Terapia LDN

with Brak komentarzy

Terapia LDN to terapia niskimi dawkami naltreksonu, która wzbudzająca ostatnio spore zainteresowanie wśród pacjentów z przewlekłym bólem. Naltrekson to kompetycyjny antagonista opioidowy, czyli lek znoszący działanie leków opioidowych. O tym, na czym polega ta terapia, a także jak zdobyć LDN, dowiecie się w poniższym wpisie.

Naltrekson dawki

  • Standardowe dawki naltreksonu stosujemy w leczeniu uzależnień od opioidów i alkoholu oraz w preparacie łączonym (mysimba) w leczeniu otyłości.
  • Małe dawki naltreksonu bada się w leczeniu np. fibromialgii, choroby Leśniowskiego-Crohna, ADHD, SM, CRPS, choroby Haileya-Haileya i innych schorzeń.
  • Bardzo małe dawki naltreksonu stosuje się w detoksykacji opioidowej.
  • Zaś ultra małe dawki naltreksonu do potęgowania analgezji opioidowej.

Jak zdobyć LDN

Najczęstszym pytaniem jakie zadają sobie osoby zainteresowane tą terapia to “jak zdobyć LDN”?

Receptę na terapię naltreksonem w małych dawkach możesz otrzymać w mojej poradni. Przepisanie recepty zawsze poprzedzam szczegółowym badaniem lekarskim oraz zebraniem wywiadu bólowego i ustaleniem wskazań do terapii.

Jeśli chcesz uzyskać informacje na temat terapii LDN- udzielam konsultacji w gabinecie w Łodzi (adresy palcówek) lub za pośrednictwem wideo-konsultacji.

Jak leczyć się LDN

Protokół Low Doses Naltrexone stosuj wyłącznie pod kontrolą lekarską. Ponieważ właściwą dawkę leku, lekarz dobierze indywidualnie. Nie należy przyjmować za pewnik, że dawka np. 4,5 mg jest właściwa dla wszystkich. Pacjenci różnią się między sobą indeksem masy ciała (BMI), metabolizmem leków, wrażliwością receptorową. W wielu przypadkach, dla osiągnięcia najlepszych efektów terapeutycznych, konieczna staje się również modyfikacja pory przyjmowania leku.

Gdzie kupić LDN

W Polsce substancja czynna, czyli naltrekson jest dostępna wyłącznie na receptę pod nazwą handlową: Adepend i Naltex. W związku z powyższym, jedynym sposobem uzyskania dostępu do terapii LDN jest sporządzenie leku recepturowego z gotowego produktu w aptece. Farmaceuta wykona go na podstawie przepisanej przez mnie recepty. Sporządzenie leku recepturowego przez aptekę da ci pewność niezmienności dawki w codziennym przyjmowania leku. Niestety nie da się tego uniknąć w przypadku samodzielnego sporządzania pojedynczych dawek z dostępnych w aptekach tabletek. LDN możesz kupić w aptece w postaci: ampułek, tabletek, tabletek podjęzykowych, kropli podjęzykowych, zawiesin doustnych, a także kremów.

Terapia naltreksonem off-label (terapia LDN)

Terapia LDN nie zarejestrowała do tej pory ani FDA (Agencja Żywności i Leków), ani EMA (Europejska Agencja Leków) w jakimkolwiek wskazaniu. Nie ma też zaaprobowanego zastosowania jako lek sierocy w chorobach rzadkich. Stosujemy ją poza wskazaniami rejestracyjnymi, czyli off-label.

Co leczy LDN

W internecie znajdziecie informacje na temat jej skutecznego zastosowania w leczeniu szerokiego spektrum chorób. Od nowotworów po choroby autoimmunologiczne przez neurodegeneracyjne i zapalne. Należy z rozwagą podejść do tych informacji. Wiele z nich to wyłącznie informacje wybiórcze, które mogą wprowadzić odbiorcę w błąd. O ocenę wiarygodności tych informacji niezaprzeczalnie najlepiej poprosić lekarza.

LDN skutki uboczne

Dane uzyskane do tej pory sugerują, że leczenie niskimi dawkami naltreksonu jest stosunkowo bezpieczne. Z dostępnych publikacji wynika, że po rozpoczęciu leczenia protokołem LDN pacjenci doświadczali: bólu głowy, brzucha, bezsenności lub koszmarów. U niektórych pacjentów chorujących na Sm stosujących LDN zaobserwowano samoistną plamicę małopłytkową.

Leczenie bólu przewlekłego LDN

Niskie dawki naltreksonu wpływają regulująco na funkcję receptorów opioidowych. Wykazują efekt przeciwbólowy oraz przeciwzapalny. Stąd terapia LDN znalazła zastosowanie w bólu przewlekłym oraz bólu zapalnym w chorobach reumatycznych. Zwłaszcza, jeśli stosowanie opioidów w bólu przewlekłym nie pozwala na zadowalającą kontrolę bólu.

Być może zainteresują cię również te wpisy:

Podziel się z innymi
Podąrzaj Lek. Anna Kociszewska-Bald:

Lekarz specjalista Anestezjologii i Intensywnej Terapii

⭐⭐⭐⭐⭐ Zajmuję się leczeniem bardzo silnego bólu farmakologicznie i zabiegowo. Materiały na tym blogu mają przybliżyć pacjentom zagadnienia związane z leczeniem bólu. Staram się, aby były napisane w atrakcyjny i przystępny sposób. Jeśli nie możesz sobie poradzić z silnym bólem napisz do mnie, postaram się pomóc.

Zostaw Komentarz

Polityka prywatności
Wyrażenie powyższej zgody jest dobrowolne oraz jest warunkiem umieszczenia komentarza.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.