Oda do starości wiersz autorstwa Stanisława Wasiaka

with 5 komentarzy

O czym będzie ten wpis? Będzie sprostowaniem powielanego w internecie przekłamania co do prawdziwego i przypisywanego autorstwa wiersza Oda do starości. Tak się również składa, iż wielu moich pacjentów z pewnością zrozumie jego dowcipne przesłanie, a być może znajdzie w nim również pewne pocieszenie.

Oda do Starości tekst oryginału

Co to za życie bywa w młodości?!

Nie czujesz serca…wątroby…kości…

Śpisz jak zabity, popijasz gładko…

I nawet głowa boli Cię rzadko.

Dopiero człeku Twój wiek dojrzały!

Odsłania życia urok wspaniały…

Gdy łyk powietrza z wysiłkiem łapiesz…

Rwie cię w kolanach…Na schodach sapiesz…

Serce jak głupie szybo Ci bije…

Lecz w każdej chwili czujesz, ze żyjesz!

Więc nie narzekaj z byle powodu,

Masz teraz wszystko czego za młodu

nie doświadczyłeś, ale dożyłeś!

Więc chociaż czasem w krzyżu Cię łupie,

Ciesz się dniem każdym! Miej wszystko w d…!!!

Stanisław Wasiak

Oda do starości kto jest autorem wiersza?

Prawdziwym autorem wiersza Oda do starości jest mój dziadek Stanisław Wasiak. Skąd to wiem, bo pamiętam, jak go pisał. Wiersz powstał już wiele lat temu i został wydany w małym tomiku wierszy.

Oda do starości kto przypisał autorstwo Wisławie Szymborskiej?

Prawdopodobnie autorstwo wiersza zostało przypisane naszej noblistce z uwagi na podobieństwo tytułu. Choć sama Wisława Szymborska nigdy wiersza pod tytułem Oda do starości nie napisała. Odnosi się zresztą do tego wprost fundacja jej nazwiska zajmująca się spuścizną artystyczną po naszej wielkiej poetce. Link do sprostowania.

Jak wiersz Stanisława Wasiaka Oda do starości stał się sławny w internecie?

Ponieważ żartobliwa poezja pisana przez mojego dziadka podobała się bardzo mojej rodzinie, postanowiliśmy wydać ją w małym nakładzie w postaci tomiku wierszy. Wśród znajomych i współpracowników dziadka ten zabawny wiersz, jak i wiele innych, podobały się tak bardzo, że prosili o przedruki. Takie też dziadek Stanisław im wręczał. W pewnym momencie pojawiły się również w internecie. Ktoś omyłkowo przypisał autorstwo Wisławie Szymborskiej. O czym do wczoraj mój dziadek nie miał pojęcia. Lawina ruszyła. Kolejne osoby powielały utwór niekiedy anonimowo, niekiedy przypisując wiersz Pani Szymborskiej.

Co autor Stanisław Wasiak myśli o całym zamieszaniu?

90-cio letni dziś Stanisław Wasiak cieszy się, że jego dowcipny wiersz, który miał być stworzony jedynie ku uciesze rodziny i znajomych, zyskał tak szeroki rozgłos. Schlebia mu również ogromnie, że autorstwo przypisano omyłkowo nikomu innemu jak Pani Wisławie. Pomimo to chciałby jednak, aby skoro podoba on się tak wielu osobom, zyskał on wreszcie prawdziwego autora.

Stanisław Wasiak autor
Stanisław Wasiak autor wiersza “Oda do starości”

Jeśli dotarłeś do tego miejsca zdradzę ci pewien sekret. Starość nie musi wiązać się z bólem. Wciąż możesz czerpać z życia garściami. Cieszyć się każdym dniem.

Dowiedz się z jakich świadczeń medycznych możesz skorzystać w poradni leczenia bólu

Może zainteresują cię również inne wpisy na moim blogu:

Podziel się z innymi
Podąrzaj Lek. Anna Kociszewska-Bald:

Lekarz specjalista Anestezjologii i Intensywnej Terapii

⭐⭐⭐⭐⭐ Zajmuję się leczeniem bardzo silnego bólu farmakologicznie i zabiegowo. Materiały na tym blogu mają przybliżyć pacjentom zagadnienia związane z leczeniem bólu. Staram się, aby były napisane w atrakcyjny i przystępny sposób. Jeśli nie możesz sobie poradzić z silnym bólem napisz do mnie, postaram się pomóc.

5 Odpowiedzi

 1. Anna
  | Odpowiedz

  Witam, czy mogłabym kupić u Pani tomik poezji ani Dziadka. Myślę,że skoro ten wiersz jest tak wspaniały, że przypisany został Wisławie Szymborskiej, pozostałe wiersza z tego tomiku są równie dobre i chciałabym je poznać. NIGDY nie jest za późno na debiut literacki. Serdecznie pozdrawiam Pani dziadka,i Panią, życząc Państwu zdrowia, radości życia i Panu Poecie wydania kolejnego toniku wierszy ,,,na który już teraz składam zamówienie z prośbą możliwości zakupu tego I tomiku. Z wyrazami szacunku, Anna Tomaszewska

  • Pani Anu dziękuję serdecznie za słowa uznania, przekażę je oczywiście mojemu dziadkowi. Nie ukrywam, że sprawi mu to niesłychaną przyjemność, zwłaszcza, że mamy dziś dzień dziadka 🙂

  • Ewa
   | Odpowiedz

   I można mieć podniesiona głowę każdego dnia? dziękuję

 2. Ryszard
  | Odpowiedz

  Panie Stanisławie. Dopisałem muzykę do ODY. Mogę przesłać filmik, jeśli Pan pozwoli .

Zostaw Komentarz

Polityka prywatności
Wyrażenie powyższej zgody jest dobrowolne oraz jest warunkiem umieszczenia komentarza.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.