Ból pośladka, często promieniujący do nogi nie zawsze ma przyczynę w kręgosłupie.
Głęboko (pośrodku pośladka) leży mięsień gruszkowaty. Poniżej dowiesz się w jakich sytuacjach ulega on przykurczowi czy zapaleniu oraz jak temu przeciwdziałać.
Taki stan nazywamy zespołem mięśnia gruszkowatego. Do złudzenia może on przypominać swymi objawami rwę kulszową. Dlatego możesz łatwo pomylić je ze sobą.
Jeśli przyczyną bólu jest mięsień gruszkowaty leczenie znacznie różni się od tego typowego dla leczenia rwy kulszowej. Ustąpienie objawów uzyskamy szybciej i w łatwiejszy sposób.
Objawy zespołu mięśnia gruszkowatego (zapalenie mięśnia gruszkowatego)
Jeśli odczuwasz:
POMOGĘ CI SKUTECZNIE POZBYĆ SIĘ TYCH DOLEGLIWOŚCI
W poradni leczenia bólu diagnozuję i leczę ten zespół bólowy.
Kiedy ból pośladka się nasila?
Ból w pośladku czasem promieniujący do kolana lub stopy, nasila się podczas np.:
- dłuższego siedzenia powyżej 20-30 minut, szczególnie na twardej powierzchni.
- wchodzenia po schodach,
- podbiegania na strome zbocze
- wykonywania wykroków
- rotowania nogi
- pochylania tułowia do przodu przy wyprostowanych kolanach
Podczas chodzenia ulgę przynosi stawianie czubka stopy na zewnątrz (rotacja zewnętrzna biodra).
Dlaczego mięsień gruszkowaty ulega uszkodzeniu?
Jakie są najczęstsze przyczyny zespołu mięśnia gruszkowatego?
- Po pierwsze, do przyczyn na które mamy wpływ należą:
- Przeciążenia mięśnia (mikrourazy) np.
- wchodzenie po schodach,
- bieg długodystansowy,
- bieg pod górę,
- zła technika biegu,
- niezróżnicowanie treningu,
- Dlatego najczęściej na ten zespół bólowy cierpią: biegacze, narciarze, tenisiści, rowerzyści,
- Długotrwałe siedzenie np. w samochodzie lub przy biurku zwłaszcza na twardej powierzchni.
- Niewłaściwa postawa ciała
- Przeciążenia mięśnia (mikrourazy) np.
- Po drugie, czynnikami sprzyjającymi wystąpieniu zespołu mięśnia gruszkowatego są również:
- Nadmierna lordoza lub różna długość kończyn dolnych.
- Nagły wzrost masy ciała w ciąży
- Urazy pośladka lub biodra
- Po trzecie, niektóre choroby:
- udary mózgu z niedowładem jednej strony ciała
- choroby stawu biodrowego (zwyrodnienie stawu biodrowego, jałowa martwica głowy kości udowej)
- przebyta endoprotezoplastyka stawu biodrowego
- kostniejące zapalenie mięśni
- zespółu Klippla i Trénaunaya
- Po czwarte, mięsień gruszkowaty napina się nadmiernie i sam staje się źródłem bólu w przebiegu:
- bólu stawu krzyżowo biodrowego
- dyskopatii
- nawet do 36% osób z bólem krzyża cierpi również z powodu bólu jaki powoduje mięsień gruszkowaty.
Jak ból stawu krzyżowo-biodrowego wpływa na mięsień gruszkowaty?
Aby ustabilizować bolesny staw, mięsień gruszkowaty napina się nadmiernie. W konsekwencji zamiast chronić przed bólem stawu krzyżowo-biodrowego, sam staje się jego źródłem.
Czy dyskopatia powoduje dysfunkcję mięśnia gruszkowatego i jego przykurcz?
Jeśli cierpisz z powodu dyskopatii lędźwiowej znasz już dobrze ten przeszywający ból który promieniuje od pleców przez pośladki aż do kolana lub stopy. Powstaje on w wyniku ucisku korzenia nerwu kulszowego na wysokości kręgosłupa. Nawracające silne dolegliwości bólowe powodują nadmierne napięcie mięśnia gruszkowatego. A to niestety prowadzi do rozwoju zespołu mięśnia gruszkowatego.
