Zespół kanału Guyona to zespół bólowy związany z uciskiem nerwu łokciowego w kanale nadgarstka. Ucisk prowadzi do neuropatii, czyli uszkodzenia nerwu. Objawia się zaburzeniami czucia, osłabieniem ręki oraz bólami. Wpis ten poświęcę właśnie temu zespołowi bólowemu.
Jeśli potrzebujesz pomocy w diagnostyce lub leczeniu tej dolegliwości, tutaj możesz umówić się na wizytę w gabinecie. (Wykonuję również blokady przeciwbólowe)
Jakie objawy daje zespół kanału Guyona?
Ta neuropatia z uwięźnięcia może przybierać zmienny charakter. Objawy zależą bezpośrednio od miejsca uszkodzenia nerwu w obrębie nadgarstka. Ułatwia to wstępną identyfikację przyczyny choroby.
Część z pacjentów doświadcza bezbolesnego paraliżu mięśni wewnętrznych ręki. Niemożność rozpostarcia palców ręki, utrata sprawności to tylko niektóre z objawów. Z czasem może dojść do trwałego przykurczu palca małego i serdecznego.
Jeśli dojdzie do neuropatii czuciowej, pojawiają się zaburzeń czucia w łokciowej części ręki, małym palcu, jaki i części palca serdecznego. Możesz odczuwać mrowienie, drętwienie, pieczenie lub kłucie. Dolegliwości nasilają się zwykle w nocy.
Obmacując nadgarstek, z pewnością stwierdzisz wzmożoną tkliwość nad przebiegiem nerwu łokciowego pod wpływem ucisku.
Przyczyny zespołu kanału Guyona
Choroba najczęściej ma charakter przewlekły. Sumujące się na przestrzeni czasu mikro urazy lub przeciążenia prowadzą do wystąpienia dolegliwości. Sytuacja dotyczy w szczególności:
- osób podpierających się laską lub poruszających się o kulach,
- kierowców samochodów (chwyt na kierownicy),
- sportowców podczas podnoszenia ciężarów lub podczas jazdy na rowerze (chwyt kierownicy),
- osób zawodowo odkręcających i przykręcających drobne przedmioty.
Ostre objawy zespołu rowka nerwu łokciowego towarzyszą złamaniu kości grochowatej lub haczykowatej. Mogą się również pojawić po zwichnięciu lub silnym tępym uderzeniu nadgarstka ręki.
Część z przyczyn wiąże się z obecnością guzów w obrębie nadgarstka np. ganglionów, tłuszczaków lub zmian w tętnicy łokciowej.
Wiele schorzeń przewlekłych usposabia do wystąpienia zespołu kanału Guyona, są to np.
- reumatoidalne zapalenie stawów
- choroba zwyrodnieniowa
- amyloidoza,
- choroby endokrynologiczne,
- cukrzyca,
- otyłość
- wady anatomiczne i zniekształcenia przedramienia
- neuropatie
Jakie choroby mogą mieć podobne objawy?
Podobne objawy mogą dawać inne poważne schorzenia jak:
- polineuropatia cukrzycowa
- radikulopatia szyjna
- guz Pancoasta
Jak szybko ustępują dolegliwości?
Schorzenie ma zazwyczaj charakter długotrwały. Niestety, jeśli dojdzie do wtórnego zaniku mięśni, upośledzenie funkcji ręki może mieć charakter nieodwracalny.
Blokada przeciwbólowa z zespole kanału Guyona
Zabieg ten jest bezpieczny i przynosi znaczną redukcję dolegliwości bólowych. Jeśli odczuwasz ból w obrębie nadgarstka lub ręki umów termin porady lekarskiej, aby dowiedzieć się czy możesz z niego skorzystać.
Być może zainteresują cię również te wpisy na blogu:
Zostaw Komentarz