Nietypowy ból twarzy

with Brak komentarzy

Nietypowy ból twarzy (czyli atypowy ból twarzy) to powtarzający się, dokuczliwy, tępy ból lokalizujący się w obrębie twarzy.

Nasila się pod wpływem stresu lub zmęczenia.

Często pojawia się po drobnym urazie lub zabiegu operacyjnym w obrębie twarzy, lub zębów. Pomimo wygojenia się tkanek, dolegliwości bólowe nie ustępują. Niestety nie leczony, stopniowo może zajmować coraz większy obszar twarzy.

Czy atypowy ból twarzy występuje często?

Na szczęście większość bóli w obrębie twarzy ma ściśle określoną przyczynę. Do najczęstszych przyczyn należą: choroby zatok lub zębów i dziąseł. Niestety, mimo usilnych chęci, w części przypadków, nie udaje się ustalić przyczyny bólu w obrębie twarzy. Sfrustrowani pacjenci przez sługi czas bezskutecznie szukają przyczyny bólu. Atypowy ból twarzy dotyka ok. 1% populacji.

Jaki charakter ma nietypowy ból twarzy?

Ból pojawia się codziennie, w sposób ciągły lub przerywany. Utrzymuje się co najmniej 2 godziny w ciągu dnia. Choć mogą zdarzać się dłuższe (kilkudniowe) okresy ulgi w dolegliwościach.

Zazwyczaj jest słabo zlokalizowany, choć ogranicza się zwykle do jednego obszaru. Czasem ma charakter palący, piekący, rozpierający lub tętniący. Ma umiarkowane natężenie, które zmienia się w ciągu dnia. Zwykle odpoczynek i relaks łagodzą ból. Pomimo iż ból najczęściej lokalizuje się w okolicy policzka i nosa, zdarza się, że promieniuje do oczodołu, skroni, ucha, potylicy lub szyi. Niekiedy może mu towarzyszyć wyciek z nosa, łzawienie lub przekrwienie spojówek. W miejscu bólu może pojawiać się obrzmienie i zaczerwienienie.

Trudne leczenie nietypowego bólu twarzy

Ból ma złożony charakter i wymaga wielokierunkowego leczenia. Dolegliwości często zmuszają pacjentów do nadużywania leków przeciwbólowych lub wykonywania zbędnych zabiegów stomatologicznych. Nie postępuj w ten sposób! Najlepiej zrobisz, wpierw konsultując swój problem z lekarzem z poradni leczenia bólu.

U niewielkiej grupy pacjentów dolegliwości mogą mieć swoją przyczynę w odległych obszarach ciała np. klatce piersiowej lub jamie brzusznej. Dlatego każdorazowo ten rodzaj bólu wymaga wnikliwego przyjrzenia się przez lekarza leczącego ból.

Podziel się z innymi

Zostaw Komentarz

Polityka prywatności
Wyrażenie powyższej zgody jest dobrowolne oraz jest warunkiem umieszczenia komentarza.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.