Staw skroniowo żuchwowy – leczenie bólu.

with Brak komentarzy

Staw skroniowo żuchwowy – co to za staw?

Staw skroniowo-żuchwowy to parzysty staw, podzielony na dwa piętra przez krążek stawowy. Łączy on kość skroniową z żuchwą. Możesz go wyczuć, macając skórę na twarzy z przedniej strony ucha, jednocześnie otwierając i zamykając usta. Staw ten unerwia nerw żuchwowy, jedna z gałęzi nerwu trójdzielnego. Bywa częstą przyczyną bólu, szczególnie jeśli jesteś podatny na stresy dnia codziennego.

Jakie objawy daje staw skroniowo żuchwowy?

Ból szczęki i żuchwy

Zazwyczaj odczuwane jako głębokie pobolewania w stawie, tak jakby ktoś w niego uderzył. Zwykle pojawia się już rano, po przebudzeniu. W miarę upływu godzin nasila się, tak że z końcem dnia staje się już nie do wytrzymania. Ból ze stawu może promieniować do żuchwy, skroni, ucha, szyi i łuków podniebiennych. Dolegliwości nasila żucie twardych pokarmów lub gumy, mówienie i szerokie otwieranie ust.

Trzaski i przeskakiwania w stawie żuchwowym

Raz na jakiś czas, przy szerokim otwieraniu ust lub ziewaniu pojawiają się trzaski i uczucie przeskakiwania w żuchwie. Słyszalne w uchu po stronie, po której występują dolegliwości. W skrajnych przypadkach dochodzi do zablokowania stawu, co znacznie utrudnia otwieranie i zamykanie ust.

Bruksizm i uczucie zmęczenia części twarzy po stronie chorego stawu.

Bruksizm, czyli nieświadome, nawykowe zaciskanie zębów, powodujące ich ścieranie często towarzyszy problemom ze stawami skroniowo-żuchwowymi.

Ponadto, pacjenci stosunkowo często skarżą się również na przewlekły stres, częste bóle karku i szyi oraz bóle głowy.

Leczenie bólu żuchwy i szczęki spowodowanych problemami ze stawem skroniowo-żuchwowym.

Ból związany z zaburzeniami skroniowo-żuchwowymi to drugie najczęstsze przewlekłe zaburzenie mięśniowo-szkieletowe w populacji osób dorosłych.

Jako anestezjolog prowadzący poradnię leczenia bólu, zajmuję się kompleksową diagnostyką i leczeniem bólu w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego. Konsultując ze mną swoje dolegliwości, możesz liczyć na szeroką diagnostykę i skuteczne leczenie przeciwbólowe.

Przyczyny bólu stawu skroniowo-żuchwowego

Ból stawu skroniowo-żuchwowego może mieć różne przyczyny. Dlatego zawsze szczegółowo zbieram wywiad medyczny i bólowy. Na początku, podczas każdej pierwszej wizyty staram się ustalić przyczynę dolegliwości.

Statystycznie najczęściej ma ona charakter pozakostny. Problemy z prawidłową czynnością stawu mogą powodować wady zgryzu czy mięśnie: skroniowe, żwacze, skrzydłowe, czworoboczny czy mostkowo-obojczykowo-sutkowy. Podczas badania lekarskiego badam ich tkliwość, wrażliwość na ucisk i obecność punktów spustowych bólowych.

Ponieważ ból może mieć również przyczynę wewnątrzstawową, wybieram indywidualnie dla pacjenta najwłaściwsze dalsze postępowanie diagnostyczne. Obecnie do dyspozycji mamy wiele metod diagnostycznych np. zdjęcie RTG, artrografia MR, MRI, badania laboratoryjne. Co sprawia, że nie każdy pacjent wie dokładnie, jakie badanie najlepiej wykonać w jego sytuacji.

Kolejną z przyczyn dolegliwości stawu skroniowo żuchwowego są zmiany zwyrodnieniowe czy choroby zapalne jak np. RZS, ŁZS, czy artropatie. Dzięki właściwej diagnostyce wykluczymy te przyczyny, a w razie potwierdzenia się tych chorób, pokieruję cię na właściwe leczenie.

Niestety inne schorzenia w obrębie twarzy również mogą dawać podobne dolegliwości (w tym groźne choroby nowotworowe) dlatego szeroka diagnostyka, którą prowadzę w poradni leczenia bólu, jest tak istotna.

Blokada przeciwbólowa na staw skroniowo żuchwowy

Blokada przeciwbólowa stawu skroniowo żuchwowego to szybki zabieg, który w większości przypadków mogę wykonać w gabinecie już podczas pierwszej wizyty. Cechuje go wysokie bezpieczeństwo. (wykonuję go pod kontrolą USG). Ponadto ma unikatowy charakter diagnostyczno-terapeutyczny. Pozwala potwierdzić czy za przyczyną bólu stoi staw skroniowo-żuchwowy, a w razie potwierdzenia dolegliwości, przynosi szybką ulgę w bólu.

Ból stawu skroniowo-żuchwowego w zespole Costena.

Leczenie bólu stawu skroniowo żuchwowego (zespół Costena) często wymaga kompleksowego postępowania, aby było skuteczne. Swoim pacjentom podpowiadam najlepsze możliwe sposoby, aby określić przyczynę dolegliwości oraz skutecznie pozbyć się uciążliwej dolegliwości. Dzięki blokadom przeciwbólowym mogę szybko przynieść ulgę w uporczywym bólu.

Jeśli chcesz dowidzieć się jakie inne schorzenia leczę w poradni leczenia bólu oraz jakie inne świadczenia mogę zaproponować moim pacjentom, przejdź do odnośników.

Prawdopodobnie zainteresują cię również następujące informacje:

“Nietypowy ból twarzy” jak rozpoznać i leczyć.

Neuralgia nerwu trójdzielnego, skuteczne metody leczenia.

Ból głowy różne metody leczenia.

Podziel się z innymi
Podąrzaj Lek. Anna Kociszewska-Bald:

Lekarz specjalista Anestezjologii i Intensywnej Terapii

⭐⭐⭐⭐⭐ Zajmuję się leczeniem bardzo silnego bólu farmakologicznie i zabiegowo. Materiały na tym blogu mają przybliżyć pacjentom zagadnienia związane z leczeniem bólu. Staram się, aby były napisane w atrakcyjny i przystępny sposób. Jeśli nie możesz sobie poradzić z silnym bólem napisz do mnie, postaram się pomóc.

Zostaw Komentarz

Polityka prywatności
Wyrażenie powyższej zgody jest dobrowolne oraz jest warunkiem umieszczenia komentarza.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.