Znasz to… masaże, rolowanie, kolejne wizyty u fizjoterapeuty, dają ulgę jedynie na krótko? Jeśli na ciele wyczuwasz bolesne punkty spustowe, z którymi nie dajesz już sobie rady powinieneś pomyśleć o blokadzie punktów spustowych.
Celem blokady punktów spustowych jest likwidacja przyczyny uporczywego bólu oraz uzyskanie długotrwałej ulgi. Dzięki blokadzie możemy ograniczyć, lub całkowicie zrezygnować z farmakoterapii. Dzięki temu będziesz mniej narażony na skutki uboczne przewlekłego stosowania leków przeciwbólowych.
Poniżej dowiesz się wszystkiego co powinieneś wiedzieć o tej metodzie leczenia. Jak przygotować się do wizyty, na czym polega zabieg, jak umówić jej termin oraz jakie są koszty zabiegu.
Czym są punkty spustowe?
Trigger points czyli punty spustowe to bolesne i tkliwe miejsca w tkance mięśniowo- powięziowej. Możesz je łatwo wyczuć pod skórą, jako bolesne zgrubienie tkanki. Pobudzanie ich przez dotyk, ucisk, rozciąganie powoduje intensywny ból miejscowy oraz rzutowany.
Jak boli punkt spustowy?
Dolegliwości bólowe związane z punktami spustowymi nasilają się po wysiłku lub przy utrzymywaniu przez dłuższy czas jednej wymuszonej pozycji ciała.
Ból ma charakter głęboki, piekący, czasem gniotący lub pulsujący. Niekiedy towarzyszy mu uczucie mrowienia, swędzenia, lub nadmierna potliwość skóry. Ucisk w obrębie punktu spustowego wywołuje miejscowy ból. Dodatkowo dolegliwości rozchodzą się wzdłuż włókien mięśniowych.
Czy punty spustowe mogą powodować bóle różnych części ciała?
Zazwyczaj punkty spustowe umiejscowione są w miejscu występowania bólu. Jednak również często ból rzutuje lub promieniuje do innych oddalonych obszarów ciała. Taka sytuacja może cię zmylić, przez co niewłaściwie przypiszesz swoje bóle innym schorzeniom lub chorobom. Dlatego, tak ważna jest właściwa diagnostyka i badanie, które zawsze przeprowadzam w gabinecie.
Jak wykorzystuję mapę punktów spustowych do wykonania blokad?
Mapa punktów spustowych to schemat, który uwzględnia odległą lokalizację bólu, charakterystyczną dla konkretnych punktów spustowych.
Uwzględniam ją zawsze podczas badania, jeszcze przed wykonaniem zabiegu blokady punktów spustowych. Pomaga ona zlokalizować najczęściej występujące bolesne trigger points.
Równie często zdarza się, że pacjenci przychodzą na zabieg z już wcześniej zaznaczonymi na ciele bolesnymi punktami spustowymi (np.markerem). W takiej sytuacji, zawsze w pierwszej kolejności wykonuję blokadę punktów wskazanych przez pacjenta. Następnie uzupełniam ją o blokadę punktów według wcześniej wspomnianej mapy.
Czy punkty spustowe mogą wpływać na cały organizm?
Bólowi powięziowemu często towarzyszy zesztywnienie mięśni. Możesz odczuwać przewlekłe zmęczenie czy osłabienie siły mięśniowej. W skrajnych przypadkach sztywność i ból prowadzą do powstania przykurczów. Stawy w okolicach punktów spustowych mają ograniczoną ruchomość, co z kolei przekłada się na problemy z codziennym funkcjonowaniem.
W wielu przypadkach odpowiadają również za występowanie chronicznych bólów głowy czy bólów pleców.
BÓLOM TYM MOŻNA SKUTECZNIE PRZECIWDZIAŁAĆ
💉 STOSUJĄC BLOKADY PUNKTÓW SPUSTOWYCH 💉
Jak leczyć punkty spustowe?
Stosowanie ucisku i masażu to najprostsza i najczęściej stosowana forma leczenia mięśniowo- powięziowych punktów spustowych.
Co jeśli masaże punktów spustowych nie dają ulgi w bólu?
Jeśli masaże nie działają lub nie przynoszą pełnego efektu, wypróbuj iniekcji do punktów spustowych. Nazywane są one potocznie blokadą punktów spustowych.
Jest to jeden z najczęściej wybieranych przez moich pacjentów rodzajów blokad przeciwbólowych. Cechuje go wysokie bezpieczeństwo i skuteczność. Czytając dalej dowiesz się na czym polega ten zabieg, jak się do niego przygotować
Ile kosztuje blokada punktów spustowych?