W takich sytuacjach jeśli trwale nie wyeliminujemy pierwotnej przyczyny powstawania zapalenia mięśnia gruszkowatego, dolegliwości mogą nawracać.
Dlaczego mięsień gruszkowaty boli?
- Po pierwsze dlatego, że mięsień gruszkowaty skraca się i ulega przykurczowi
- Na jego przebiegu powstają wtórnie bolesne punkty spustowe, które wywołują dodatkowe dolegliwości bólowe
- Z kolei nieprawidłowe napięcie mięśnia gruszkowatego zaburza funkcjonowanie nerwu kulszowego. Powodując ból o charakterze promieniującym wzdłuż kończyny dolnej. W niektórych przypadkach aż do stopy.
- Niekiedy dodatkowo dochodzi do zapalenia i zwyrodnienia przyczepu mięśnia gruszkowatego do krętarza większego kości udowej. Co znacząco nasila ból w okolicach biodra i boku uda.
Dlaczego mięsień gruszkowaty uciska na nerw kulszowy?
Przykurcz i nadmierne spięcie mięśnia gruszkowatego prowadzi do ucisku na nerw kulszowy*.
* Nerw kulszowy czyli najgrubszy nerw naszego ciała. Przebiega od kręgosłupa wzdłuż kończyny dolnej, po jej tylnej stronie. Na wysokości dołu podkolanowego dzieli się na mniejsze nerwy, które wędrują aż do stopy.
Na wysokości pośladka nerw nerw kulszowy przebiega bezpośrednio pod mięśniem gruszkowatym, a u niektórych osób wnika bezpośrednio do niego.
Dlatego, kiedy mięsień gruszkowaty ulega nadmiernemu spięciu, uszkadza nerw kulszowy. To właśnie dlatego występujące wtedy objawy przypominają do złudzenia napad rwy kulszowej, typowo kojarzonej z problemami z kręgosłupem. Według niektórych badań, aż 8% przypadków rwy kulszowej powoduje zespół mięśnia gruszkowatego.
Skąd wiadomo, że mięsień jest nadmiernie napięty?
Mięsień gruszkowaty przebiega ukośnie przez pośladek. Dlatego u osób szczupłych mogę go zbadać palpacyjnie. W trakcie badania wyczuwam bolesne i napięte włókna mięśnia, które biegną pod kątem od kości udowej do kości krzyżowej.
Skąd wiadomo, że mięsień gruszkowaty uległ zapaleniu lub zwyrodnieniu?
Potwierdzam to podczas badania w gabinecie. Kiedy uciskam okolice krętarza kości udowej nasila to lub prowokuje ból w tej okolicy.
Jak długo może utrzymywać się ból?
Jeśli nie podejmiesz w porę właściwego leczenia zapalenie mięśnia gruszkowatego przejdzie w stan przewlekły. Rozwijające się bliznowacenie wokół nerwu kulszowego, może doprowadzić do jego trwałego porażenia. W konsekwencji ból pośladka schodzący do kończyny dolnej będzie utrzymywać się kilka tygodni, miesięcy lub nawet lat.
Jak przeprowadzam diagnostykę zespołu mięśnia gruszkowatego?
- Na samym początku wykonuję bezpośrednie badanie palpacyjne.
- Następnie poproszę Cię o wykonanie podczas wizyty kilku testów funkcjonalnych, które potwierdzają występowanie zespołu mięśnia gruszkowatego
- Dodatkowo przed planowaną blokadą wykonam badanie USG mięśnia gruszkowatego i jego przyczepów.
- Jeśli podejrzewam inną przyczynę bólu lub wstępna diagnostyka nie jest pełna zlecę badania dodatkowe np. MRI kręgosłupa
Jakie inne badania warto wykonać?
