań ubocznych i każdy może go stosować w małych dawkach?

Absolutnie nie! Po pierwsze, lek ten ma złożony metabolizm. Po drugie, działa na wiele receptorów. Może wchodzić w interakcje z różnymi lekami. Dlatego przepisują go jedynie nieliczni lekarze, którzy specjalizują się w leczeniu bólu. Np. specjaliści anestezjologii, medycyny paliatywnej lub lekarze z poradni leczenia bólu.

Ile kosztuje metadon w aptece?

Po refundacji 3,20 zł za 100 ml

Podsumowując nie ma skrywanej przez koncerny farmaceutyczne i lekarzy tajnej terapii leczącej nowotwory w postaci D,L-Metadonu. Przypomnę- stosujemy go u pacjentów już od ok. 80 lat. Metadon to lek przeciwbólowy, pochodna opioidowa, którą stosujemy w zespołach bólowych trudnych do opanowania typowymi lekami lub w leczeniu odwykowym. Osobiście lubię stosować ten preparat u pacjentów. Przynosi bardzo dobre efekty.

⭐⭐⭐⭐⭐

Jeśli potrzebujesz pomocy specjalisty w leczeniu silnego bólu zapraszam na konsultację do poradni.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej: (kliknij w link)

Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie inne zespoły bólowe leczę w poradni leczenia bólu, wróć na stronę główną.

Podziel się z innymi
Podąrzaj Lek. Anna Kociszewska-Bald:

Lekarz specjalista Anestezjologii i Intensywnej Terapii

⭐⭐⭐⭐⭐ Zajmuję się leczeniem bardzo silnego bólu farmakologicznie i zabiegowo. Materiały na tym blogu mają przybliżyć pacjentom zagadnienia związane z leczeniem bólu. Staram się, aby były napisane w atrakcyjny i przystępny sposób. Jeśli nie możesz sobie poradzić z silnym bólem napisz do mnie, postaram się pomóc.

3 Odpowiedzi

  1. Joanna
    | Odpowiedz

    Witam, mąż nowotwór złośliwy ślinianki z przerzutami do wątroby i kręgosłupa po leczeniu paliatywnym. Od pół roku bierze oxicontin 10 mg, a od 3 miesięcy olej Rso 84 %, od 2 tygodni w czopkach. Nie skarży się na większy ból, ale po całych dniach śpi, nie ma siły na żadną aktywność. Pomyślałam, że może dobrze byłoby zmienić oxicontin na metadon, tym bardziej że jest w syropie, a mąż ma problemy z połykaniem. Będę wdzięczna za odpowiedź

    • Lek. Anna Kociszewska-Bald
      | Odpowiedz

      Pani Joanno, nie każda osoba może bezpiecznie stosować metadon. Wykluczają to np. niektóre choroby układu krążenia lub wątroby. W niektórych sytuacjach zastosowanie metadonu może wręcz zagrażać życiu pacjenta. Również niektóre z leków, przewlekle stosowanych na inne schorzenia, mogą wchodzić w interakcję z metadonem. Dlatego decyzję o zmianie leku na metadon, lub dołączeniu go do terapii może podjąć wyłącznie lekarz po szczegółowym zapoznaniu się z historią choroby pacjenta, analizie badań dodatkowych, zebraniu szczegółowego wywiadu oraz zbadaniu pacjenta.
      Zapraszam więc na konsultację do gabinetu lub wideo-konsultację on-line, na której pacjent mógłby szczegółowo przedstawić swój problem bólowy.

  2. Barbara
    | Odpowiedz

    Mąż od 5 lat choruje na raka prostaty. Guz wycięto, przeszedł radioterapie, aktualnie w trakcie hormonoterapi i chemioterapi (Xtandi 40) Od roku cierpi na coraz silniejsze bóle okolic miednicy. Ponieważ przeszedł udar, a poza tym cierpi na nadciśnienie i arytmię przetrwałą, ma ograniczone możliwości stosowania leków p.bólowych, które dostosowywane do innych przyjmowanych przez niego leków nie działają w dostatecznym stopniu, więc oprócz ogólnie podłego samopoczucia – cierpi. Jako pacjent jest sporym wyzwaniem dla każdego lekarza, ale nie tracąc nadziei na pomoc staramy się umówić wizytę on-line do Pani doktor. Jesteśmy z północy Polski, jednak jak do tej pory (tzn od kilku dni) nie udało się dodzwonić do rejestracji. Będziemy próbować dalej.

Zostaw Komentarz

Polityka prywatności
Wyrażenie powyższej zgody jest dobrowolne oraz jest warunkiem umieszczenia komentarza.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.