Cena blokady różni się w zależności od ilości ostrzykiwanych obszarów. Zapoznaj się z zamieszczoną tabelką. Pamiętaj, że przed rozpoczęciem serii zabiegów konieczna jest wizyta kwalifikacyjna (według aktualnego cennika).
Jak powstają bolesne punkty spustowe?
Bolesne punkty spustowe powstają w uszkodzonych włóknach tkankowych. Przyczyną ich powstania są:
- wady postawy
- szkodliwe nawyki ruchowe np. niewłaściwa pozycja podczas siedzenia przy komputerze lub w czasie oglądania telewizji.
- mikro urazyw obrębie mięśnia spowodowane np. :
- pochylaniem się,
- podnoszeniem ciężkich przedmiotów,
- energiczne korzystanie ze sprzętu do ćwiczeń fizycznych,
- czynnościami wymagającymi wielokrotnego powtarzania pewnych ruchów np. sięgania przed siebie i ku gorze, prostowania kończyny dolnej w stawie biodrowym,
- bieganiem po miękkich nawierzchniach, jazdą konna, na rowerze górskim,.
- długotrwałe przeciążenia danego mięśnia czyli np. ćwiczenia izolowanych grup mięśniowych, z zaniedbywaniem obszarów mięśniowych, które pozostają z nimi w równowadze.
- tzw. “weekendowe uprawianie sportu“- czyli poddanie nieprzygotowanego organizmu zbyt intensywnemu wysiłkowi fizycznemu.
- ograniczenia ruchomości na poziomie skóry i tkanki podskórnej (np. blizny)
- przemęczenie, przewlekły stres, depresja, napięcie emocjonalne, problemy ze snem.
- zaburzenia odżywiania, niewłaściwa dieta, niektóre leki (uszkadzające włókna mięśniowe)
- inne zespoły bólowe przebiegające z długotrwałym napięciem mięśni np. rwa kulszowa lub barkowa.
- przewlekły brak aktywności fizycznej
Czy są jakieś domowe sposoby na punkty spustowe?
Ból mięśniowo-powięziowy przypomina odrobinę ból związany z “zakwasmi” po ciężkich ćwiczeniach. Dlatego ulgę w dolegliwościach przyniesie ci gorąca kąpiel lub masaż. Być może zauważyłeś również, że ból zmniejsza się pod wpływem alkoholu. Dzieje się tak w wielu przypadkach, niestety po ustaniu jego działania, bóle znacznie się nasilają.
Jak sprawić, aby efekty leczenia były długotrwałe?
Niezwykle ważne, abyś maksymalnie wykorzystał jego wiedzę i doświadczenie kliniczne fizjoterapeuty. Postaraj się, uzyskać jak najwięcej wskazówek, w jaki sposób wykonywać automasaż i samemu rozciągać się jak najczęściej. Bezapelacyjnie musisz zadbać o utrzymywanie na co dzień właściwej postawy oraz unikanie nieprawidłowych wzorców ruchowych. Jeśli zaniedbasz te kwestie i powrócisz do złych nawyków, dolegliwości bólowe z pewnością szybko powrócą.
Zespoły bólowe mięśniowo-powięziowe, w których możemy zastosować blokady punktów spustowych
Na załączonych ilustracjach przedstawione są miejsca występowania bólu (kolor czerwony) oraz jego rzutowania do dalszych obszarów ciała (obszar zakropkowany). Zielonymi kropkami oznaczyłam w sposób orientacyjny lokalizacje punktów spustowych, których podrażnienie powoduje wystąpienie bólu.
Mięśniowo- powięziowe punkty spustowe, które powodują bóle głowy
Mięśniowo-powięziowe punkty spustowe, które powodują bóle pleców.