Dodatkowe badania mają na celu wykluczenie, czy za ból pośladka nie odpowiadają inne struktury anatomiczne. To m.in:
- MRI kręgosłupa lędźwiowego
- Zdjęcie RTG bioder
- MRI stawu biodrowego
Jak pozbyć się bólu bólu pośladka (zespołu mięśnia gruszkowatego)?
Po pierwsze, skoncentruj się na ćwiczeniach rozluźniających, wzmacniających i rozciągających mięsień gruszkowaty. Możesz je wykonywać pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty.
Jeśli te metody zawiodą, skontaktuj się ze mną.
Jeśli chcesz pozbyć się bólu pośladka, tym bardziej jeśli promieniuje on do stopy mogę zaproponować Ci zastrzyki do mięśnia gruszkowatego.
Są zabiegiem bezpiecznym, bardzo skutecznym i powodują szybkie ustąpienie dolegliwości.
Jak wykonuję zastrzyki do mięśnia gruszkowatego?
Zastrzyki w zespole mięśnia gruszkowatego wykonuję zawsze pod kontrolą USG. Mieszanina leku, który podaję jest dwuskładnikowa:
Dlaczego zastrzyki do mięśnia gruszkowatego wykonuję z użyciem USG?
Do wykonania blokady wykorzystuję USG, ponieważ zwiększa ono bezpieczeństwo całej procedury i czynni ją jeszcze skuteczniejszą.
Mięsień gruszkowaty leży głęboko w pośladku. Dlatego bez użycia USG trudno go zlokalizować, szczególnie u osób z obfitą tkanką tłuszczową na pośladkach. Bezpośrednio pod nim przebiega nerw kulszowy. Bez właściwej kontroli można go niechcący uszkodzić. Natomiast dzięki obrazowaniu USG dokładnie widzę gdzie kieruję igłę i jak rozchodzi się lek.
Zapewniam tym samym wysokie bezpieczeństwo zabiegu.
Jeśli cierpisz z powodu zespołu mięśnia gruszkowatego mogę pomóc Ci w kompleksowym jego leczeniu.
Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie inne zespoły bólowe leczę w poradni leczenia bólu, wróć na stronę główną.
10 Odpowiedzi
Bożena
Witam , mam 70 lat, jestem osobą żyjącą dość intensywnie ( pokonuję dziennie około 10 km pracując w ogrodzie).
Od czerwca 2021 terapią manualną i suchym igłowaniem leczę mięsnie gruszkowate: prawy i lewy . Regularnie wykonuję ćwiczenia zalecone mi przez fizjoterapeutę. Żyję w ciągłym bólu, nie sypiam po nocach, ponieważ mam także ogromne problemy z kręgosłupem szyjnym, którego leczenie manualne jest zawieszone z powodu leczenia mięśni gruszkowatych. Sama tak zadecydowałam, zdając sobie sprawę, że nie wytrzymam bólu prowadząc leczenie równolegle . Terapia manualna nie daje oczekiwanej poprawy. Mogę tylko dreptać wokół domu lub w domu, z powodu bólu przy siedzeniu, leżeniu lub wchodzeniu po schodach. Zaczęłam zdawać sobie sprawę, że leczeniem manualnym nie pomogę sobie. Moje pytanie co powinnam dalej zrobić i do kogo udać się po pomoc. Leki przeciwbólowe : Nimesil, jedyny, który używam sporadycznie raz w mcu saszetkę , kiedy chcę przespać bez bólu choć jedną noc. Inne leki typy np. Ketonal nie wchodzą w grę, ponieważ bardzo źle się po nich czuję Zabiegi fizykoterapii z użyciem prądu nie wchodzą w rachubę, ponieważ jestem na prąd uczulona. Proszę o pomoc i poradę Bożena Piątek
Lek. Anna Kociszewska-Bald
Dzień dobry, skoro dotychczasowe leczenie stosowane przez fizjoterapeutę nie przynosi spodziewanych rezultatów, konieczna będzie konsultacja w poradni leczenia bólu. Zapraszam serdecznie na wizytę. Podczas wizyty zbiorę szczegółowy wywiad medyczny dotyczący dotychczasowego przebiegu schorzenia oraz jego leczenia. Przeanalizuję wyniki badań dodatkowych, które sotarczy pani na konsultację, lub jeśli będzie to konieczne zlecę dodatkowe badania. Zbadam panią osobiście oraz wykonam kilka testów funkcjonalnych, aby poznać przyczynę bólu. To wszystko pomoże mi określić z jakiego powodu dotychczasowe leczenie nie było skuteczne. Zaproponuję właściwe postępowanie. W uzasadnionych klinicznie sytuacjach wykonuję w gabinecie zabieg blokady miesnia gruszkowatego. Jest to zabieg małoinwazyjny, bezpieczny, prawie bezbolesny. Wykonuję go pod kontrolą USG, aby zapewnić bezpieczeństwo pacjentom a zarazem wysoką skutecznoś blokady. W połączeniu z fizjoterapią zabieg ten daje fantastyczne rezultaty.
