Vulvodynia czy raczej wulwodynia to schorzenie przysparzające ogromu cierpień wielu kobietom. Według różnych danych wulwodyni doświadcza nawet ok. 15% kobiet. Ból sromu może mieć różne oblicza i wiele przyczyn. Jedynie prawidłowa diagnoza przyczyny bólu, pozwoli na jego właściwe leczenie.
“Czuje, że mam srom”-czyli objawy wulwodyni
Ból okolic sromu to główny objaw tego schorzenia. Ma charakter pieczenia, palenia, mrowienia, czasem innych bolesnych odczuć. Towarzysząca bólowi przeczulica często stanowi problem podczas noszenia bielizny, która uciska, obciera i sprawia ból. Zazwyczaj dolegliwości dotyczą większego obszaru i trudno wskazać jedno określone miejsce, gdzie ból występuje. Choć są w tej kwestii wyjątki, o czym dalej.
Zauważono, że w sytuacjach typowych, ból zmniejsza się po wypoczynku, szczególnie po przespanej nocy. Stopniowo narasta w ciągu dnia, osiągając największe nasilenie podczas aktywności fizycznej i siedzenia. Jeśli twój ból zachowuje się odrębnie, wcale nie wyklucza to postawienia rozpoznania, ponieważ wuwodynia ma różne oblicza i przyczyny.
Jak rozpoznać wulwodynię
Jeśli podejrzewasz u siebie wulwodynię, w pierwszej kolejności udaj się do ginekologa, który przeprowadzi badanie ginekologiczne. Służy ono wykluczeniu chorób sromu lub pochwy, które mogłyby odpowiadać za występowanie dolegliwości. W sytuacjach wątpliwych lekarz pobierze wycinki do badania histopatologicznego.
W niektórych przypadkach konieczne może być poszerzenie diagnostyki o konsultację urologiczną, proktologiczną lub dermatologiczną.
Jeśli czujesz się zagubiona, chodząc od specjalisty do specjalisty lub nie możesz obiektywnie ustalić przyczyny swoich dolegliwości, chętnie ci w tym pomogę.
Tutaj znajdziesz darmową wersję dzienniczka bólowego, który stworzyłam dla pacjentek z dolegliwościami bólowymi sromu i krocza.
Jeśli wypełnisz go rzetelnie i przedstawisz na wizycie, z pewnością pozwoli to ustalić przyczyny dolegliwości i zastosować skuteczne leczenie.
Rodzaje wulwodyni.
- Ból neuropatyczny sromu i krocza wynika z podrażnienia lub uszkodzenia włókien nerwowych. Należy wyraźnie określić udział w dolegliwościach nerwu sromowego. O diagnostyce i leczeniu neuralgii nerwu sromowego pisałam tu.
- Westibulodynia, czyli sytuacja, w której ból ogranicza się jedynie do okolic wejścia do pochwy i pojawia się jedynie podczas kontaktów seksualnych.
- Clitrodynia, czyli ból, pieczenie i nadwrażliwość ograniczona do obszaru łechtaczki.
- Dyspareunia– dyskomfort doświadczany wyłącznie podczas wprowadzaniu przedmiotu (np. tamponu czy wziernika) lub penisa do pochwy.
- Ból odnoszący– zwykle wyraźniejszy po jednej ze stron, związany z przebytym urazem.
- Zaburzenia somatyzacyjne będące rodzajem bólu psychogennego.
Vulvodynia to coś więcej niż ból sromu czy ból krocza
Często do objawów vulvodyni dołączają się dolegliwości ze strony pęcherza moczowego. Potrzeba częstego oddawania moczu to częsty objaw.
Konsekwencją bólu sromu czy krocza często staje się podświadomy lęk przed jego ponownym pojawieniem się. Prowadzi on do unikania kontaktów intymnych. W każdym przypadku chorobie towarzyszy mieszanka silnych emocji. Z czasem frustracja, poczucie winy, gniew nasilają lęk i mogą prowadzić do rozwoju depresji.
Vulvodynia (wulwodyna) najważniejsze leczenie przyczyny
Zgłaszając się na konsultację, możesz liczyć na to, że przedstawię ci wszystkie możliwe metody leczenia i postępowania. Pomogę ci wybrać te, które okażą się najskuteczniejsze w twoim przypadku. Dzięki temu w pełni zrozumiesz swoje dolegliwości, odzyskasz poczucie kontroli i podejmiesz skuteczne leczenie.
Być może zainteresują cię również te informacje:
Ból neuropatyczny i nerwoból, jakie leki stosować.
Blokada nerwu biodrowo-pachwinowego, czyli sposób na ból w pachwinie.
Zostaw Komentarz