Mięśniowo-powięziowe punkty spustowe, które powodują ból ramienia
Mięśniowo-powięziowe punkty spustowe, które powodują ból w klatce piersiowej
Bólowe zespoły mięśniowo-powięziowe pośladków i miednicy
Bólowe zespoły mięśniowo-powięziowe ramienia
Zespół mięśnia dwugłowego ramienia
Powstaje w wyniku:
- długotrwałego podnoszenia ciężkich przedmiotów trzymanych blisko tułowia
- ćwiczenia polegające na wielokrotnym zginaniu kończyny górnej np. ćwiczenia z hantlami
- tępych urazów kości ramiennej, łokcia, przedramienia
- urazy podczas gry w piłkę
Zespół mięśnia trójgłowego ramienia
Powstaje w wyniku:
- długotrwałego trzymania łokci przed klatką piersiową np. prowadzenie pojazdu , robienie na drutach,
- tępych urazów ramienia np. podczas gry w rugby
- podczas wykonywania pompek
Zespoły bólowe klatki piersiowej
Zespół mięśnia zębatego przedniego
Powstaje w wyniku:
- energicznego długo trwającego kaszlu
- wielokrotnego podnoszenia ciężkich przedmiotów nad głowę
- biegów długodystansowych
- tępych urazów
Zespół mięśnia najszerszego grzbietu
Powstaje w wyniku:
- energicznego korzystania ze sprzętu do ćwiczeń na siłowni
- jak również wielokrotnego sięgania przed siebie i ku górze
- czy po tępych urazach mięśnia
Mięśniowo powięziowy zespół bólowy w odcinku lędźwiowym
Powstaje w wyniku:
- przede wszystkim urazów zgięciowo-odgięciowych
- ale również podczas niewłaściwego podnoszenia ciężkich przedmiotów
- oraz niewłaściwego pochylania się
Jeśli jesteś cierpisz z powodu bólu mięśniowo-powięziowego być może zainteresują Cię również te informacje dostępne na mojej stronie:
8 Odpowiedzi
Gabriela
Witam !
Od 6 miesięcy borykam się z bólem rwy kulszowej, który teraz przeobraził się w zapalenie mięśnia gruszkowatego. Od ok.2 m-cy zażywam DicloDuo nie przynosi to żadnych efektów.
Jestem po 10 zabiegach w poradni rehabilitacyjnej. Niedawno odkryłam wiele punktów spustowych. Jeden z nich jest szczególnie bolesny w środku pośladka, który ogranicza w znacznym stopniu chodzenie. Jestem znękana bólem. Gdzie mam szukać pomocy ?
Lek. Anna Kociszewska-Bald
Witam!
Zapraszam do gabinetu. Mogę zaproponować m.in blokadę punktów spustowych, blokadę mięśnia gruszkowatego (stosowane w zespołach mięśnia gruszkowatego), blokady około kręgowe, TENS, oraz kroplówki i wlewy przeciwbólowe. Na wizycie zbiorę dokładny wywiad medyczny, wykonam badanie przedmiotowe i testy funkcjonalne, aby móc dopasować najbardziej odpowiedni sposób postępowania. Pozdrawiam
Anna
Od 6 lat mam silne bóle zębów, mięśni żwacza i innych mięśni głowy. Zaciskam zęby w nocy. Leczenie aparatem, fizjoterapia, szyny czy botoks w mięśnie żwacza i skroni nie przyniosły rezultatu. Dostępne leki przeciwbólowe nie pomagają. Najbardziej uporczywy jest okropny ból zębów. Czy blokada mogłaby pomóc?
Lek. Anna Kociszewska-Bald
To zależy od wielu czynników. Muszę Panią zaprosić na wizytę i przeprowadzić dokładne badanie, aby stwierdzić czy blokada będzie najlepszym rozwiązaniem.
Barbara
Ciągle boli Mnie głową Chodzę do neurologa dostaje różne tabletki na zapalenia , zabiegi a głową jak bolała to boli😔
Lek. Anna Kociszewska-Bald
Dzień dobry, czy korzystała Pani kiedyś ze świadczeń udzielanych w poradni leczenia bólu? Proponujemy pacjentom zindywidualizowaną terapię. Pacjent może korzystać z wielu metod leczenia: farmakologicznych, specjalistycznych blokad przeciwbólowych (punktów spustowych, nerwów potylicznych, zwoju skrzydłowo-podniebiennego), botoksu, przeciwciał monoklonalnych. Zapraszam na konsultację z pewnością uda mi się znaleźć rozwiązanie, z którego będzie pani zadowolona.
Katarzyna
Dzień dobry,
Pani Doktor od dwóch lat borykam sie z bólami dolnego odcinka kręgosłupa, pośladków i bioder…niesty wycieczki po kolejnych gabinetach lekarskich i fizjoterapeutycznych nie przynoszą efektu. Tak naprawdę nie uzyskałam diagnozy , nikt nie potrafi określić przyczyny bólu gdyż obraz rezonansu nie wykazuje wielkich nieprawidłowości. Ból nie pozwala mi funkcjonować, każdy dzień to męka. Z przestudiowania szeregu książek i internetu najbardziej objawy zbliżone mam albo do fibriomalgi albo punktów spustowych. Tracę już nadzieję na to , że ktokolwiek mi pomoże…
Lek. Anna Kociszewska-Bald
Zapraszam na konsultację w poradni leczenia bólu. Przyjmuję pacjentów w gabinecie 4 razy w tygodniu. Możliwe są również wideokonsultacje online.