Zachęcam do kontaktu i umówienia wizyty w moim gabinecie.
Toamsz
Witam mam objawy typowe dla mięśnia gruszkowatego czy jest jakiś specjalista w lubuskim lub Wielkopolsce?
Lek. Anna Kociszewska-Bald
Jakiego specjalisty konkretnie Pan szuka (lekarza, fizjoterapeuty)? Do mojego gabinetu dojeżdża sporo pacjentów również z tych województw, wnioskuję więc, że o specjalistę nie jest tam łatwo. Pozdrawiam
Bogumiła
Dzień dobry
Mam zdiagnozowaną dyskopatie odcinka lędźwiowego (rezonans magnetyczny ).
Przewlekłe bóle w pośladkach promieniuje do stóp.
Rehabilitacja przynosi tylko niewielka poprawę i z powrotem wszystko się nasila.
Bardzo cierpię. Bóle nasilają się nocy. Proszę o poradę i pomoc.
Lek. Anna Kociszewska-Bald
Dzień dobry, udzielenie rzetelnej zindywidualizowanej porady lekarskiej wymaga dokładnego zapoznania się z dokumentacją medyczną, zebrania wywiadu medycznego i bólowego oraz przeprowadzenia badania i testów fizykalnych. Zapraszam więc do gabinetu, postaram się pomóc.
Ireneusz
Witam serdecznie mam ostry atak mięśnia gruszkowatego z powodu dyskopatii lędźwiowej. Jestem na lekach przeciw bólowych i zapalnych bez efektu. Mam za kilka dni badanie rezonansem ale niestety nie mogę wyleżeć w pozycji na wznak dłużej niż 1 minutę gdyż zaczyna ciągnąć i sztywność noga. Proszę o pomoc
Lek. Anna Kociszewska-Bald
Zapraszam na wizytę w celu wykonania blokady mięśnia gruszkowatego. Pozdrawiam
Paulina
Dzień dobry od 5 miesięcy nie mogę uporać się z bólem, na początku promieniował od pośladka do łydki po masażach i moich ćwiczeniach zostaje w pośladku, czasami odczuwam mrowienia i ciągnący ból na zewnętrznej stronie uda. Nie śpię w nocy, nie mogę leżeć siedzieć poprostu jestem już zmęczona tym :(. Za tydz jadę na wakacje i aż mi się ich odechciewa z tym bólem. Jestem spod Wrocławia. Potrzebuje szybkiej pomocy bo oszaleje 🙁
Lek. Anna Kociszewska-Bald
Dzień dobry, jeśli dolegliwości utrzymują się od 5 miesięcy koniecznie musi się pani udać do lekarza, który przeprowadzi badanie i zbierze dokładny wywiad medyczny i bólowy. Konieczne będą prawdopodobnie dodatkowe badania, w tym MRI kręgosłupa. Ciężko mi bez zbadania Pani dać 100% pewność, że w zaledwie tydzień uda się Panią “postawić na nogi”, skoro dotychczasowe działania jakie Pani podejmowała przez 5 miesięcy nie dały skutecznych rezultatów. Zapraszam jednak do gabinetu, postaram się zrobić wszystko co się da w tak krótkim czasie.